Elveda Osman hoca

Troyo Antik Kenti'nde 17 yıldan beri kazı başkanlığı yapan 63 yaşındaki Prof. Dr. Manfred 'Osman' Korfmann, bir süre önce yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle dün Almanya'nın Tübingen kentindeki evinde öldü.

ÇANAKKALE - Troyo Antik Kenti'nde 17 yıldan beri kazı başkanlığı yapan 63 yaşındaki Prof. Dr. Manfred 'Osman' Korfmann, bir süre önce yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle dün Almanya'nın Tübingen kentindeki evinde öldü. Yıllardır yürüttüğü kazılarda ona eşlik eden, ancak ismini bir türlü telaffuz edemeyen kazı işçilerinin taktığı lakapla 'Osman hoca', 2003 yılında Türkiye vatandaşı olmuştu. Korfmann, Troya'nın antik Anadolu uygarlığı olduğunu savunarak, dünyanın Troya'ya bakışını değiştirmişti. Antik kentin UNESCO'nun dünya mirası listesine alınması için olağanüstü çaba göstermişti
Troya Antik Kenti'nde çalıştığı sürede Troya'nın milli park alanı ilan edilmesi ve çıkarılan eserlerin sergilenmesi için müze kurulması yönünde gayret gösteren Korfmann, başka şehirler ve ülkelerdeki Troya hazinelerinin Türkiye'ye iadesi için de kampanya başlatılmasını istedi.
Son törende yoktu
Önceki akşam Troya Antik Kenti'nde düzenlenen 42'nci. Uluslararası Troya Festivali'nde Çanakkale Belediye Meclisi kararıyla fahri hemşeri ilan edilen Prof. Dr. Manfred 'Osman' Korfmann, bu törene rahatsızlığı nedeniyle katılamamıştı. Hemşerilik beratı, Korfmann ailesine iletilmek üzere Tubingen Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Muharrem Satır'a verildi.
Çanakkale-Tübingen-Troya Vakfı'nın kurulmasında büyük payı olan Korfmann, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne Anadolu ve Yakındoğu araştırmaları için çok önemli Tübingen Yakındoğu Atlası'nın 283 parçadan oluşan haritalarını getirdi. 'Türkiye Tarihsel, Kültürel Miras ve Sanat Ödülleri' kapsamında 'Özel Başarı' ödülü ve Doğu ve Yunan medeniyetlerinin birlikte yaşamlarını belgeleyen kazıları nedeniyle Helga ve Edzart Reuter Vakfı 'Birlikte Yaşamı Teşvik' ödülünü aldı. (aa, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7544697544690

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.