Eli sopalı polis olur mu? Sopaları kim dağıttı?

Eli sopalı polis olur mu? Sopaları kim dağıttı?
Eli sopalı polis olur mu? Sopaları kim dağıttı?
Gezi Parkı'na destek için İzmir'de eylem yapanlara, günlerdir her gece elleri sopalı siviller müdahale ediyor. Amatör kameralarca da görüntüleri çekilen elleri sopalı sivillerin kim olduğu sorusu ise tam bir muamma.

Radikal.com.tr - İzmir’deki eylemlerde göstericilere müdahale eden eli sopalı polislere ilişkin tartışma sürüyor. Eylemlere müdahale eden eli sopalı sivillerin görüntüleri ilk sorulduğunda İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, “Onlar sivil polisler, polis yeleği giymemiş olmaları bir sorun, bundan sonra giyecekler” demişti. Bilkay polis dediği sivillerin ellerindeki sopalarla ilgili bir değerlendirme yapmadı.
İzmir Valisi Mustafa Toprak ise daha netti: Vali "eli sopalı polis olmaz" dedi.

VALİ ANKARA 'DAN MÜFETTİŞ İSTEDİ

Vali’nin bu tavrına karşın dün gece İzmir’de yine eli sopalı siviller eylemcileri dövdü. O anlar amatör kameralara yansıdı. Vali bunun üzerine yazılı bir açıklama ile Ankara’dan olayı araştırması için iki müfettiş talep ettiklerini duyurdu. O açıklamada, "Son günlerde İzmir ilimizde meydana gelen olaylar sırasında, elinde sopa bulunan ve sivil görünümlü bazı kişilerin olduğu ve fiili olaylarla darp olaylarına karıştığı yönünde basın ve yayın organları ile kamuoyunda yoğun bir şekilde dile getirilen ve asla tasvip edilemeyecek konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'ndan ivedilikle müfettiş görevlendirilerek soruşturma yapılması için Valiliğimizce talepte bulunulmuş olup söz konusu olayla ilgili her türlü inceleme ve soruşturmanın sonuna kadar yapılması konusunda kararlılıkla üzerinde durulduğu, kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

'POLİSİN SOPA KULLANMASI SUÇTUR'

Polis Akademisi Güvenlik Birimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Mesut Bedri Eryılmaz İzmir’deki “eli sopalı siviller” ile ilgili tartışmayı değerlendirdi.

“Bildiğim kadarıyla sopa kullanan bir polis birimi yok. Polisin görev yaparken kullanacağı malzemeler bellidir. Normalde polisin resmi elbise giymesi gerekir ama bazen görev gereği sivil de olabilir. Ama sivil olsalar bile sopa kullanamazlar, bu durumun yerden taş alıp atmakla bir farkı yoktur. Yani göstericiye taş atan polis ile sopa kullanan polis aynı çerçevede değerlendirilir.
Olayın içindeki şahısların görüntüleri var. Bu durumda Emniyet kim olduklarını hızla tespit edebilir. Durum sokakta birilerinin polis kılığına girip vatandaşı sopalaması ise onları bulup çıkarmak da polisin görevi. Bu durum cezai soruşturma gerektirir. Polislerin görev yaparken sopa kullanmaları da idari kovuşturma konusudur."