Eline silah alan DTP binasına gidiyor!

DTP binasına iki ayda üçüncü kez silahlı saldırı yapıldı. DTP Genel Merkezi önüne sabah saatlerinde elinde Türk bayrağı ile gelen Mehmet Yiğit isimli bir kişi havaya 3 el ateş açarak "Bu ülkeyi size bırakmayacağız" dedi. Yiğit binanın önündeki güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

ANKARA - DTP Genel Merkezi önüne sabah saatlerinde elinde Türk bayrağı ile gelen Mehmet Yiğit isimli bir kişi havaya 3 el ateş açarak "Bu ülkeyi size bırakmayacağız" dedi. Yiğit binanın önündeki güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

DTP'ye yönelik "silahlı protestolara" bir yenisi daha eklendi. Partinin genel merekizine gelen ve üzerinde Türk bayrağı bulunan Mehmet Yiğit havaya 3 el ateş açtı. "Bu ülkeyi size bırakmayacağız" diye bağıran Yiğit, binanın önünde bekleyen güvenlik güçlerince apar topar gözaltına alındı. Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde sorguya alınan Yiğit'in olayda kullandığı tabancanın kuru sıkı olduğunu belirlendi.

TİT izi

İşsiz olduğu öğrenilen Yiğit'in polise verdiği ilk ifadede Türk İntikam Tugayı (TİT) üyesi olduğunu söylediği bildirildi. TİT ismi, eski İHD Genel Başkanı ve DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'a yönelik saldırıda gündeme gelmiş, örgüt son olarak Diyarbakır'da 3 kişinin ölümü ile sonuçlanan bombalı saldırıyı üstlenmişti.

Gençler tepki gösterdi

Silahlı protesto eylemi sırasında parti binasında toplantı halinde bulunan DTP Gençlik kolları üyeleri dışarıya çıkarak saldırıyı protesto etti. DTP'lilerin verdiği bilgilere göre parti yöneticilerin engellemeleri nedeniyle gençlerin saldırgana yönelik linç girişimi son anda önlendi.

Öncekiler serbest kaldı

PKK'nın saldırısı sonucu Şırnak'ın Beytüşşebap'ta 12 kişinin hayatını kaybettiği olayın ardından 3 Ekim tarihde Turan Ateş isimli bir kişi DTP genel merkezine gelip "vatan hainleri" diye bağırdıktan sonra binaya doğru bir el ateş açmıştı. Ateş daha sonra çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılmıştı. DTP genel merkezine yönelik ikinci silahlı protesto da 23 Ekim tarihinde 41 yaşındaki Aziz Karadoğan isimli bir kişi tarafından gerçekleştirilmişti. Eylem sırasında binanın önünde "Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez" yazılı bir pankart seren Karadoğan, "Hepimiz polisiz, Hepimiz Mehmetiz" sloganları atıp havaya iki el ateş açmıştı. Karadaoğan da çıkarıldığı mahkemece serbet bırakılmıştı. (Radikal)