'Eleman azdı, imajları alamadık'

'Eleman azdı, imajları alamadık'
'Eleman azdı, imajları alamadık'
4 yıldır süren Poyrazköy davasında tanıklar dinleniyor. Soruşturma döneminde görevli polis Soner Zobo, sanık Levent Bektaş'ın evindeki aramalarda buldukları dijital verilerin imajını 'eleman eksikliği' nedeniyle alamadıklarını söyledi.

İSTANBULYaklaşık 4 yıldır görülen 8’i tutuklu 84 sanığın yargılandığı Poyrazköy davasına devam edildi. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 8 tutuklu sanık ve bazı tutuksuz sanıklar katıldı. Duruşmada tanıkların dinlenmesiyle devam edildi.


İlk olarak, soruşturma döneminde Terörle Şube Müdürlüğü’nde görevli olan polis memuru Soner Zobo dinlendi. Davanın sanıklarından Levent Bektaş’ın Beykoz’daki evinde yapılan aramalara katıldığını belirten Zobo, “Arama için sabah gittik. Ancak Bektaş’ın Küçükçekmece’deki başka bir adresinde yapılan aramasının bitmesini bekledik. O arama bitince Bektaş geldi ve aramaya başladık. Aramalar yapılırken Bektaş yanımızdaydı” dedi. Aramalarda bulunan CD ve DVD’lere numara verildiğini ve bu CD ve DVD’lere Bektaş’ın paraf attığını belirten polis memuru Zobo, “Daha sonra aramalara ilişkin tutanak tutuyoruz. Tutanakların ardından bulunanlar bez bir çuvalın içine ağzı mühürlenerek konuluyor” diye konuştu.

CD’LERİN İMAJINI NİYE ALMADINIZ?

Üye hakim Mehmet Hamzaçebi, “Aramalar sırasında bulunan CD ve DVD’lerin imajını aldınız mı" diye sordu. Tanık ise, “Hatırladığım kadarıyla almadık” diye cevap verdi.

Hakimin “Niye almadınız?" sorusu üzerine tanık polis memuru, “Operasyon geniş kapsamlı olduğu için teknik eleman başka bir yere gitmiş olabilir. Biz de imaj almayı bilmediğimiz için almadık. İmkanlarımız nedeniyle her yere imaj almayı bilen teknik eleman gönderme imkanı olmuyor bazen” şeklinde konuştu.

“BAŞKA ARAMALARDA İMAJ ALDIK"

Hakimin ardından tanığa, avukat Celal Ülgen soru sordu. Avukat Ülgen’in “Bu operasyon öncesinde yaptığınız aramalarda bulunan dijital verilerin imajını aldınız mı” sorusuna Tanık Zobo, “Bu olaydan önce başka konulara ilişkin aramalarda imaj aldığımız oldu." diye yanıt verdi.

Selahattin GÜNDAY / DHA