Elektrikte olağanüstü hal, santrallar coştu

Sıcakların mevsim normallerinin üstünde seyretmesiyle birlikte elektrik tüketiminde rekor üstüne rekor kırılıyor. Geçen temmuz ayında elektrik tüketimi 555 milyon kilovat saatken, bu yıl 606 milyon kilovat saate yükseldi.

ANKARA - Sıcakların mevsim normallerinin üstünde seyretmesiyle birlikte elektrik tüketiminde rekor üstüne rekor kırılıyor. Geçen temmuz ayında elektrik tüketimi 555 milyon kilovat saatken, bu yıl 606 milyon kilovat saate yükseldi. Klima kullanımını, tüketimi özellikle öğlenleri artırıyor. Elektrik tüketimi 606 milyon kilovat, üretimiyse 605 kilovat saat olunca dış alıma yöneldiklerini belirten Enerji Bakanlığı yetkilileri "Özel ve kamu santrallerini tam kapasite çalıştırıyoruz" dedi.
Akdeniz ve Ege'de sık sık yaşanan elektrik kesintilerinin sorumlusu çıkmadı. Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ (AKEDAŞ) yetkilileri "Sistemimizde sıkıntı yok. Enerji gelmeyince müşteriye veremiyoruz" diyerek topu
Elektrik İletim A.Ş'.ye (EİAŞ) attı. EİAŞ bölge müdürü Kamil Bacak'sa sorunun üretimde olduğunu savundu: "EÜAŞ'ın Kemerköy'le Soma'daki santrallarında bazı türbinler devre dışı kaldı. Devrede olanlar da kapasitesinin altında." Bacak elektrik kesintilerinin Antalya ile sınırlı olmadığını Denizli, Aydın, Muğla, Isparta ve İzmir'de de elektrik kesintileri yaşandığını söyledi.
Ama Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Sefer Bütün EİAŞ'ı yalanladı: "Üretimde sorun yok. Sistemin operatörü EİAŞ. Sorunu onlarla konuşmanız lazım."
'Gizli kesinti var'
Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Ayhan Dolanay'sa kesintiden üç kurumu da sorumlu tuttu. Dolanay, "Üretim yetersiz olunca, iletim ve dağıtımın hatası yok gibi görülüyor. Ancak bu hatalar da var. Ayrıca gizli, ilan edilmemiş bir elektrik kesintisi programı uygulanıyor" dedi. (anka, aa)