Elhamdülillah solcuyum

'Çürütmek istiyorlar'
'Çete kurarak arazi ihalelerine yolsuzluk karıştırmak ve rüşvet' gibi ithamlarla 24 yıla kadar hapsi istenen eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan yargıç karşısına çıktı. İstanbul 1 No'lu DGM'deki duruşmada Çapan, "Elhamdülillah solcuyum. Bunun için beni çürütmek istiyorlar.
Eminim ki biz buradan aklanarak çıkacağız" dedi.
'Örnek gösterildim'
Çapan şunları söyledi: Dağıstanlıyız. Yedi ceddimiz asidir. 17-18 yaşlarında solcu oldum. Ailenin tek solcusuyum. Bu ülkenin erdemiyim, onuruyum. Bizim partide lümpen bir grup, belediyeyi yağmalamak istedi, izin vermedik. Cumhurbaşkanı, Başbakan bizi örnek gösterdi, burada yargılanıyoruz.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Esenyurt'taki arazi yolsuzluğuyla ilgili 'çete kurmak, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet almak' suçlarından 42 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul 1 No'lu DGM'de dün görüldü. 24 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan eski belediye başkanı Gürbüz Çapan anektodlarla süslediği savunmasında suçlamaları kabul etmedi. Çapan, "Elhamdülillah solcuyum. Bunun için beni çürütmek istiyorlar. Bizim partide lümpen bir grup, belediyeyi yağmalamak istedi, izin vermedik" dedi.
'Hedef benim'
Uğur Alacakaptan ve Ergin Cinmen'in sanık avukatı olarak katıldığı duruşmayı, gazeteci Oral Çalışlar ve tiyatrocu Tuncay Necmioğlu da izledi. Duruşmada kimlik yoklaması yapılan Çapan, "Ne iş yapıyorsunuz" sorusuna, "Doktorum, belediye başkanlığı yapıyordum" cevabını verdi. Sözlerine "Bu dava tarihe not düşülmesi gerekilen bir davadır. Rastgele açılmamıştır,
tek muhatabı benim. Diğerleri işin salçası, sosu olmak için buradadır" diyerek başlayan Çapan'ın 'tarihi' savunması şöyle:
Hem asiyim hem isyankâr: Benim kökenim Dağıstanlıdır. Yedi ceddimiz asidir. İsyankârdır. Ben de ecdadıma layık olmaya çalıştım. Bizim gibiler ya çürütülür ya öldürülür. Yavuz Sultan Selim'in 12 yılının dört yılı tarikatlarla savaşarak geçti. Ama sadece 'Kızılbaşların' katledilmesiyle anılmıştır. Bu onu karalamak için söylenir. Mustafa Kemal Cumhuriyet'i kurdu ama eşitlik eksik kaldı. Nâzım Hikmet 'eşitlik, eşitlik' dediği için sürüldü. Şimdi gelelim bana. Ben 17-18 yaşlarında solcu oldum. Sülalemin tek solcusuyum.
Elhamdülillah solcuyum: Yargılanmak istiyorum. Bu iş yargılanmalı. Çete nedir, bu işin çeteyle ilgisi var mıdır, ben niye buradayım? Bunların hesabı burada verilmeli, ahirete kalmamalı. Bu ülkenin hastanesi de hapishanesi de postahanesi de bizimdir. Elhamdülillah solcuyum. Ben bu ülkenin erdemiyim, yüzakıyım, onuruyum, diğer yarısıyım.
'Komünist olamadım'
Bir tuhafım: İddianamede de yazıldığı gibi 1989 yılında Karslıların teşvikiyle tesadüfen belediye başkanı oldum. Garip ve tuhaf biriyimdir. Cumhurbaşkanı, Başbakan bizi örnek gösterdi, Habitat'ta örnek gösterildik; burada yargılanıyoruz. Bana bir zamanlar da 'Apocu' diyorlardı. Öyle olmadığımı ispatlamak için Dev-Genç'li olduğumu söyledim. 'Komünist' dediler. Ama komünistlik kolay değil. Küçük burjuva devrimcisi oldum.
'Kendimi asarım'
Şiir gibi başkanım: İddianamede yer alan suçlamaları kabul etmiyorum, Ortada bir çete yok, mafya yok. Beni suçlayanlar, beni öldürmek istiyordu. Onu yapamadılar, çürütmek istiyorlar. Öldürseler ne fark eder, en güzel günleri yaşadım. Gençliğim şarkı, belediye başkanlığım şiir gibi geçti. Hakkımdaki iddiaları ispat etsinler, beni asmazsanız ya da ben kendimi asmazsam namerdim.
Partim yağmalayacaktı: Başkanlığım dönemimde partimdeki lümpen bir grup, belediyeyi yağmalamak istedi. Ama izin vermedik. Haksız kazanç sağladığım iddia ediliyor. Bir dairem, iki taşınmazım var. 14 milyarlık hisse senedi almıştım, onu da abarttılar. Vakıf arazileri üzerinden para sağladığım söyleniyor. Yakınımın üzerindeki araziyi belediyenin kayıtlarına geçirip, çıkar sağlamaya çalışacak kadar aptal mıyım? Belediyeye adamlarımı seçtirdiğimi söylüyorlar. Ben Ecevit miyim, o kadar kudretim var mı?
Duruşmada Gürbüz Çapan'ın ardından söz alan sanıklar da sırayla ilk ifadelerini verdiler.