Elde var sıfır...

Özlüce Köyü'ndeki ağaçlandırma sahasında önceki gün çıkan orman yangını 20 saat sonra kontrol altına alınabildi. 300 hektarlık alanda etkili olan yangın, 150 hektar genç kızılçam sahasını kül etti.
Haber: AHMET BAYRAK / Arşivi

MUĞLA - Özlüce Köyü'ndeki ağaçlandırma sahasında önceki gün çıkan orman yangını 20 saat sonra kontrol altına alınabildi. 300 hektarlık alanda etkili olan yangın, 150 hektar genç kızılçam sahasını kül etti. Sekiz helikopter, iki uçak, 12 dozer, 42 arazöz, 600 söndürme işçisi, 220 asker ve 100 kadar köylünün müdahale ettiği yangın, Köseler Mahallesi'ne kadar sokuldu.
Gece boyu dozerlerle yangın alanı çevrilerek alevler durdurulmaya çalışıldı. Ancak bölgenin sarp ve dik kayalık olması gece çalışmalarını olanaksız hale getirdi. Olayla ilgili olarak bir kişi gözaltına alındı. Muğla Valiliği'nin basın bürosunun açıklamasına göre; alevler 71 yaşındaki zanlı R.B.'nin bahçesinin kenarında yaktığı anız ateşinden ormanlık araziye sıçradı.
15 yaşından küçük ağaçlardan oluşan kızılçam ormanları, 'genç orman' olarak kabul ediliyor. Uzmanlar, ağaçlandırma alanları ile yangın yüzünden tahrip olmuş genç ormanlık arazilerin yeniden fidan ve tohum tutmasının daha zor olduğunu belirtiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7527687527680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.