Elektrik kesintisi nedeniyle TEİAŞ Genel Müdürü istifa etti... Kemal Yıldır kimdir?

Elektrik kesintisi nedeniyle TEİAŞ Genel Müdürü istifa etti... Kemal Yıldır kimdir?
Elektrik kesintisi nedeniyle TEİAŞ Genel Müdürü istifa etti... Kemal Yıldır kimdir?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçen hafta Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır'ın istifa ettiğini açıkladı. Bakan yıldız ayrıca bazı görevlilerin de açığa alındığını ifade etti. İşte detaylar...

RADİKAL- Enerji Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz hafta salı günü yaşanan elektrik kesintisi hakkında konuştu. Bakan Yıldız, bağlantı hattı çalışmaları nedeni ile 5 tane iletim hattının devre dışı kaldığına işaret etti.

12 SANİYEDE BİRBİRİNİ TETİKLEDİ 

Bakan Yıldız düzenlediği basın toplantısında elektrik kesintisine ilişkin şunları söyledi:

“Toplam 7 hattın üzerinde, gerek arıza gerek salınımdan kaynaklı güç salınımı gerekçesi ile devre dışı kalıyor. Doğu ile Batı’nın bağı devre dışı kalıyor. Toplam 12 saniye içinde birbirine tetikliyor. Teknik bir arıza olmakla birlikte, bir işletim hatası olduğu tarafımızdan değerlendiriliyor. Bakan TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır görevinden istifa etti, bazı görevlilerin de açığa alındı."

Bakan Yıldız, kesintinin yaşandığı sürenin mühendislik açısından uzun bir süre olmadığına işaret ederek, kesintinin nedenini ortaya çıkarmak için yürüttükleri çalışmayı dün akşam itibari ile tamamladıklarını belirtti.

KEMAL YILDIR KİMDİR?

1958 yılında Akşehir’de (Konya) doğdu. 1981 yılında İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1977 yılında özel sektörde çalıştı. 1981 yılından itibaren de sırasıyla, TEK, TEAŞ ve TEİAŞ’ta İletim Hatları Proje Daire Başkanlığında Mühendis, Orta Anadolu Şebeke İşletme Grup Müdürlüğü Ankara Röle Ölçü Aletleri Müdürlüğünde Mühendis, Başmühendis, Müdür olarak görev yaptı. Tesis ve İşletme Grup Müdürlüklerinin 04.08.2003 tarihinde aynı çatı altında birleştirilmesi sonucu kurulan 8. İletim Tesis ve İşletme Grup Müdürlüğüne–ANKARA Grup Müdürü olarak atandı.

AŞIRI RİSK ALINMIŞ OLABİLİR

Bakan Yıldız, konu ile ilgili gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlara ise “Burada gerçekleşen konu sistem güvenilir bir sistemdir. Son 12 yıl içerisinde bu şebekeyi 2 katına çıkardık. Bütün bunlar başarı ile işletilmeye devam ediyor. Arz güvenliği ile ilgi bir sorun yok. Arkadaşlarımız bir kısım noktalarda aşırı risk almış olabilirler” şeklinde yanıt verdi.

Elektrik kesintilerinin Kocaeli'ne maliyeti

 

Mühendisler devrelere bakıyor: Elektrik neden gitti?