Ellerini kullanabilmek yetmiş

Mustafa Samet Beşler sadece ellerini kullanarak, pek çok insanın yetkin bedenleriyle yapamadığı kadar çok şeyi başardı. Sadece ellerini kullanabiliyordu! O da öyle yaptı.

ANKARA - Mustafa Samet Beşler sadece ellerini kullanarak, pek çok insanın yetkin bedenleriyle yapamadığı kadar çok şeyi başardı. Sadece ellerini kullanabiliyordu! O da öyle yaptı. Bilgisayar ve web sitesi tasarımı öğrendi. Hem hayatını böyle kazanmaya başladı, hem de diğer engelliler için umut ve istihdam yarattı.
32 yaşındaki Beşler ortaokul 2'de iltihaplı romatizmaya yakalandı. Önce koltuk değneği, ardından tekerlekli sandalyeye bağlandı. Hastalığı bütün eklemlerini sarmıştı. Raporlar yüzde 95 engelli olduğunu gösteriyordu. 13 yıl önce bir doktorun, ailesine 'Birkaç ayı kalmış, iyi davranın' dediği Beşler'in "Neden ben?" isyanı, kendisine yeni bir hedef bulana kadar sürdü. Lisede önce bilgisayar dersiyle sonra ağabeyinin hediyesi bilgisayarla tanıştı. Yattığı hastanede de bilgisayar kursu vardı, o da devam etti. İlerleyen dönemde internetle tanıştı. Sonra web sitesi tasarımını öğrendi.
Tasarladığı ilk site de kendi isminin ilk hecelerinden oluşuyordu: www.musabeonline.com Bir site daha hazırladı, www.engellininsayfasi.com. Bu kez amacı engellilere destek olmaktı: "Karamsar değil pozitif bir site yaptım. Dünyanın dört bir tarafından engellilerle, destek vermek isteyenlerle, hayata küsmüş engelli adaylarıyla tanıştım, onların hayata tutunmasına vesile oldum."
Bir haftada web sitesi tasarlayabilen Beşler'in isteği, engellilerin eğitilmesi. "Onlara acımayın, hayata tutunmaları için uğraşın" diyor.