Elif 7 yıl sonra annesine kavuştu

Elif 7 yıl sonra annesine kavuştu
Elif 7 yıl sonra annesine kavuştu
Almanya'da annesinin yanından alınıp Hıristiyan bir aileye verilen ve 18 yaşını doldurduktan sonra kendi başına yaşamını sürdüren 19 yaşındaki Elif Yaman Sakarya'daki annesine kavuştu.

SAKARYA - Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde yaşayan annesinin işsizliği gerekçe gösterilerek 7 yıl önce 12 yaşındayken ailesinden alınarak, Hıristiyan bir aileye verilen 19 yaşındaki Elif Yaman, bir süre önce annesini bulmak için harekete geçti.

Gazetelere haber olan Elif’in anne özlemini, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın da öğrenmesi üzerine Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı devreye girerek anne ve kızı 7 yıl sonra buluşturmaya karar verildi. Adapazarı’nda yaşayan annesi Ayşe Yaman bulunup, buluşma için Adapazarı’nda 5 yıldızlı bir otelde yer ayrıldı.

Önce İstanbul ’a gelen Elif’i burada karşılayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sakarya İl Müdürlüğü yetkilileri Elif’i alarak Adapazarı’na götürdüler. Bu esnada otelin giriş kapısında gazetecilerle birlikte kızını beklemekte olan anne Yaman heyecandan titredi. Yaman, kızının içinde bulunduğu otomobilin gelmesiyle sevinç ve heyecandan gözyaşı döktü.

Aracın arka kapısından inen Elif 7 yıl sonra gördüğü annesine ‘anneciğim’ diye sarılırken anne Ayşe Yaman da onu hasretle bağrına bastı. Anne Ayşe Yaman kızının saçlarını okşarken yaklaşık 20 saniye boyunca birbirlerine sarılan anne ve kız bir süre gözlerini birbirlerinden ayırmadı. Gözyaşları içerisindeki bu kavuşma sonrasında otelde kendilerine ayrılan odalarına çıkan Elif ve annesi Ayşe Yaman daha sonra lobiye inerek kendilerini bekleyen gazetecilere açıklama yaptılar.

Türkçe bilmediği için Almanca tercüman aracılığıyla açıklama yapan Elif Yaman annesini kavuştuğu için çok mutlu olduğunu belirterek şunları söyledi:"Öncelikle bana bu imkanı sağlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a teşekkür ediyorum. Bunca yıl aradan sonra ilk defa Türkiye ’ye geliyorum. Bütün ilgilenenlere teşekkür ediyorum. Annemin yaşadığına dair ilk bilgileri aldığımda çok mutlu oldum. Çünkü yaşadığını bilmiyordum."

Annesiyle karşılaştığında kelimelerde ifade edilmeyecek duygular yaşadığını söyleyen Elif Yaman, "İnsanın iç dünyasında çok farklı kavramlar meydana geliyor. Öyle bir şey. Nihai olarak gelip görmek çok güzel bir duygu. Annemi en son korucuyu aile ile birlikte görmüştüm" dedi.

Kızıyla buluşan anne Ayşe Yaman ise "Kızımla aynı duygular içindeyim. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a kızımla buluşmamı sağladığı için teşekkür ederim. Almanya’daki Hannovar konsolosluğuna tesekkür ediyorum. Bize bu olayla ilgili bilgi sağlıyordu. İnsan ne yapılan iyiliği ne kötülüğü unutur. Ben hiç unutmadım. Kızımın dediklerine katılıyorum aynı duygular içindeyim. Kızımın yaşayıp yaşamadığı konusunda tereddütlerim vardı. Artık ümidi kesmistim. O küçükken birbirimize yaptığımız şakalar aklımda. O kadar duygulandım ki hepsini bir araya getirip anlatamayacağım" diye konuştu.

Yıllar sonra buluşan anne ve kızı Adapazarı’nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sakarya İl Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte Ankara ’ya gittiler.

