Eliaçık: Deniz Gezmiş'i taşlayan mirası reddediyoruz

Eliaçık: Deniz Gezmiş'i taşlayan mirası reddediyoruz
Eliaçık: Deniz Gezmiş'i taşlayan mirası reddediyoruz
NATO'ya karşı birleşme çağrısıyla bir araya gelen İslami cenahtan örgütlerle sol partiler; "sömürü ve zulme karşı adalet ve hak paydasında birleşiyoruz" dedi. Toplantıda söz alan İhsan Eliaçık da muhafazakârlarda çağrı yaptı; "6. Filo'yu protesto edenleri taşlayan mirası reddiyoruz" dedi.
Haber: AYÇA ÖRER / Arşivi

İSTANBUL - Farklı inanç, ideoloji ve geleneklerden gelen 20 örgüt ortak çağrı yaptı; Türkiye 'ye yerleştirilen patriot füzelerinin Ortadoğu'da bir savaş halinde kullanılması ihtimaline karşı "Emperyalizm ve NATO'ya karşı birleşelim" dedi.

İnşa Kültürevi'nde bir araya gelen temsilciler adına ortak açıklamayı Basri Özgür okudu. Açıklamada "birbirine karşı yabancılaştırılmış hatta kamplaştırılmış halklarımız aradındaki ilişkilerin eşitlikçi bir kardeşlik hukukuyla gelişmesine çalışacağız" ifadeleri yer aldı.

Ortak basın açıklamasının ardından kurumları temsilen katılımcılar konuştu. Yazar Atasoy Müftüoğlu "NATO'nun kuruluş gerekçesi yıllar önce ortadan kalktı ama yeni zorbalıklar için bahane üretmeyi başardılar. Bölgede siyasal İslamın etkisiz hale getirilmesi ve İsrail'in güçlenmesi için hareket ediyorlar" dedi.


ELİAÇIK: ESAD YANLISI DEĞİLİZ

Yazar İhsan Eliaçık da toplantının tarihi önem taşığına işaret etti: "Bu eylem birliği bir tür yeni 6. Filo diyebileceğimiz bir protestodur. Bundan yıllar öncesinde yine Dolmabahçe'de 6. Filoyu denize dökmeye çalışan Deniz Gezmişleri milliyetçi muktesebatçı gençler taşlamıştı. Biz ilk kez geçen yıl 1 Mayıs'ta bu tarihi utançla yüzleştik. Bu tarihi mirası reddediyoruz. Muhafazakarlara sesleniyorum bari bunu taşlamayın, gelin bunu birlikte yapalım."

Toplantının Esad destekçisi gibi gösterilmesinden duyduğu rahatsızlığa da değinen Eliaçık rahatsızlığı şu sözlerle dile getirdi; "Hemen propaganda yaparak bizi Esad'ı destekliyormuş gibi göstermeyin. Önce büyük şeytan diyoruz, önce NATO diyoruz. Yıllar öncesinin muhafazakarlarının radikal İslamcılarının NATO güzellemelerini üzülerek dinliyoruz. Kapitalizme abdest aldırmak ve ona asker olmak mı olacaktı sonumuz? Bu çok hazin bir sondur."

Anti Kapitalist Müslümanlar'dan Sedat Doğan "bu halkların ortak değerlerinde birleştik" derken BDP 'den Erkan Karabay "İslami duyarlılıklara hassas kesimlerle solun bir araya gelmesi değerli. Biz de bu girişim içindeyiz" diyerek BDP'nin desteğini açıkladı.

Yarın bu siyasi birleşmenin ilk eylemi olarak Taksim AKM önünden Dolmabahçe'ye kadar yürüyüş gerçekleştirilecek. Eylem saat 14.00'de.

Katılımcılar: AKA-DER (Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği), Antikapitalist Müslümanlar / Kapitalizmle Mücadele Dernekleri, BDP ( Barış ve Demokrasi Partisi ) İstanbul İl Örgütü, Emek ve Adalet Platformu, EMEP (Emek Partisi), ESP (Ezilenlerin Sosyalist Partisi), FHDD (Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği), İKP (İşçi Kardeşliği Partisi), İştiraki, Kaldıraç, Kudüs-Der (Kudüs İslami Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği), Makbul Adımlar, ÖDAD (Özgür Demokratik Alevi Derneği), Özgür Açılım, Sakarya Dayanışma Derneği, SDP (Sosyalist Demokrasi Partisi), TOKAD (Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği), Türkiye Gerçeği, UİD-DER (Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği), Uyanış ve Vahdet


  http://www.radikal.com.tr/112346311234635

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Destek! - kurtulus_2060

  Adalet ve eşitlik ve vicdan dediğimiz insanın en yüce duygusu sadece solda ve komünistlerde değil de İslami çevrede de varsa (ki var olması gerekir)bu ülkede bir şeyler olmalı. Ortaçağa kadar İslam coğrafyasında ve Avrupa'da dini eğilimi ağır basan bir çok eşitlik adalet isteyen yoksuların emekçilerin yanında yer alan hareketler oldu. Bu tarihi mirasın elbette unutulup gitmesine izin vermemek gerek. Tam da bu vesile ile bu ortak tutuma ön ayak olan herkesi içten kutluyor, başarılar diliyorum.

