'Eli sopalılar işkenceyle yargılansın'

'Eli sopalılar işkenceyle yargılansın'
'Eli sopalılar işkenceyle yargılansın'
İzmir Barosu Başkanı Avukat Sema Pekdaş, kentteki Gezi Parkı protestoları sırasında göstericilere saldırıp kötü muamelede bulunan eli sopalı kişilerin işkence suçundan yargılanması gerektiğini belirterek Savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İZMİR – İzmir Barosu Başkanı Avukat Sema Pekdaş, kentteki Gezi Parkı protestoları sırasında göstericilere saldırıp kötü muamelede bulunan eli sopalı kişilerin işkence suçundan yargılanması gerektiğini belirterek Savcılığa suç duyurusunda bulundu. Vali Mustafa Toprak, İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay’ın da yargılanmasını isteyen Pekdaş, soruşturmanın, etkin ve adil yapılabilmesi için faillerin yer almadığı jandarma gibi bir birim tarafından gerçekleştirilmesini istedi. Bu arada İzmir'deki Gezi Parkı protestoları sırasında Kordon'da oturan bir genç kızın saçını çekme görüntüleri kameralara yansıyan ve aynı bölgedeki pek çok gence şiddet uygulayan 3 polisin açığa alındığı açıklandı.

İzmir Barosu Başkanı Avukat Sema Pekdaş, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Gezi protestolarına destek amacıyla kentte gerçekleştirilen gösterilerde yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Polisle göstericilerin karşı karşıya geldiği ilk üç günü ve tartışmalara neden olan eli sopalı kişiler üzerinde duran Pekdaş, “İzmir Barosu olarak başından itibaren bir gerçeğin altını çizdik. Barışçı gösteriler, demokrasilerin olmazsa olmazıdır ve iktidarların bu eylemleri anlaması ve dinlemesi gerekir. Maalesef tam tersi yaşanmaktadır. Yetkililerce, orantısız güç veya kuvvet kullanmakta sınırın aşılması gibi bir takım değerlendirmelerle hafifsenmeye çalışılan eylemler bir insanlık suçu olan işkence suçunu oluşturmaktadır. TCK’nın işkence suçunu düzenleyen maddesine göre bunu uygulayanlar ister kamu görevlisi olsunlar, ister olmasınlar, bu suça iştirak eden diğer kişiler ve ihmali davranışlarıyla bu suçun oluşmasına izin verenler de aynı suçun faili olarak kabul edilmişlerdir. Bir yurttaşı yaşamsal risk taşıyacak, kemik kırığı yaratacak biçimde dövmek ve sonrada kanlar içinde bırakarak terkedip gietmek ancak intikam amacıyla cezalandırma isteğiyle ve nefretle açıklanabilir. Bu tür davranışların, yasanın tanıdığı zor kullanma yetkisiyle bir ilgisi yoktur. Artık sokaklarda yaşanan polis şiddetinden söz ederken bu eylemlerin işkence olduğunun altı çizilmeli, bu fiilleri gerçekleştirenlere karşı işkence suçundan dolayı işlem yapılmalıdır” dedi.