DHA – Zafer TOKUŞ / Aziz GÜVENER


  http://www.radikal.com.tr/1119350111935010

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  neden bu vurgulama - siberiantiger

  ısrarla "hıristiyan bi aileye verildi" nin üstünde duruluyor. almanya daki kuralı kaideyi bilmem ama neden kimse yahu kadın senin işin yok çocuğa bakamazsın çocuk sahibi olma demiyor? nedir islami başlıklar? radikal de yurdum gazetesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. köşesini okuduğum 2-3 kişi de ayrılsa radikalin yanından geçmeyi düşünmüyorum!

  Tipik Türk saplantıları... - Vaassen

  Bu kız mutlu, çocuk yetiştirmeye elverişli, huzurlu bir aileden koparılıp Hrıstiyan bir aileye mi verilmiş? Ermeni çocukların asimilasyonu için müslüman ailelere dağıtıldığı gibi. Yoksa çocuk üzerinde ağır olumsuz piskolojik sorunlar yaratan bir ortamdan alınarak gönüllü bakıcı bir aileye evlatlık olarak mı verilmiş? Doğan medya grubu redaktörlerine hatırlatırım. 21. yüzyıl, internet ve google çağı. Yabancı dil bilen veya yayınları yurtdışından takip edebilen insanların küçülttüğü dünyanın interaktif okuyucularını unutmayın..Bu tip saplantılı haberler onları etkilemez sadece tepkilerini çeker. Bırakın ana kız buluşmalarının mutluluğunu yaşasınlar sizin ön yargılı mantığınıza malzeme olmadan...

  Eee Elif müslüman kalabilmiş mi vari? - hulya cayar

  "Hristiyan aileye verilmiş" olmak sanki Alman devleti çocukları ailelerinden koparıp hristiyanlaştırmak için bilinçli bir politika izliyormuş izlenimi veriyor. Muhtemelen tam da böyle bir imada bulunan bir resmi açıklama esas aliınıp yazıldı haber, bu da arada atlandı. Ama biraz dikkat!

  ayrımcı dilden kurtulamayan radikal... - ozan_ozan

  her haberde bir ayrımcı dil benimsemeyi gelenekselleştirmiş olmanız iyi bir şey değil. dünkü "oral seks yarım kaldı öldürdü" başlığınız gibi buradaki "hristiyan" ifadesi de ayrımcı olacak kadar gereksiz detaylar. biz bunları sürekli yazıyoruz ama siz hala ve de ısrarla aynı hataları yapıyorsunuz...

  Hıristiyan!!!! - sy981

  nugmetstate adlı okuyucuya katılıyorum. yemin ediyorum basının bu provakatif dilinden gına geldi ha. "biz okuyucularımızın düşüncelerini umursuyoruz", "biz öteki olan insanların sorunlarını da dile getiriyoruz" gibi mottolarınıza hala inanan saf bir okurunuz olarak metinde geçen hıristiyan kelimesinin derhal alman kelimesi ile değiştirilmesini talep ediyorum.

  Kaybolan Nesil - mataman

  Almanyada koruyucu ailelerin özzelikle hiristiyan olmalarina ve bunu yasamalarina dikkat edilir. Alman yöneticilere göre dindar olanlar cocuklara daha iyi bakar. Unutmayin Almanyayi Hiristiyan Demokrat koolisyon yönetiyor. Merkel is bir Papazin kizidir ve asiri Dindardir. Ne yazikki bir cok Türk cocugu böyle ailelere verildi. Bunlarin cogu artik Türk olduklarini hatirlamazlar

  Nefret söylemi - no_war

  kişinin başka bir aileye verilmesi yeterli bir sebepken, neden Hıristiyan olduğu altı çizilmektedir? Müslüman bir aileye verilmiş olsa bu dram yaşanmayacakmıydı?