Eller yukarı! Bu bir...

Yalova Emniyet Müdürü Ahmet Çokgüler, olası bir kuyumcu soygununa karşı, en işlek semtte 'tatbikat' yaptırdı.
Haber: SÜHEYLA GÖZDERELİLER / Arşivi

YALOVA - Yalova Emniyet Müdürü Ahmet Çokgüler, olası bir kuyumcu soygununa karşı, en işlek semtte 'tatbikat' yaptırdı. Sadece kuyumcu ve dört polisin haberdar olduğu bu 'çok gizli' soygunun aslında tatbikat olduğuna inanmayan polisler, 13 dakikada yakaladıkları meslektaşlarını ancak Emniyet Müdürü telsizle araya girince bıraktı!
Olası bir soyguna karşı tatbikat yapma kararı alan Yalova Emniyet Müdürü Ahmet Çokgüler, silah zoruyla altın alıp kaçması için dört polisi görevlendirdi. Şube Müdürü'nün bile haberinin olmadığı tatbikat, polislerin, şehrin en işlek semti olan İstanbul Caddesi'ndeki, Fahri Çölbay'a ait Arzu Kuyumcu dükkânına girmeleriyle başladı. Tabancalarını çıkartan polisler, 3 kilo altınla 77 AS 135 plakalı Renault marka otomobile bindi. Kuyumcu alarm ziline bastı ve 155 Polis İmdat'ı da arayarak yardım istedi. Soyguncu rolündeki polislerle tatbikattan haberi olmayan polisler arasındaki kovalamaca 13 dakika sürdü.
Emniyet Müdürü Çokgüler, polisleri kovalayan polislere, kovalamaca başladığında, telsizle 'kesinlikle silah kullanılmayacak' talimatı verdi. Kovalamaca, halkın dehşet dolu bakışları arasında, Özlem Mahallesi'nde sona erdi. Olayın tatbikat olduğuna inanmayan polisler, meslektaşlarını Emniyet Müdürü'nün telsiz anonsundan sonra serbest bıraktı.
Emniyet Müdürü: Devam edecek
Emniyet Müdürü Çokgüler, yapılan tatbikatı başarılı ve doğru bulduğunu savundu. "Yalova'da bulunan banka şubeleri ile kuyumcuların alarm sistemleri doğrudan Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne yönlendirilmiş durumda. Oradan bize haber verilmesi arasında üç dakikalık zaman kaybı söz konusu. Kimseye haber verilmemesinin nedeni ise, olayın gerçeğe yakın olmasını sağlamaktı. Bu tür tatbikatlarla nerede ne eksiğimiz var, onları görmüş oluyoruz.
Bir gün önce dört polise görev verdim. Onlar senaryonun uygulanacağı kuyumcuyu buldu, ben de hangi kuyumcu, bilmiyordum. Sadece soyguncu rolündeki polisler ile kuyumcunun haberi vardı. Arkadaşlar şehir dışına da kaçaktı ama ekiplerimiz 13 dakikada yakaladı. Kendilerini kutladım."Hukukçular: Haber verilmeli
İÜ. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyl Donay: Gayriciddi bir tatbikat. Zararlı bir netice meydana gelebilirdi, bu durumda haber vermeden bu tatbikatı yapma emrini veren sorumlu olurdu. Kovalayan polisler meslektaşlarını vursaydı, onların hukuki bir sorumluğu olmazdı. Çünkü polisin silah çekme yetkisi var.
İÜ. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adem Sözüer: Tatbikatın kural ve sınırları bellidir. Görevin izin verdiği ölçü ve yetki sınırları içinde böyle bir tatbikat yapılır. Sınırlara uyulmazsa, mala, hayata bir zarar meydana gelirse, hukuki sorumluluk ortaya çıkar. Bu tür tatbikatlar, kimseye zarar vermeyecek şekilde yapılmalı. Bu tedbirler alınmazsa, hukuki sorumluluk doğar. Diğer polisler de haberdar edilmeliydi.
İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu: Tatbikat için bir senaryo uygulanabilir, ama bunun bütün önlemleri alınır. Bu olaylar bu şekilde yapıldığında kötü sonuçlar doğurabilir. Planlı, programlı davranmaları gerekirdi. Soygun senaryosunu tarafların bilmesi gerekiyordu.