Elde var 40 bin okumuş

Kız çocuklarının okula gönderilmesini sağlamak amacıyla başlatılan 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası, geçen öğretim yılında 40 bin kız çocuğunun okula devamını sağladı. Böylece bu yıl sonuna kadar hedeflenen 80 bin kızın okula kazandırılması hedefinde yol yarılanmış oldu.

ANKARA - Kız çocuklarının okula gönderilmesini sağlamak amacıyla başlatılan 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası, geçen öğretim yılında 40 bin kız çocuğunun okula devamını sağladı. Böylece bu yıl sonuna kadar hedeflenen 80 bin kızın okula kazandırılması hedefinde yol yarılanmış oldu.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan'ın, kız çocuklarının okula gönderilmeleri konusunda yapılan çalışmalara ilişkin soru önergesini yanıtladı.
Bakan Çelik, kırsal bölgelerdeki kızların eğitim almalarını sağlamak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı-UNICEF işbirliği ile Devlet, İçişleri, Sağlık, Tarım ve Köy İşleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıkları, Diyanet İşleri Başkanlığı ve sivil toplum örgütlerinin destekleriyle 'Kız Çocuklarının Okullulaştırılmasına Destek Kampanyası'nın 17 Haziran 2003 tarihinde Van ilinde başlatıldığını anımsattı.
Çelik, kamuoyunda 'Haydi Kızlar Okula' adıyla bilinen kampanya hakkında şu bilgileri verdi:
'Kampanya genişletilecek'
"2003 yılında 10 ili kapsayan söz konusu kampanya ile 40 bin kız çocuğunun okula devamları sağlanmıştır. 2004 yılında 23 il bu kampanyaya dahil edilmiş olup 2005 yılında 20 il daha kampanya kapsamına alınacaktır. Bakanlığımız tarafından kanunlarla verilen görevler kapsamında, ülkemizin sorunlarının çözümü konusunda, mevcut imkânlar oranında yapılabileceğin en iyisinin yapılması için çalışmalar sürdürülmektedir."