Eliaçık Economist'te: Hippilerle oruç açtı

Eliaçık Economist'te: Hippilerle oruç açtı
Eliaçık Economist'te: Hippilerle oruç açtı
Economist dergisi, haberlerle ilgili kısa makalelerin toplandığı 'Charlemagne' bölümünde İstanbul'daki 'Gezi protestolarında' rol oynayan 'Anti-Kapitalist Müslümanlar'ı, ve liderleri İhsan Eliaçık'ı konu aldı

Dergi, İhsan Eliaçık'ın "kirli sakalı, bol pantolonu, plastik terlikleri ve teşbihiyle tipik bir Müslüman olarak görülebileceğini" ama bunun "kesinlikle tersinin söz konusu olduğunu" söylüyor.
Economist'in makalesi şöyle devam ediyor: İstanbul'un laik Beşiktaş semtinde öğrenciler, hippiler ve eşcinsellerle beraber iftarda orucunu açtıktan sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ı protesto ettiğinde alkışlandı. Eliaçık'ın yüzü olduğu Anti-Kapitalist Müslümanlar, Erdoğan ve AKP iktidarında zenginleştiğini söyledikleri yeni İslami burjuvanın rüşvet, kibir ve gereksiz gösterişi olarak gördükleri duruma öfkeliler. Eliaçık "İslam, sosyal hukuktan ibarettir; günde beş vakit namaz kılmak veya kadınların başlarını örtmesi gibi adetlerden değil. Kuralları basit: başkalarının canını yakma, çalma, yalan söyleme, yanlışın karşısında sessiz kalma ve doğaya saygılı ol." diyor.
Dergi ayrıca Eliaçık'ın Erdoğan tarafından yazdığı Twitter mesajlarından dolayı mahkemeye verildiğini de hatırlatıyor. (BBCTÜRKÇE)


  http://www.radikal.com.tr/114245811424588

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Bilmiyorum bu aşk ne kadar sürer. Baksana tanıma: kirli sakallı, bol pantolonlu, ayağında plastik terlikler, elinde tespih... Üstüne esmer, yuvarlak yüzlü, kel ve kısa boylu. Tam varoş Müslümanı Türk tipi, Bildiğiniz irticacı. Abiler size gitmez bu, adam görüntüden kaybediyor. Yarın bunu kurban keserken veya ailesiyle yol kenarı pikniği yaparken görürsünüz, bütün dünyanız gene yıkılır. Bırakın bu geçici hevesleri, Mine Kırıkkanat'un yolundan ayrılmayın.

  Düzgün - vancetti

  Adam düzgün adam. Yabancı basın başbakanı kapağına taşıdığında gurur duyan, elin Amerikalılarına bu adamı deliğe süpürmeyin dendiğinde sesi çıkmayanlar, ABD emriyle Gazze seyahati iptal edildiğinde sus pus olanların konuşmağa hakkı varmı?. Farklıda düşünsem ben bu adamları destekliyorum. Düzgün insanlar. Ülkede taban bulacaklarını sanıyorum.

  haramcılar - jumpercoco

  Bu adam kırmızı telefonlar ile eli sopalı abd başkanları ile konuşmuyor.BU adam ülkesinde gezi direnişi başlayınca yurt dışına da kaçmadı.Bu adamın söyledikleri çok basit."başkalarının canını yakma, çalma, yalan söyleme, yanlışın karşısında sessiz kalma ve doğaya saygılı ol".Ama bu bile bir sürü insanı rahatsız ediyor.BU adam Göztepe'deki rasathane arsasını akrabalarına peşkeş de çemmedi.Bu adam etrafındaki adamları karun da yapmadı.Basitçe Hz. Muhammed'in peşinde yürüyor.Mütavazi bir insan.İnsanlardan ayak takımı diye de bahsetmiyor.Şİmdi bu adamı eleştirenlere bir çift lafım var.Eğer yazdıklarımı algıladıysanız(çünkü sizler konuşulanları tantana yapmak veya çığırtkanlık olarak algılıyorsunuz,doğrulara karşı kalkanlarınız var) bu adama çirkef atmadan önce kendi savunduğunuz liderlerin yaptığı işlerin hesabını verin.Sizler dini paraya (yalnız herkesin parası değil sizin cebinize giren para) kul ettiniz.Vicdanı temiz olmayanın zulume ses çıkartmayanın sevabı da olmaz.

  KİM BU ADAM - HARAYDIN

  Bütün müslümanlar antikapitalisttir. Dolayısıyla antikapitalist müslümanlar ve lideri ne demektir, nasıl bir zırvadır? Liderinden haberi olmayan insan mı olur? Müslümanlar bu zatı lider olarak ifade etmediklerine göre bu yönlendirme ve şişirme haberin kaynağı sebebi ne? 90 lar dizisinde bakkal der ki "işin sonuna bak sen" işin sonu nereye götürlmek isteniyorsa o söylensin müslümanlara çakma bir lider mi sunuluyor? Ne demek müslümanların lideri? Yani onu lider kabul etmeyen müslümanlar antikapitalist olmayan mı sayılıyor, kim verdi bu trafik yetkisini size?

  Economist'in Öğrenebildiği Müslümanlık. - Clear

  Diyorki gazete "Kirli sakal,bol pantolon,plastik terlik ve elinde tesbihi ile tipik bir müslüman",demek ki müslümanlığı böyle biliyorlar,bir de bizdeki şekilcileri eleştirip duruyoruz,galiba bizimkilere haksızlık ediyoruz.Beterin de beteri varmış.Ne yani,Economist beğensin diye insanların "kuaförden çıkmış sakalı,düdük gibi dar pantolon ya da tayt,rugan terlik,elinde bira kutusu" mu olması gerekiyor? Tüm Batı Alemi'nin halkı(hatta hippiler) "kılık kıyafet köpeklere ziyafet" dolaşırken,adı özgürlük oluyor,ama başkasının ki "Tipik" mi oluyor? Hadi ordan!

  BBC TURKCE - tunc2013

  Kim yapmis bu haberi size birsey hatirlatiyor mu hani bize 6 ay boyunca bir sey satin almamiz halinde ulkenin ekonomisinin gotuye gidecegini bunun da iktidarin durumunu halkin nezdinde dusurecegi biciminde tavsiye twittlerini atan birilerini. Bu zat ne poltikaci ne de economist sadece bir gazeteci inanabiliyor musunuz bir gazeteci yanlis anlamayin bir british gazeteci degil bir turk gazeteci.Guzel paylasma sen yap haberi ben de bizim servise koyayim bunu.

  Heh heh he! - tunc2013

  Yasa be hoca sen de bir boslugu dolduruyorsun oyle bakilinca.