'Emanet' Zeki Sezer'e geçti

DSP 6. Olağan Büyük Kurultayı'nda, Bülent Ecevit'in işaret ettiği Zeki Sezer, 576 oy alarak genel başkan seçildi.

ANKARA - DSP 6. Olağan Büyük Kurultayı'nda, Bülent Ecevit'in işaret ettiği Zeki Sezer, 576 oy alarak genel başkan seçildi. Beş adayın yarıştığı seçimde 935 delegeden 851'i oy kullandı, 11 oy geçersiz sayıldı. Geçerli 840 oydan Şükrü Sina Gürel'e 239, Atilla Mutman'a 20, Aydın Tümen'e 5 oy çıktı. Veysel Özel ise hiç oy alamadı.
Sezer, seçimden sonra yaptığı konuşmada Ecevit'e seslenerek "Emanetiniz en iyi şekilde korunacaktır. Gözünüz arkada kalmasın demeyeceğim. Çünkü bundan sonra da bizimle olacaksınız. DSP sizin ışığınızla, sizin izinizde, Atatürk yolunda, size layık bir şekilde ilerleyecektir" diye konuştu.
Kurultayda, DSP'nin genel başkan adayları arasında 'emanetçi' tartışması yaşandı. 10'ar dakikalık konuşma süresi tanınan adayların hepsi Ecevit'e övgüler yağdırdı. Ecevit'in yerinin doldurulamayacağını vurgulayan Gürel, "Ecevit'in tavsiyelerinden çok öğretilerine önem verelim" dedi. Sezer'i de eleştiren Gürel, "Globalizmi kader olarak nitelendiren bir adaya bu parti teslim edilemez" dedi.