Eliaçık: Deniz Gezmiş'i taşlayan mirası reddediyoruz

Eliaçık: Deniz Gezmiş'i taşlayan mirası reddediyoruz
Eliaçık: Deniz Gezmiş'i taşlayan mirası reddediyoruz
NATO'ya karşı birleşme çağrısıyla bir araya gelen İslami cenahtan örgütlerle sol partiler; "sömürü ve zulme karşı adalet ve hak paydasında birleşiyoruz" dedi. Toplantıda söz alan İhsan Eliaçık da muhafazakârlarda çağrı yaptı; "6. Filo'yu protesto edenleri taşlayan mirası reddiyoruz" dedi.
Haber: AYÇA ÖRER / Arşivi

İSTANBUL - Farklı inanç, ideoloji ve geleneklerden gelen 20 örgüt ortak çağrı yaptı; Türkiye 'ye yerleştirilen patriot füzelerinin Ortadoğu'da bir savaş halinde kullanılması ihtimaline karşı "Emperyalizm ve NATO'ya karşı birleşelim" dedi.

İnşa Kültürevi'nde bir araya gelen temsilciler adına ortak açıklamayı Basri Özgür okudu. Açıklamada "birbirine karşı yabancılaştırılmış hatta kamplaştırılmış halklarımız aradındaki ilişkilerin eşitlikçi bir kardeşlik hukukuyla gelişmesine çalışacağız" ifadeleri yer aldı.

Ortak basın açıklamasının ardından kurumları temsilen katılımcılar konuştu. Yazar Atasoy Müftüoğlu "NATO'nun kuruluş gerekçesi yıllar önce ortadan kalktı ama yeni zorbalıklar için bahane üretmeyi başardılar. Bölgede siyasal İslamın etkisiz hale getirilmesi ve İsrail'in güçlenmesi için hareket ediyorlar" dedi.


ELİAÇIK: ESAD YANLISI DEĞİLİZ

Yazar İhsan Eliaçık da toplantının tarihi önem taşığına işaret etti: "Bu eylem birliği bir tür yeni 6. Filo diyebileceğimiz bir protestodur. Bundan yıllar öncesinde yine Dolmabahçe'de 6. Filoyu denize dökmeye çalışan Deniz Gezmişleri milliyetçi muktesebatçı gençler taşlamıştı. Biz ilk kez geçen yıl 1 Mayıs'ta bu tarihi utançla yüzleştik. Bu tarihi mirası reddediyoruz. Muhafazakarlara sesleniyorum bari bunu taşlamayın, gelin bunu birlikte yapalım."

Toplantının Esad destekçisi gibi gösterilmesinden duyduğu rahatsızlığa da değinen Eliaçık rahatsızlığı şu sözlerle dile getirdi; "Hemen propaganda yaparak bizi Esad'ı destekliyormuş gibi göstermeyin. Önce büyük şeytan diyoruz, önce NATO diyoruz. Yıllar öncesinin muhafazakarlarının radikal İslamcılarının NATO güzellemelerini üzülerek dinliyoruz. Kapitalizme abdest aldırmak ve ona asker olmak mı olacaktı sonumuz? Bu çok hazin bir sondur."

Anti Kapitalist Müslümanlar'dan Sedat Doğan "bu halkların ortak değerlerinde birleştik" derken BDP 'den Erkan Karabay "İslami duyarlılıklara hassas kesimlerle solun bir araya gelmesi değerli. Biz de bu girişim içindeyiz" diyerek BDP'nin desteğini açıkladı.

Yarın bu siyasi birleşmenin ilk eylemi olarak Taksim AKM önünden Dolmabahçe'ye kadar yürüyüş gerçekleştirilecek. Eylem saat 14.00'de.

Katılımcılar: AKA-DER (Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği), Antikapitalist Müslümanlar / Kapitalizmle Mücadele Dernekleri, BDP ( Barış ve Demokrasi Partisi ) İstanbul İl Örgütü, Emek ve Adalet Platformu, EMEP (Emek Partisi), ESP (Ezilenlerin Sosyalist Partisi), FHDD (Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği), İKP (İşçi Kardeşliği Partisi), İştiraki, Kaldıraç, Kudüs-Der (Kudüs İslami Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği), Makbul Adımlar, ÖDAD (Özgür Demokratik Alevi Derneği), Özgür Açılım, Sakarya Dayanışma Derneği, SDP (Sosyalist Demokrasi Partisi), TOKAD (Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği), Türkiye Gerçeği, UİD-DER (Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği), Uyanış ve Vahdet