Elektronik kelepçe nasıl uygulanacak

Elektronik kelepçe nasıl uygulanacak
Elektronik kelepçe nasıl uygulanacak
Adalet Bakanlığı, elektronik kelepçenin uygulamasının nasıl yapılacağına ilişkin yönetmeliği açıkladı

Radikal.com.tr – Buna göre, bir elektronik izleme merkezi oluşturulacak ve bu merkezde elektronik kelepçe takılan kişi “müdahale ekibi” tarafından anbean takip edilecek. Yönetmeliğe göre elektronik kelepçe takılan kişi takılan cihazı sürekli çalıştır halde tutmak zorunda.


“Denetimli Serbestlik Hizmetleri Yönetmeliği”ne göre, oluşturulacak ‘Elektronik İzleme Merkezleri’nde ‘elektronik izleme müdahale ekibi’ adı altında 24 saat görev yapacak personel bulunacak. Yönetmeliğe göre “belirli yerlere gitmekten yasaklanan” kişilere elektronik kelepçe takılacak. Uygulanacak elektronik cihazın özelliğine göre yükümlü müdürlüğe davet edilerek kelepçe takılabileceği gibi, söz konusu kişinin evine gidilerek izleme ünitesi kurulması mümkün olacak. Elektronik kelepçe takılmasına karar verilen kişi söz konusu cihazın takılmasına ve ilgili ünitenin kurulmasın rıza göstermek, cihazları kullanılır durumda bulundurmak zorunda olacak. Yükümlünün söz konusu kurallara uymadığının belirlenmesi halinde, müdahale ekibi durumdan derhal haber edilecek. Müdahale ekibi de bu durumu önce Elektronik İzleme Şube Müdürlüğü’ne ardından komisyona bildirecek.

DESTEK VERİLECEK

Söz konusu yönetmelikte “Aile içi şiddet vakalarında yapılacak işlemler” de düzenlendi. Buna göre aile içi şiddete uğrayan mağdurun talep etmesi halinde “mağdur destek hizmetleri bürosunca” mağdura psiko- sosyal destek verilecek.

Pişman olursa
Yönetmelikte etkin pişmanlıktan yaralanan kişiler hakkında uygulanacak denetimli serbestlik tedbirleri de düzenlendi. Buna göre, etkin pişmanlıktan yararlanan kişiler denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak serbest bırakılacak. Bu kişilerin, ilgisi ve ihtiyaçları belirlenerek uygun etkinliklere ve meslek edinmeye kurslarına yönlendirileceği belirtilerek şöyle denildi:

“Bu çalışmalar kapsamında müdürlükçe, ilgili kurum ve sivil toplum kuruluşlarının yürüttükleri faaliyetler belirlenerek ve gönüllü kişilerle iş birliği yapılarak toplumda var olan tüm kaynaklardan faydalanılır ve bu hükümlülere topluma uyum konusunda destek verilir.”

SİVİL TOPLUM TAKİP EDİLECEK

Denetimli serbestlik hükümlerine aykırı davranan kişilerin nasıl takip edileceği ise şöyle anlatıldı:

“Hükümlü belirtilen süre içerisinde müdürlüğe müracaat etmez veya denetim planında belirlenen programlara katılmaz ya da rehberlik çalışmalarını kabul etmezse, ilgili kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ya da gönüllü kişilerle iş birliği içerisinde etkin pişmanlıktan yararlanan hükümlünün toplum içinde denetim ve takibine devam edilir.