'Emek' eylemcilerine beraat

'Emek' eylemcilerine beraat
'Emek' eylemcilerine beraat
Emek Sineması'nın yıkımını protesto ettikleri gerekçesiyle 7 Nisan'da yapılan eylemde gözaltına alınan ve haklarında dava açılan Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek, Mehmet Ferit Aka ve Mehmet Berke Göl beraat etti. Gerekçe: Protesto anayasal hak
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL -  7 Nisan 2013 günü Emek Sineması ’nın yıkımı protestosu esnasında orantısız güce maruz kalan ve biri SİYAD üyesi Berke Göl olmak üzere 4 kişi hakkında açılan ceza davasının ikinci duruşması Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya haklarında 6 yıla kadar hapis cezası istenen tutuksuz sanıklardan Hazar Berk Büyüktunca ve Mehmet Berke Göl katıldı. Sanıklar, duruşmada savunmalarını yazılı olarak sundu. Mahkeme, savunmaların alınmasının ardından kararını açıkladı. Mahkeme, verdiği kararda toplantı, gösteri ve yürüyüşe katılmanın anayasal bir hak olduğunu ve sanıkların suç işlemediğine hükmederek beraatlerine karar verdi.

Emek Sineması eylemi davasında ilk duruşma6 YILA KADAR HAPİS İSTENİYORDU


Emek Sineması'nın yıkımının durdurulması için 7 Nisan'da aralarında sinema sanatçılarının da bulunduğu bir grup, Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde protesto yürüyüşü yapmıştı. Basın açıklamasının ardından gruptan bazı kişiler, Emek Sineması'nın bulunduğu Yeşilçam Sokağı'na girmek istemiş ancak polis engeliyle karşılaşmıştı. Eylemcilere biber gazıyla müdahale eden polis, yaşanan arbede sonrası Berke Göl, Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek ve Mehmet Ferit Aka'yı gözaltına almıştı. Sinema Yazarları Derneği üyesi Berke Göl ve diğer üç kişi hakkında "görevi yaptırmamak için direnme", "mala zarar verme" ve "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçlarından 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.