Elif Şafak'tan kürtaj yorumu: 100 yıl geriye dönmeyelim

Elif Şafak'tan kürtaj yorumu: 100 yıl geriye dönmeyelim
Elif Şafak'tan kürtaj yorumu: 100 yıl geriye dönmeyelim
Yazar Elif Şafak, Türkiye'de kürtajın yasaklanmasına tepkisini İngiliz basınında gösterdi.

Elif Şafak, Guardian gazetesinde yazdığı makalesinde, Türkiye ’de cinsiyet ayrımı zaten çok fazlayken şimdi kürtaj hakkının tehdit altında olduğunu vurgulayarak, “Şimdi, kadınların kurtuluşu ve eşitliği için tüm din ve etnisitilerde inanılmaz çok çaba gösteren son dönem Osmanlı büyükannelerimizi hatırlama zamanıdır. Bir yüzyıl geriye dönmeyelim” uyarısını yaptı. Şafak, Türkiye’de konu üzerine yapılan tartışmalara değindi. 

“KADIN HAKLARI ÇOK BÜYÜK ZARAR GÖRÜR”
“Kürtajı yasaklamak ya da kürtaj yaptırma olasılığını dört haftaya düşürmek kadın hakları için çok büyük zararlarla sonuçlanır” yorumunu yapan Şafak, kürtaja ihtiyacı olanların yurt dışına gitmesi gerekeceğine ve bu fırsata sahip olmayanların da kendilerini bazı çıkmazlarda bulacağına dikkat çekerek, “Birçok kadın yaşamını yitirecek. Diğerleri de psikolojik olarak kalıcı zararlar görecek” dedi. 

Şafak, Türkiye’de kadınların yüzde 40’ından fazlasının çeşitli şiddet türlerine maruz kaldığının altını çizerek, kürtajı yasaklamanın sadece kadınların yaşamlarını tehlikeye atmak anlamına geleceğini vurguladı. Elif Şafak, “Şimdi yüksek sesle konuşmanın, sakin ve yapıcı olmanın zamanıdır ancak kararlı bir şekilde. Şimdi, kadınların kurtuluşu ve eşitliği için tüm din ve etnisitilerde inanılmaz çok çaba gösteren son dönem Osmanlı büyükannelerimizi hatırlama zamanıdır. Bir yüzyıl geriye dönmeyelim” sözlerini ekledi. (ANKA)