25 MADDE İHLAL EDİLDİ
Pekdaş, “İzmir’de eli sopalı kişilerin şiddeti yaşandı ve günlerce konuşuldu. Emniyet Müdürü ve Vali tarafından varlıkları kabul edilen sivil sopalılar hakkında herhangi bir işlem yapılmamıştır. Oysu tüm bu görüntüler Cumhuriyet Savcılıkları için ihbar mahiyetindedir ve savcılar nasıl olursa olsun suç işlendiğini öğrendiklerinde soruşturma yapmak zorundadırlar. Baro Başkanlığımız tarafından verilen ihbar dilekçesinde, kolluk kuvvetlerince TCK’nın tam 25 maddesinin ihlal edildiği tespiti yapılmıştır. Sayın Savcıların bu suçlardan bir tanesini dahi tespit ederek işlem yapmamış olmamalı hukukun güvenliği adına bir talihsizliktir. Her gün gazeteler, televizyonlar, sosyal medya, işkence kapsamında değerlendirilmesi gereken ve kolluk kuvvetleri ile onların yanında yer alan sivil polis/şahıslarca gerçekleştirilen eylemlere ilişkin onlarca görüntü yayınlanmasına rağmen Cumhuriyet Savcıları tarafından bu kişilere karyı herhangi bir soruşturma yapılmamıştır. Savcılar, yalnızca bunları değil suça karıştığı iddia edilen resmi görevlileri de soruşturmak zorundadırlar. Öte yandan, soruşturulması istenen tüm faillerin polis olmaları nedeniyle etkin ve adil bir soruşturma için tüm soruşturma işlemlerinin CMK 165’inci maddesi uyarınca faillerin yer almadığı jandarma, Sahil Güvenlik gibi bir birim tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Baromuz, tüm işkence mağdurlarına hukuksal destek vermekte ve işlenen suçların faillerinin ortaya çıkarılması için her türlü girişimde bulunmaya kararlıdır. Bugün ülkemizin, susmayan, korkmayan ve bildiren yurttaşlara her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır” dedi.


35 BAŞVURU VAR
Olaylarda mağdur olan 35 kişinin hukuki yardım amaçlı kendilerine başvurduğunu dile getiren Avukat Pekdaş, eli sopalı kişiler arasında şortlu, sırt çantalı, yüzleri maskeli kişilerde bulunduğunu, Savcılığa ve Valiliği başvuru yapmalarına rağmen kendileriyle irtibata geçilmediğini söyledi. Pekdaş, haklarında suç duyurusunda bulundukları kişilerin İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, İzmir Emniyeti Çevik Kuvvet Şube Müdürü, görevli olan diğer şube müdürleri, resmi ve sivil polis memurları, olay yerinde bulunan vatandaşlara karşı suç işleyen kişiler olduğunu belirtti.


CD, DELİL OLARAK SUNULDU
Pekdaş, açıklamasının ardından polisin orantısız güç kullanması, eli sopalı kişilerin saldırıları, yaralanan kişilerin darp izlerini gösteren görüntülerin yer aldığı CD’yi basın mensuplarına dağıttı. Bu görüntüleri, Cumhuriyet Savcılığı’na delil olarak sunduklarını söyledi.

 3 POLİS AÇIĞA ALINDI

İzmir’deki Gezi Parkı eylemleri sırasında Kordon’da deniz kenarında oturan gençleri coplayıp bir genç kızın saçını çeken üç çevik kuvvet polisi açığa alındı.

Önceki pazar günü İzmir Gündoğdu Meydanı’nda polisler Gezi Parkı olaylarını protesto edenlere müdahale etti. Polis, biber gazı ve cop kullanırken, gruptan da polise taş atıldı. Polis, meydandaki kalabalığa müdahele ederek dağıttı. Bu sırada Kondonboyu’nda rıhtım üzerinde oturan ve eylemle ilgileri olmadığı öne sürülen birkaç genç de polislerce coplandı. Üç polis buradaki gençleri coplarken biri de genç kızın saçını çekti. Bu görüntüler Türkiye genelinde büyük tepkiye neden oldu. İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği müfettişler söz konusu üç polisi kask numaralarından belirleyip soruşturma açtı. Müfettişlerin önce pasif göreve çektiği üç polisin bugün açığa alındığı öğrenildi.

Öte yandan protestoların ilk günündün bu yana gündeme oturan “eli sopalıö sivillerle ilgili de tespitlerin sürdüğü, bazılarının kimliğinin belirlendiği kaydedildi. Emniyet Müdürü Ali Bilkay’ın sivil polis olduklarını, ancak yelek giymediklerini söylediği bu görevlilerle ilgili henüz bir karar çıkmadığı bildirildi.


DHA