Elektrik gelmeyince öğrenciler elektriğe gitti

Elektrik gelmeyince öğrenciler elektriğe gitti
Elektrik gelmeyince öğrenciler elektriğe gitti
Marmaris'in turistik manzaralı Tuzla Mahallesi, kurulduğundan beri karanlığa mahkum. Mahalledeki öğrenciler de elektrik olan mahallelerdeki okullara taşınıyor.

MARMARİS - Marmaris'e 25 kilometre mesafedeki Karacasöğüt Köyü'nün 11 haneli, 43 kişinin yaşadığı, yaz aylarında mavi tur teknelerinin uğrak yeri olan Löngöz ve Tuzla koylarına bakan Tuzla Mahallesi'ne 1995 yılında projeler hazırlanıp, elektrik verilmesine karar verildi. Ancak, aradan geçen süreye rağmen önemli bir gelişme olmadı.

2011 yılı Mart ayında, Kaymakamlık ve AYDEM Elektrik Dağıtım Şirketi yetkilileri, büyük bölümü akraba olan kişilerin yaşadığı mahallede inceleme yapıp, köye elektrik bağlanması için tekrar girişim başlattı. Ancak elektrik bağlanabilmesi için 10 olması gereken başvurusu sayısı 8'de kaldı. Mahalledeki 3 evin tapusunun olmaması nedeniyle başvuruda bulunamaması yüzünden mahalleye yine elektrik bağlanmadı.

Ailesinin tuttuğu Muğla'daki küçük bir evde hafta içi annesiyle yaşayan, hafta sonları ise Tuzla Mahallesi'ndeki evine dönen Muğla Anadolu Kız Meslek Lisesi'nde 12'nci sınıf öğrencisi Gül Ölmez (18), geçen yıl okul birincisi olup Muğla'yı temsilen katıldığı, Bolu Abant'taki, Hayrünnisa Gül'ün himaye ettiği '81 İlden 81 Yıldız Projesi' tanıtım toplantısında mahallerindeki elektrik sıkıntısını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e iletti. Cumhurbaşkanı Gül, elektriksiz bir mahalleden yaşamasına rağmen okul birincisi olmayı başaran Ölmez'e yardımcı olacağı sözünü verirken, mahalle sakinleri de buna umut bağladı. Ancak, bundan da bir sonuç çıkmadı.

EVLERİNDEN UZAKTA EĞİTİM
Elektrikli hiçbir eşyanın bulunmadığı mahalledeki bu durumdan en çok etkilenenlerin başında ise öğrenciler geliyor. Taşımalı sistemde eğitim gören, ancak evlerinde elektrik olmadığı için derslerine çalışamayan öğrenciler büyük sıkıntı yaşıyor. Bu nedenle öğrenciler, çareyi evlerinden uzakta eğitim görmekte buluyor. Mahalledeki, ilkokul öğrencilerinden 3'ü Muğla'nın Yerkesik Beldesi, 1'i de Ula İlçesi'ne bağlı Gökçe Köyü'nde, 3 lise öğrencisi ise Muğla, Yatağan ve Aydın Ortaklar'da ailelerinin kiraladığı evlerde kalıp, eğitimlerine devam ediyor. Öğrenciler ancak hafta sonları ya da tatillerde ailelerinin yanına dönüp özlem giderebiliyor. Çocuklarını yalnız bırakmak istemeyip, anne ve babadan birinin yanında kalması nedeniyle bölünen aileler de oluyor.

'AYRILIĞA DAYANAMIYORUM'
Tuzla Mahallesi sakinlerinden Feriştah Ölmez, Muğla Anadolu Kız Meslek Lisesi öğrencisi kızı Gül'den sonra oğlu Mustafa Ölmez'in de Yatağan Anadolu Lisesi'nde öğrenimine devam ettiğini belirterek, "Onları çok özlüyorum. Oğlumu ancak yarıyıl tatilinde görürken, kızımı ise yıl boyunca bir gün görebildim. Yol uzak ve maddi durumumuzun yetersiz olması nedeniyle ben de gidemiyorum. 32 yıldır burada yaşıyoruz. 5 çocuğumdan üçü elektriksizlik nedeniyle okuyamadı. Mahallemizde, 15 kişi ilkokuldan sonra okulu bırakmak zorunda kaldı. Şehirlerde 4-5 yaşına giren çocuklar anaokuluna gidiyor. Bizimkiler değil anaokulu, normal okula bile gidemiyor. Bu çağda bu durum olacak şey değil" dedi.

DHA - Mustafa SARIİPEK