Elçilik sokağı neden trafiğe kapatılmadı?

Elçilik sokağı neden trafiğe kapatılmadı?
Elçilik sokağı neden trafiğe kapatılmadı?

ANKARA - Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk Büyükelçiliği’ne yönelik saldırı öncesinde büyükelçiliğin sokağın trafiğe kapatılmasını istediği ancak olumlu cevap alamadığı ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre önceki gün yerel saatle 16.30’da meydana gelen saldırının öncesinde Türk Büyükelçiliği yetkililerinin, Somali makamlarından elçiliğin bulunduğu caddenin güvenlik gerekçesiyle trafiğe kapatılması istediği öğrenildi.
Elçiliğe yakın kaynaklar, Türk şirketlerinin hacminin artması nedeniyle tehditler alındığını belirterek, “Biz zaten böyle bir saldırıyı bekliyorduk. Önlem alınması için girişimlerde de bulunuldu. Caddenin kapatılması için hem sözlü hem de yazılı taleplerde bulunuldu. Elçilik binasının yanısıra bir de ek bina var. Ana bina ile ek bina arasında 5-10 dakikalık bir mesafe var. Patlama ek binada oldu. Kapının önündeki caddenin kapatılması istenmişti ama bir yanıt gelmedi” dediler. El Şebab’ın üslendiği saldırı sonrasında elçiliğin bulunduğu caddenin trafiğe kapatılmasının yeniden gündeme geldiği belirtildi.
2005 yılında Ankara’daki ABD Büyükelçiliği güvenlik gerekçesiyle Büyükelçiliğin önüne çelik bariyerler yaptırmıştı. Bariyerler yaya ve araç geçişini engellediği gerekçesiyle yargıya taşındı. Ancak ABD elçiliği bariyerleri kaldırmadı.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Somali

  ,

  Ankara

  ,

  patlama

  ,

  saldırı

  ,

  ,

  güvenlik

  ,

  BİNA