  RED - HARAYDIN

  Müslüman para kazanır helalinden kazanır ihlas ile gizli açık dağıtmak borcudur siz onada karşısınız.Sizin sözünüzle şimdide miras reddedilecekmiş ne garip mantık? Elma ile armut toplanmaz ama aynı zamanda İnsan küfesine topladığı elma ve armutların sağlam ve çürük toplamına göre değerlendirilir. Biri gizlenip biri ile değerlendirme yapılmaz.Gezmiş filo protestosunda haklıdır ama terör için soygun ve cinayet ve yaralama suçlarından muaf tutulamaz. Başkasının malına, canına, namsuna kastetmekle müslümanlığın, terörle demokrasinin ve demokratik hak mücadelesinin bir işi olamaz. Size göre Pınar Selek mirası da ret.Peki teröristlerin öldürdüğü ve yaraladığı ve mallarını çaldıklarının miras hakkını reddetme hakkı size kim tarafından verildi.Kendinizi ilahi görevli filan mı sanıyorsunuz, Hasan Mezarcı gibi sahi o nerede?

  6.Filo'yu Kimden Dinlesek? - amaurot

  M. Şevket Eygi'nin bu çağrıya vereceği cevabı merak etmemek mümkün değil! Zira Mehmet Şevket Eygi, Dolmabahçe önünde demirlemiş Amerikan 6. Filosu’na karşı gösteri yapan gençlere karşı, kendi militanlarına 13 Şubat 1969 tarihli Bugün gazetesindeki yazısında şu çağrıyı yapıyordu: “Namaza Davet; Bir müddeten beri kılmaya başladığımız CEMAAT- İ KÜBRA İLE SABAH NAMAZLARI’nın faydasını hepimiz gördük. Önümüzde 16 Şubat Pazar günü büyük bir cemaat halinde sabah namazı kılmak üzere bütün mümin kardeşlerimi Beyazıt camii şerifinde toplanmaya davet ediyorum. Aziz kardeşlerim koşunuz...16 Şubat Pazar günü gün doğmadan Beyazıt camiinde toplanınız! Kafirler bizim cemaatimizi görünce hapı yutar zaten...” 6.Filo karşıtı gösterileri “kızıl uşaklar, istikbalimizi dinamitliyor” diye nitelendiren Bugün gazetesinde çıkan yazılarında Eygi şunları söylüyordu: “...Kızılları boğmanın vakti geldi. Kızıl emperyalizmin para ile tutulmuş uşaklarını en ufak kıpırdanışta gebertmek için and içildi...” Gençleri karşı karşıya getiren o tarihleri, Kanlı Pazar'ı, okumak, öğrenmek isteyenlere arşivler büyük ışık tutuyor!

  BIRLIKTE HAREKET ETMEK - Kara Ismail

  Sosyalistler, devrimciler Emperyalizme ve kapitalizme karsidirlar.. Somuruye,vurguna, esitsizlige, kadin-erkek esitsizligine.. Her turlu adaletsizlige,dini inanc ve felsefi goruslerin serbestce kendini ifade etmesinden yanadirlar.. Eger, muhafazakar Islamcilar da bunlara veya bunlardan bazilarina kasilarsa; karsi olduklari konularda guc ve yeem birligi yapmalari gerekir.. Bu guc ve eylem birliklerinin o eylemlerin otesinde yararlari vardir.. Bu birliktelikler Muhafazkarlarla solcular arasindaki on yargilarin kirilmasi azaltacak, giderek belki de yok edecektir.. Bunlar azaldikca solcularla muhafazakarlari gerektiginde carpistiran, birbirine saldirtan guclerin bu kozlarini ellerinden alacaktir!.. Cunku burjuvazi, karanlik gucler nerede zora girseler, nerede kendileri klasik yontemlerle solcularin mucadelesini kiramasalar;hemen dindarlari kullaniyorlar "din elden gidiyor"cigliklariyla onlari devrimcilerin usutune suruyorlar.. Bu tur oyunlar yillar oncesinden gunumuze kadar basariyla tezgahlandi!.. Onun icin bu gruplarin birbirlerini tanimalari,kendi ic yapilanmalarinda karsilikli onyargilari kirmalari gerekmektedir.. On yargilarin azaltilmasi da ortak eylem birliklerinden ve gorus alisverislerinden gecer..

  Hele Önce Siz Bi Kınayın - evetisyan06

  Önce siz Deniz Gezmişi ve diğer solcuları sağı solu bombaladıkları için, üniversite kapılarını tutup bir kısım öğrenciler giremez diye çatışma ortamını oluşturan, Filistin kamplarında terörist eğitimi aldıkları için ( herhalde güzel amaçlarla terör eğitimi alınmaz ) siz bir kınayın sonrasına biz bakarız.. sizde bu olgunluk asla yok.. Bu yüzden biz insanf ehli olmak için sizin makul olmanızı beklemeyiz. deniz gezmiş ve diğerlerine üzülüyoruz, ülkenin harcanmış gençleridirler. Ama kalkıp da onlara tepki koyanları kınamamızı beklemeniz yüzsüzlüktür.