'Elektrik kontağının sırrı bu'

'Elektrik kontağının sırrı bu'
'Elektrik kontağının sırrı bu'

İstanbul ’daki tarihi binalarda çıkan yangınlarla ilgili bir açıklama yapan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) “Son dönemde tarihi binalarda çıkan yangınlarda sorumlu elektrik kontağı değil” dedi. Açıklamada şöyle denildi:
28 Kasım 2010’da Haydarpaşa Garı’nın çatısında çıkan yangında da sorumlu elektrik kontağı ilan edildi. Yangının iki işçinin ihmali sonucu çıktığı tespiti ile dosya kapatıldı. Konu ile ilgili uzmanlar basına yaptıkları açıklamada, tarihi yapılarda yangını önlemeye yönelik tedbirlerin olmadığını ve İstanbul’daki tüm tarihi yapıları aynı tehlikenin beklediğini belirtmişlerdir. Bu uyarılara rağmen o günden bu yana yeterli önlem alınmamış, tarihi yapılarda yangınlar yaşanmaya devam etmiştir. Galatasaray Üniversitesi’nin Ortaköy’deki tarihi binasında çıkan yangında da aynı sorumlu gösterildi. Tarihi yapılarda restorasyon sırasında ya da restorasyon gerçekleştikten sonra yangın çıkması, gerekli denetimlerin yapılmamasının, uzmanlık gerektiren restorasyon işinin niteliksiz ellerde yapılmasının sonucudur.
2002 yılı sonrasında meslek odalarının denetim yetkisi adım adım ortadan kaldırılmış, özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kuruluşundan itibaren mimar ve mühendisler tasarım, uygulama ve denetim sürecinden dışlanmış, meslek odalarının denetim dışına çıkarıldığı ortamda yapı denetim firmaları ticarileşmiştir.”