'Elde kamera madenlere baskınlar yapacağız'

'Elde kamera madenlere baskınlar yapacağız'
'Elde kamera madenlere baskınlar yapacağız'

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasının ardından ilçeye Yavuz Bingöl öncülüğünde bir grup sanatçı gelerek yakınlarını kaybeden ailelere destek verdi. İstanbul 'dan gelen sanatçı platformunda Edip Akbayram, Gonca Vuslateri, Pelin Batu, Halil Sezai, Öykü Gürman, Mehmet Gümüş, Onur Akın ve gazeteci Cengiz Semerci yer aldı. Soma'daki Madenciler Şehitliğini ziyaret eden sanatçılar, daha sonra Manisa'nın mahalleye dönüşen Bayat Köyü'ne geldi. 11 şehidin toprağa verildiği İzmir 'in Kınık ilçesindeki Elmadere'ye geçen sanatçı grubunu Alevi dedesi Naci Yüksel ve Durmuş Yıldırım ile köylüler karşıladı.

Tarım bitirildi...

Bir süre önce mahalleye dönüştürülen Elmadere Köyü'nü ziyaret eden sanatçılar şehit ailelerinden dinledikleri karşısında şoke oldular. Köy meydanında sanatçılara açıklama yapan Alevi dedesi Naci Yüksel, bölgedeki tarım ve hayvancılığın bitirildiğini kastederek insanların madenciliğe mahkûm edildiğini ileri sürdü. Yüksel, köyde yaşayan çocukların eskiden öğretmen, doktor mühendis olmayı düşünürken şimdi zorunlu olarak madenci olmayı istediğini vurguladı. Daha sonra sanatçılar 11 şehidin çıktığı evleri tek tek dolaştı, eşleri, anne, babaları ve kardeşlerine başsağlığı diledi.
Sanatçılarla birlikte bir sivil toplum platformu oluşturarak madenler için bir baskı unsuru yaratacaklarını açıklayan platform sözcüsü Yavuz Bingöl "Caydırıcılık olması, bu faciaların bir daha yaşanmaması için, bir sanatçı grubu ile kameralarımızı alıp bir anda madene baskın düzenleyerek incelemelerde bulunacağız. Gerçekleri karanlıklardan gün ışığına çıkaracağız” dedi.