Elektrikli TOMA'lar geliyor!

Elektrikli TOMA'lar geliyor!
Elektrikli TOMA'lar geliyor!
İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kullanılmak üzere 2 adet özel yapım Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) alınacağı bildirildi.

Yurtdışından siparişi verilen TOMA'ların gövdesi fiziki saldırılara karşı zırh ve elektrik sistemiyle donatılacak. Buna göre TOMA'ya yapılacak yakın saldırılarda aracın içindeki görevli tarafından elektrik akımı devreye sokulacak ve araca dokunanı elektrik çarpacak. Elektrik akımı göstericilere zarar vermeyecek, sadece etkisiz hale getirecek.

YÜKSEK BASINÇLI SU FIŞKIRTACAK

Habertürk'te yer alan habere göre, alınacak 2 TOMA'da diğer TOMA'lardan başka farklı özellikler de bulunacak. Araçta 1 yerine 2 polis memuru görev alacak. TOMA'larda 1 yerine 2 ayrı su püskürtme sistemi yer alacak. Birinden su püskürtülürken, diğerinden su topu adı verilen daha yüksek basınçlı su fışkırtılacak. Aracın içinde yer alan bilgisayar ve kamera sistemi sayesinde görevli polis memurları, müdahaleleri anında yönlendirecek. Özel sistemlerle donatılmış 2 TOMA'nın yakında İstanbul Emniyeti'nde olması bekleniyor.

Yurt genelinde 128, İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde ise 20 TOMA aracı bulunuyor.


  http://www.radikal.com.tr/1148943114894313

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Her Yeni Güne - mona_noyan

  Her yeni güne "ne yapsak da AIHM e daha çok tazminat ödesek" diyerek mi uyanıyorlar anlamadım ki ben.

  Elektrik falan uzun iş... - _poseidon_

  Elektrik falan uzun iş, direk sarin gazı basan toma yapsınlar. Hükümetimize yakışır.

  NERDEN BİLİYORSUN ZARAR VERMEYECEĞİNİ - pispor

  bir defa yerler ıslak olduğunda kalbi zayıf olan insanı 24 volt elektrik akımı bile öldürebilir yani tomaya eli değen yaşlı ve kalbi zayıf bir insana zarar vermeyeceğini neye dayanarak söylüyorlar bu beyinsizler anlamak zor

  ben demiştim - delisirin

  Valla ben demiştim bunlar yetmez,elektrik verin diye ama geyik yapmıştım. Yuh!

  aaa! - draguerilla_

  çok sevindik, su topunu heyecanla bekliyoruz.

  neden? - Genç01

  niye yasaları biraz daha özgürlükçü yapmak yerine silah tüccarlarını zengin ediyoruz?Dışarısı zengin olurken bizim insanımız kendi vergisiyle öldürülüyor...neden???

  ... - noelon

  bu iktidara en çok yakışan da zaten bilim üretmek değil, tıpkı suriye'deki barbar cihatçılar gibi başkasının öldürmek için yaptığı silahları alıp kullanmaktır...