Eli sopalı polis olur mu? Sopaları kim dağıttı?

Eli sopalı polis olur mu? Sopaları kim dağıttı?
Eli sopalı polis olur mu? Sopaları kim dağıttı?
Gezi Parkı'na destek için İzmir'de eylem yapanlara, günlerdir her gece elleri sopalı siviller müdahale ediyor. Amatör kameralarca da görüntüleri çekilen elleri sopalı sivillerin kim olduğu sorusu ise tam bir muamma.

Radikal.com.tr - İzmir’deki eylemlerde göstericilere müdahale eden eli sopalı polislere ilişkin tartışma sürüyor. Eylemlere müdahale eden eli sopalı sivillerin görüntüleri ilk sorulduğunda İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, “Onlar sivil polisler, polis yeleği giymemiş olmaları bir sorun, bundan sonra giyecekler” demişti. Bilkay polis dediği sivillerin ellerindeki sopalarla ilgili bir değerlendirme yapmadı.
İzmir Valisi Mustafa Toprak ise daha netti: Vali "eli sopalı polis olmaz" dedi.

VALİ ANKARA 'DAN MÜFETTİŞ İSTEDİ

Vali’nin bu tavrına karşın dün gece İzmir’de yine eli sopalı siviller eylemcileri dövdü. O anlar amatör kameralara yansıdı. Vali bunun üzerine yazılı bir açıklama ile Ankara’dan olayı araştırması için iki müfettiş talep ettiklerini duyurdu. O açıklamada, "Son günlerde İzmir ilimizde meydana gelen olaylar sırasında, elinde sopa bulunan ve sivil görünümlü bazı kişilerin olduğu ve fiili olaylarla darp olaylarına karıştığı yönünde basın ve yayın organları ile kamuoyunda yoğun bir şekilde dile getirilen ve asla tasvip edilemeyecek konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'ndan ivedilikle müfettiş görevlendirilerek soruşturma yapılması için Valiliğimizce talepte bulunulmuş olup söz konusu olayla ilgili her türlü inceleme ve soruşturmanın sonuna kadar yapılması konusunda kararlılıkla üzerinde durulduğu, kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

'POLİSİN SOPA KULLANMASI SUÇTUR'

Polis Akademisi Güvenlik Birimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Mesut Bedri Eryılmaz İzmir’deki “eli sopalı siviller” ile ilgili tartışmayı değerlendirdi.

“Bildiğim kadarıyla sopa kullanan bir polis birimi yok. Polisin görev yaparken kullanacağı malzemeler bellidir. Normalde polisin resmi elbise giymesi gerekir ama bazen görev gereği sivil de olabilir. Ama sivil olsalar bile sopa kullanamazlar, bu durumun yerden taş alıp atmakla bir farkı yoktur. Yani göstericiye taş atan polis ile sopa kullanan polis aynı çerçevede değerlendirilir.
Olayın içindeki şahısların görüntüleri var. Bu durumda Emniyet kim olduklarını hızla tespit edebilir. Durum sokakta birilerinin polis kılığına girip vatandaşı sopalaması ise onları bulup çıkarmak da polisin görevi. Bu durum cezai soruşturma gerektirir. Polislerin görev yaparken sopa kullanmaları da idari kovuşturma konusudur."
 


  http://www.radikal.com.tr/113636011363606

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sansür - adeniza

  Polis şiddetinin gösterildiği videolar nedense açılmıyor!

  Demekki - noname99

  90'larda doğmuş bir neslin sokaklarda olduğunu kendime hatırlatmam gerekiyor ara sıra. Gerekiyor çünkü ben bu olayları bir Gazi olaylarlarıyla - gezi değil, kanlı kadıköy 1 Mayıs'ını filan karşılaştırmadan edemiyorm. Şimdi eli sopalı polis haberini görünce 1 metrelik sopalarla resmi polisler vardı o zamanlar onları hatırladım. Polis ateş de açardı o zamanlar tak tak vururdu. Şimdi uzaktan gaz bombası aşırı şiddet sınıfına filan giriyor. O zamanki ölümler boşa gitmemiş. Ufakta olmaz bir şeyler değişmiş. Gençler vaktiniz olursa rahmetli M. Ali Brand'ın 90'lar belgeseline bir göz atın bu arada. Kimse ölmesin aman!

  hadi bakalım - glstnn

  Madem suçtur, madem dediğiniz gibi. bulun bu kişileri ve cezası neyse verin. Bizde o zaman anlayalım sistem gerçekten adil davranıyor.

  Kim bu YOBAZ?? - siradanbirisi

  Kim olursa olsun sonucda ister Recep bey, ister Abdullah bey, ister Bülent bey olsunlar, istersede Polis ve icisleri bakani veya vali olsun. Hepisi bu yobazi destekliyor gibi, yoksa nasil rahat rahat istanbulda, izmirde vs.. insanlara saldira biliyorlar. Adi üzerinde YOBAZ.

  her şeye rağmen bunlar hala polislik yapıyor... - user1077380

  bunun incelenecek polisin haklı olduğuna inanacak bir durum yok maalesef şimdiye kadar bu polislerin görevden alındığının açıklaması gerekirdi.Çünkü bu polisleri görüntülerde rahatça teşhis edilebiliniyor.

  Kim mi? - Clear

  Bir de TV Ulusal Kanal'a sormak,hiç kimsenin aklına gelmiyor mu? Hani şu "keşke ölümler de olsa,daha güzel olurdu" diye kamuoyuna deklarasyon yapan,destekçisi köşe yazarlarının da başlıklarında "protestocular" yerine "İsyancılar" kelimelerini kullanan...Ha,ne dersiniz?