Elmadağ'da korku dolu anlar

ROKETSAN fabrikasında atık yakıtlar imha edilirken patlama meydana geldi. Çevrede panik yaşanırken çıkan yangın söndürüldü

 

ANKARA - Roket Sanayi ve Ticaret AŞ’de (ROKETSAN) atık yakıtların imhası sırasında meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangın söndü.

Ankara-Samsun karayolu kenarındaki ROKETSAN’da, saat 11.43 sıralarında büyük bir patlamanın ardından çıkan yanıgına müdahale için bölgeye çok sayıda itfaiye aracı ve ambulans sevk edildi. İlçe merkezindeki binalarda büyük bir sarsıntıya sebep olan patlama, Elmadağ başta olmak üzere çevredeki yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlarda korku ve paniğe neden oldu.

Fabrika yetkilileri, patlamanın fabrika binalarının bulunduğu yerleşkeye uzak bir alanda yaşandığını ve ardından yine bu alanda yangın çıktığını ifade etti. Yetkililer, her hafta rutin olarak atıkların bu alanda imha edildiğini belirterek, "Ancak bu hafta biraz fazla yakıt konuldu. Bu da büyük bir gürültüyle patladı. Bu patlama çevrede korku ve paniğe neden oldu. Ancak şu anda korkulacak bir durum söz konusu değil" diye konuştu.

Patlamanın ardından çıkan yangının kendi kendine söndüğünü ve herhangi bir müdahalede bulunmadıklarını dile getiren fabrika yetkilileri, şunları kaydetti: "Atık imha alanında kontrolsüz bir şekilde meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangın itfaiyenin müdahalesine gerek kalmadan söndü. Yakıt yüksek ısıda yanıyor, kendi kendine yanıp söndü. Sadece imha sırasında şiddetli ses çıktı, bu roket patlaması olarak algılandı. Ölen ya da yaralanan yok, her şey kontrolümüz altında."

Öte yandan, patlamanın ardından bölgeye gelen çok sayıda ambulans ve itfaiye aracı yangının sönmesiyle birlikte geri döndü. (aa)