Ellerinize sağlık

Van'ın Özalp ilçesindeki Yünkuşak Köyü'nde kızların kaderi, Gülsüm Sarıbanal, Çiğdem Çal, Sevgi Çakır ve Hülya Memili adlı öğretmenlerin gelişiyle değişti.
Müdür Çakır ve üç öğretmen ev ev dolaşarak, başlangıçta kızları okula göndermeyen aileleri ikna etti. Sonuç: Artık 62 kız, 52 erkek öğrencileri var.

VAN - Özalp ilçesindeki Yünkuşak Köyü'nde kızların kaderi, Sevgi Çakır, Gülsüm Sarıbanal, Çiğdem Çal ve Hülya Memili adlı dört kadın öğretmenin atanmasıyla değişti. 650 nüfuslu köyde kız öğrencilerin sayısı, erkekleri geçti. Köyün ilköğretim okulunda halen 62 kız, 52 erkek öğrenci okuyor.
Okul müdürü Sevgi Çakır, ilk görev yeri olan Yünkuşak Köyü'ne üç yıl önce atanan gencecik bir öğretmen. Çakır, kadın öğretmenlerin görev yaptığını görenlerin kızlarını okula gönderme konusunda daha kolay ikna olduğunu vurguladı. Çakır, "Köye atandığımda kız öğrenciler okula gönderilmiyordu. Biz de köydeki evleri tek tek gezip ailelerle görüştük" dedi.
Özalp Milli Eğitim Müdürü Hüsamettin Nar da bölgede kız çocuklarının okullaşması için öğretmenlerin büyük bir çabası olduğunu vurgulayarak
"Milli Eğitim Bakanlığı'nın gönderdiği bedava ders kitapları ve yoksul ailelerin çocuklarına para yardımını öngören şartlı nakil transferi, kız çocuklarının okullaşmasına katkı sağlıyor. Ayrıca köylüler, bayan öğretmenleri görünce, kızlarını okula daha kolay kaydettiriyor" diye konuştu.