Elçi'nin cenazesini Diyarbakır'da 2 bin kişi karşıladı

Elçi'nin cenazesini Diyarbakır'da 2 bin kişi karşıladı
Elçi'nin cenazesini Diyarbakır'da 2 bin kişi karşıladı
Kanser tedavisi görürken vefat eden Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi'nin cenazesi Diyarbakır'a getirildi. 2 bin kişinin karşıladığı cenaze, bin araçlık konvoyla Cizre'ye götürüldü.

DİYARBAKIR - Ankara’dan bugün saat 08.30’da özel uçakla Diyarbakır’a getirilen Şerafettin Elçi’nin cenazesi, havalanında aralarında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Diyarbakır milletvekilleri Leyla Zana, Altan Tan, Nursel Aydoğan, Emine Ayna, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile BDP’li belediye başkanları ile Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, KADEP yöneticilerininde bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi tarafından karşılandı.

’HALKIMIZ SİZİ UNUTMAYACAK’

Karşılamada BDP tarafından Türkçe ve Kürtçe ’Demokrasi mücadelesinde bir yer edindiniz. Halkımız sizi unutmayacaktır’, ’Halkımızın ve ailesinin başısağolsun, mekanı cennet olsun’ yazılı pankartlar asıldı. Elçi’nin fotoğrafını yakalarına takan, sarı- kırmızı- yeşil renkli eşarplar takan kadınlar zafer işareti yaptı.

Diyarbakır Havaalanı’nda Cizre Belediyesi’ne ait cenaze aracına konan Şerafettin Elçi’nin cenazesine 2 polis aracı eskortluk etti. Elçi’nin cenazesine öncülük eden yaklaşık 2 bin kişi, cenaze aracının önünden Kürtçe ’Şehitler ölmez’ sloganları atarak Mardin yoluna kadar yürüdü. Cenaze aracının önünde yürüyen BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, kalabalığa sık sık seslenerek fatiha okumalarını istedi.

BDP’Lİ AYDOĞAN: KÜRT HALKI SİZİN DE KATKINIZLA ÖZGÜRLEŞTİ

Cenazenin uğurlanışı sırasında konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, "Seçim sırasında düzenlediğimiz bir mitingten sonra yaptığımız sohbette ’Yaşamımı Kürt halkının özgürlük mücadelesine adadım. Diyarbakır’a geldim bu mitingi gördükten sonra artık ölsem de gözlerim açık gitmez. Çünkü Kürt halkı özgürlemiş’ demişti. Ben de Şerafettin Ağabeye şunu söylüyorum. Siz yerinizde rahat uyuyun. Kürt halkı 30 yıldan beri sürdürdüğü müacadele ile sizin de katkılarınızla özgürleşti, özgürleşmeye de devam ediyor."

Şerafettin Elçi’nin cenazesi daha sonra yaklaşık bin araçtan oluşan konvoy eşliğinde toprağa verileceği Şırnak’ın Cizre İlçesi’ne götürülmek üzere yola çıkarıldı.

CİZRE’DE KEPENKLER KAPALI

Şerafettin Elçi’nin cenazesinin toprağa verileceği Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde ise bir dizi hazırlık yapıldı. Silopi ve Cizre’de bugün esnaf kepenk kapatırken, Elçi’nin cenaze namazının kılınacağı Seyidan Camisi önünde taziye çadırı kuruldu.

Mezarlıkta da Elçi için amcası Seyit Abdulkadir Elçi’nin mezarının bitişiğinde mezar yeri kazıldı.

DEMİRTAŞ: BIRAKTIĞI EN BÜYÜK MİRAS BARIŞA VE KARDEŞLİĞE OLAN İNANCIDIR

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cenazenin defnedilmesinin ardından mezarlıkta yaptığı konuşmada, Türkiye 'nin değerli bir siyasetçisini uğurladıklarını söyledi.

Elçi'nin yaşamının acılarla geçtiğini ancak hep barış ve kardeşlik için çabaladığını ifade eden Demirtaş, “Bize bıraktığı en büyük miras barışa ve kardeşliğe olan inancıdır. Bize düşen onun bıraktığı mirasa sahip çıkmaktır. Bugün yoğun kalabalığın verdiği mesaj onun, uğruna mücadele ettiği değerlerin en büyük kanıtıdır. Yeni Kürt siyasetçileri olarak ondan çok şey öğrendik” dedi.

Elçi'yi son yolculuğuna, Irak'tan gelen KDP Genel Sekreteri Fadıl Mirani ve Mesut Barzani'yi temsilen kardeşi Sidat Barzani, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'ni temsilen Azat Cundi, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, BDP'li milletvekilleri, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, Elçi'nin damadı Mustafa Denizli, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve kalabalık bir kitle uğurladı.

Öte yandan cenazenin Ulucami'ye getirilişi sırasında tabutun üzerinde bırakılan ancak namaz esnasında kaldırılan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimini simgeleyen bayrak, cenazenin mezarlığa götürülüşü sırasında tekrar tabutun üzerine konulduğu dikkati çekti.

DHA - Ramazan YAVUZ / Ferit ASLAN / Ramazan İMRAĞ / Bayram BULUT / Serdar SUNAR

 

49'larla başlayan 50 yılın öyküsü Şerafettin Elçi'yi anlamak: Türkiye'de Kürt vardır!