Elektronik yazışma 85 ağacı kurtardı

Elektronik yazışma 85 ağacı kurtardı
Elektronik yazışma 85 ağacı kurtardı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın tüm yazışmaları dijital ortama taşınmasıyla birlikte 1 yılda 5 ton kâğıt tasarrufu sağlandı. Böylece 85 ağaç kesilmekten kurtuldu.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bakanlık olarak hayata geçirdikleri Elektronik İmzalı Doküman Yönetim Sistemi’nin 1 yılı geride bıraktığını belirtti. 2012 yılı mart ayından beri uygulanan sistemle; her türlü belgenin tamamen elektronik ortamda hazırlandığını, onay sürecinden geçirilerek e-imza ile imzalandığını, ağ üzerinden ilgili adreslere dağıtıldığını ve otomatik olarak arşivlendiğini anlattı. Ergün, merkez teşkilatı birimlerinde toplam 334 bin 185 adet belgenin elektronik imzalı olarak sistemde dolaştığını söyledi.

Masraftan da kurtulduk

Yazışmaların elektronik ortama taşınmasıyla birlikte 1 yılda 5 ton kâğıt tasarrufu sağlandığını dile getiren Ergün, ayrıca sistem sayesinde 153 bin lira posta masrafından tasarruf sağladıklarını ifade etti. 2012’de 1 milyon 2555 adet sayfa A4 kağıdı tüketilecekti. Ağırlık olarak karşılığı 5 ton kâğıt. 5 ton kâğıdın maliyeti yaklaşık 15 bin lira. 1 ton kâğıt 17 yetişkin çam ağacından üretiliyor. Dolayısıyla bu sistemle 1 yılda 85 ağaç doğada kaldı.


  ETİKETLER:

  teknoloji

  ,

  tasarruf

  ,

  Posta

  ,

  Bilim

  ,

  sanayi

  ,

  lira

  ,

  yönetim