Elif'in ölümüne sebep olan sürücüye tutuklama kararı verildi ama...

Elif'in ölümüne sebep olan sürücüye tutuklama kararı verildi ama...
Elif'in ölümüne sebep olan sürücüye tutuklama kararı verildi ama...

Olay anında Elif Dağyeli'nin yanında bulunan kardeşi Fatma Dağyeli

Elif Dağyeli'ye aracıyla çarparak ölümüne sebep olduktan 3 gün sonra teslim olup mahkemece serbest bırakılan Fatih Y. hakkında tutuklama kararı verildi. Ancak kaza yerinden kaçarak Elif'in ölümüne neden olan Fatih Y. mahkemeden de kaçtı.

İSTANBUL – Sarıgazi'de, köpeğini gezdiren 16 yaşındaki lise öğrencisi Elif Dağyeli'ye aracıyla çarparak ölümüne sebep olduktan sonra kaçan, "Orası terör bölgesi yakınları bana zarar verir diye korktum" diyerek 3 gün sonra teslim olan ve ardından mahkemece serbest bırakılan Fatih Y. hakkında tutuklama kararı verildi.

Araç sürücüsü Fatih Y. hakkında verilen 'serbest bırakılma' kararına soruşturma savcısı ve ailenin avukatı Gürdal Aydoğdu'nun yaptığı itiraz üzerine Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği tutuklama kararı verdi. Aynı zamanda Fatih Y. hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Hakimlik kararında, şüphelinin olay yerinden kaçtığını belirterek, olay yerinden elde edilen araç parçaları ile şüpheliye ulaşıldığını ifade etti. Fatih Y.'nin olaydan 3 gün sonra teslim olduğu belirtilen kararda, şüphelinin çok hızlı yol aldığı vurgusu yapılırken, "Olaydan sonra kaçması olay anında muhtemelen alkollü olması ve alkolün etkisi geçtikten sonra teslim olması nedeniyle delil elde edilmesini önleme ihtimalinin bulunması gözetilerek şüphelinin tutuklanmasına karar vermek gerekmiştir" denildi.

Mahkeme tutuklanma gerekçesinde Fatih Y.'nin aşırı hızlı olduğu, olaydan sonra kaçtığı ve delilleri değiştirme olasılığı bulunduğunu belirtti ve tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.

"HASTANEYE YETİŞTİRSEYDİ KIZIM YAŞIYOR OLACAKTI"

Mahkemenin kararının ardından DHA kameralarına konuşan Elif'in babası İbrahim Dağyeli kızını kaybettiğini ancak hukuki sürecin devam ettiğini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden adalet istiyorum. Tutuklanmasına karar verildi şu an. Şüpheliyle hiçbir şekilde iletişime geçmedim. Başsağlığına da gelmediler. Tabi ki acımı paylaşmalarını isterdim. Kızımı öldürüp yerde bırakması... Vurduktan sonra bir hastaneye yetiştirseydi belki kızım şu anda yaşıyor olacaktı. Hastane 100-200 metre ilerisinde" dedi.

"NABZI ATIYORDU, YAŞIYORDU"

Olaya tanık olan bir kişi ise olay günü servise çıktığını ifade ederek, "Servis esnasında bir ses duydum. Sesi duymamla baktım yerde bir kız yatıyordu. Gidip nabzına baktım çok hafif atıyordu, yaşıyordu" dedi. Elif'i hastaneye götürmek için bir araba çevirdiğini söyleyen tanık, "Adam, 'Benim değil, emanet. O yüzden yapamam' dedi. Hastane de çok yakındı. Yetişseydi yaşayabilirdi. Araç aşırı hızlıydı yaklaşık 80-90 kilometreydi" dedi.

'O KADAR SÜRATLİ GELİYORDU Kİ...'

Araç sürücüsü hakkında tutuklama kararı verilmesi üzerine konuşan Elif'in kardeşi Fatma Dağyeli ise, "Bu ablamı geri getirmeyecek ama tutuklandığı için de mutluyum. Bu olay karşıdan karşıya geçerken oldu. Son süratle geliyordu. Kırmızı ışıkta geçti. Ben arabanın geldiğini fark ettim ablamı geri çekecektim ama o kadar süratli geliyordu ki bana bu fırsatı vermedi" diye konuştu.

'BİLİNÇLİ TAKSİR SUÇU'

Ailenin avukatı Gürdal Aydoğdu da Elif'in ölümü üzerine ailecek kahrolduklarını ifade ederek, şüphelinin serbest kalmasına yaptıkları itirazlar üzerine tutuklama kararı verildiğini kaydetti. Fatih Y.'nin 'Bilinçli taksir' suçundan yargılanmasını talep ettiklerini belirten avukat Aydoğdu, davanın Ağır Ceza Mahkemelerinde görülmesi gerektiğini ifade etti.

YİNE KAÇTI, EVİNDE BULUNAMADI

Cinayet Büro Amirliği'ne bağlı ekipler, yakalama kararının ardından Fatih Y.'nin evine gitti. Ancak yapılan incelemede Fatih Y. evinde bulunamadı. Yapılan araştırmada Fatih Y.'nin 3 gündür evine gelmediği tespit edildi. Polisin arama çalışmaları devam ediyor.

RADİKAL, Arzu KAYA - Ali AKSOYER / DHA

Aracıyla genç kızı öldürüp kaçan sürücü serbest bırakıldı