Emanette 'askı' var

İki yıl önce İnsan Hakları Komisyonu'nun denetim sırasında Küçükköy Karakolu'nda bulduğu filistin...
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - İki yıl önce İnsan Hakları Komisyonu'nun denetim sırasında Küçükköy Karakolu'nda bulduğu filistin askısı ve sopayla ilgili soruşturma mağdur bulunamadığı
için takipsizlikle sonuçlandı. Ancak savcılık kararıyla bundan sonra Küçükköy Karakolu'yla ilgili diğer işkence davalarında
askı ve sopa delil olarak kullanılabilecek.
Yaklaşık iki yıl önce Aydın Milletvekili Sema Pişkinsüt'ün başkanlığındaki İnsan Hakları Komisyonu, İstanbul'daki karakol incelemeleri sırasında Küçükköy Karakolu'nda
'filistin askısı ve sopa' buldu. El konulan işkence aletleri önce TBMM'ye, ardından soruşturmanın yapılabilmesi için Gaziosmanpaşa Başsavcılığı'na gönderildi. Karakollarda işkencenin kanıtı kabul edilen aletler adli emanete alınırken, yetkililer olayı 'münferit vaka' olarak yorumladı.
Polisler bilmiyormuş!
Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcısı Oktay Yılmaz, işkence aletleriyle ilgili soruşturma başlattı. Soruşturmanın ilk aşamasında savcılık, aletleri kimlerin kullandığını saptamaya çalıştı. Karakolda görevli polislerden bilgi alınmaya çalışıldı, ancak sonuç çıkmadı. Polisler verdikleri ifadelerde, 'aletlerin karakola nasıl ve nereden geldiğini' bilmediklerini söyledi. İdari soruşturmadan da beklenen yanıt alınamadı.
Gaziosmanpaşa Adliyesi emanetinde tutulan aletleri kullanan polisleri bulmaktan umudu kesen savcılık, bu kez mağdur üzerinden sanığa ulaşmaya çalıştı. İnsan Hakları Komisyonu'ndan işkenceye uğradığını iddia edenlerin açık kimliklerini istedi. Komisyon ise 'can güvenliği' nedeniyle kimlik açıklamadı. Bunun üzerine arşivler tarandı. Küçükköy Karakolu'nda işkence görenlerin dosyalarına ulaşılmaya çalışıldı, ancak bu yöntem de teknik yetersizlikler nedeniyle soruşturmaya yön veremedi.
Savcılık son olarak Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ndeki çocuklarla görüştü. Fakat onlar da 'korktukları' için mağdur olduklarını açıklamadı. Mağdur bulma ihtimalinin olanaksızlığı dosyanın rafa kaldırılması sonucunu da beraberinde getirdi.
Her yıl yüzlerce başvuru var
Savcı Oktay Yılmaz, iki yıl süren soruşturmadan sonuç alamayınca 'takipsizlik' kararı vererek dosyayı kapattı. Ancak kararda, Küçükköy Karakolu'nda yaşanan veya yaşanacak işkence olaylarıyla ilgili davalarda, bu aletlerin delil olarak kabul edileceğini belirtti. Savcılık bu nedenle filistin askısı ve sopanın beş yıl boyunca adli emanette bekletilmesine karar verdi.
Gaziosmanpaşa Savcılığı'nın verdiği karar, bugüne kadar Küçükköy Karakolu'nda işkence gören birçok kişinin davasını da olumlu
yönde etkileyecek. Yetkililer, karakoldaki işkence iddialarıyla ilgili her yıl yüzlerce başvuru yapıldığını, ancak çoğunun 'delil yetersizliği'nden takipsizlikle, davaların da beraatle sonuçlandığını söyledi.