Elektrik ve suyu kesilen köylüler yol kapattı

Elektrik ve suyu kesilen köylüler yol kapattı
Elektrik ve suyu kesilen köylüler yol kapattı
Türkiye'nin petrolün ilk bulunduğu, Batman merkeze bağlı Raman Dağı'ndaki Yakıtlı Köyü'nde bulunan 5 evin elektrik ve içme suyu, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından kesilince köylüler, yola barikat kurarak, bir süre araç geçişine izin vermedi

BATMAN - Yakıtlı Köyü'ne yeniden elektrik verildikten sonra köylüler, karayolundaki barikatı kaldırarak, araç geçişine izin verdi. TPAO yetkilileri ile yıllar önce yapılan protokolün artık geçerliliğini yitirdiğini belirterek, "Prosüdür neyse onu uyguluyoruz. Köylülerin artık elektrik faturalarını kendileri ödemeli gerekiyor. Gerekli bildirimi kendilerine yapacağız" dedi.

Raman Dağı'ndaki petrol kuyularıyla iç içe olan Yakıtlı Köyü'nün elektrik ve suyu, TPAO trafından kesilince, köylüler petrol sahalarına giden yolu geçici süreyle trafiğe kapattı. TPAO araçlarının giriş-çıkışlarına da izin vermeyen köylüler, taş ve barikatlarla yolu ulaşıma kapattı.

1948 YILINDA TPAO İLE 'KARDEŞ KÖY' İLAN EDİLDİ

1948 yılında dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından Yakıtlı Köyü'nün TPAO ile 'kardeş köy' ilan edildiğini belirten Muhtar Abdülsamet Gezici, "1948'de ilk petrol köyümüzde bulundu. İnönü, köyümüzü TPAO'nun 'kardeş köyü' ilan etti. Köy camisi, okul ve yolunun yapılmasını sağladı. Malasef üzülerek belirtmek gerekirse, TPAO'nun bazı yöneticileri, bizi başka bir gözle değerlendirmeye başladı. Yaz ortasında köydeki 5 evin elektriği ile suyu kesildi. Köydeki evlerin elektriği bir pompa yarısı kadar elektrik tüketmiyor. Bizden ne istiyorlar?" dedi.

1970-1997 ylları arasında köyde oturan 40 hanenin, DEDAŞ'a düzenli bir şekilde elektrik faturasını ödediğini hatırlatan Muhtar Gezici, "Köyümüzde günde yaklaşık 7 bin varil petrol üretimi yapılıyor. TPAO, bizi, 'kardeş köy' ilan ettiğinde elektriğimizi de suyumuzu da üstlendi. 1948'den beri Raman bölgesinden petrol çıkarılıyor. TPAO ile hiçbir sorunumuz olmadı. Üstelik meralarımız petrol atıklarıyla dolu . Çevre felaketi yaşandığı halde, biz yine de kardeş kurumla sorun yaşamadık. Fakat, yazın ortasında elektriğimiz ve suyumuzun kesilmesine anlam veremedik. Köyün içinde TPAO'nun yüksek gerilimli trafosu var. 36 bin voltluk trafo tehlike arz ediyoruz. Biz tüm bu olumsuzlara karşı sesimizi çıkarmadık ama onlar elektirik ve suyumuzu kesmeye çalışıyor" dedi.

Köylülerin yol kapatma eylemi üzerine Yakıtlı Köyü'ne yeniden elektrik verildikten sonra köylüler, karayolundaki barikatı kaldırarak, araç geçişine izin verdi.

TPAO yetkilileri ile yıllar önce yapılan protokolün artık geçerliliğini yitirdiğini belirterek, "Prosüdür neyse onu uyguluyoruz. Köylülerin artık elektrik faturalarını kendileri ödemeli gerekiyor. Gerekli bildirimi kendilerine yapacağız" dedi.(DHA/Arif Arslan)