Elektrik kesilince elektronik cihazları ve kombiyi kapatın

Elektrik kesilince elektronik cihazları ve kombiyi kapatın
Elektrik kesilince elektronik cihazları ve kombiyi kapatın
Elektrikler kesildiğinde ne yapmalı? Elektronik cihazlar ve kombi kesintiden nasıl etkilenir? Uzmanlar, elektrik kesintisi sırasında elektronik cihazlar ile kombilerin mutlaka kapatılması uyarısında bulundu. Elektriklerin gelmesinin ardından da en az 15 dakika beklenmesi gerektiğini belirten uzmanlar, aksi halde yüksek arıza faturalarıyla karşılaşılabileceğine dikkat çekti.

RADİKAL - Elektrik kesintisi sırasında bütün elektrik cihazları ile kombiler kapatılmalı. Elektriklerin gelmesinin ardından da bu cihazların çalıştırılması için en az 15 dakika beklenmelidir.

Elektrik kesintilerinde abonelerin kombi ve kazanlarını kapalı konuma getirmeleri çok büyük bir önem taşıyor.

Habertürk ’te yer alan habere göre, kesinti sırasında cihazlar açık konumda bırakılırsa elektrik geldiğinde bölgesel anlamda aniden yüksek bir şekilde gaz çekişi olacağından, binaların önündeki servis kutularında birtakım sorunlar yaşanabileceğine dikkati çekildi.

Kesinti sırasında kapalı konuma getirilen cihazlar, elektriklerin gelmesinin ardından da hemen çalışır vaziyete getirilmemeli, en az 15 dakika beklenmelidir. Doğalgaz kullanıcıları için bu çok hayati bir uyarıdır.

Türkiye genelinde büyük bir elektrik kesintisi yaşandı. Hayat durma noktasına geldi peki bu durumda ne yapmak lazım? Ne tedbir almak lazım?
Öncelikle elektrik kesintisiyle ilgili aranacak numara 186. Ancak Türkiye genelini etkiyen bugünkü gibi bir durumda bu namaraya ulaşmak imkansız.
Başta buzdolabı, fırın, çamaşır ve bulaşık makinaları, televizyon gibi elektronik aletlerin fişlerini pirizden çekebiliriz. Geri geldiğinde yaşanacak yüksek voltaj zarar verebilir.