Emek eyleminde polis şiddetine protesto

Emek eyleminde polis şiddetine protesto
Emek eyleminde polis şiddetine protesto
Sinemacılar ve 'Emekseverler', dünkü eylemde polisin orantısız şiddet kullanmasını ve gözaltıları kınamak için Çağlayan Adliyesi'nde toplandı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Emek Sineması'nın yıkımına karşı dün yapılan eylemde, polisin kitleye yoğun biber gazı ve tazyikli suyla müdahelesi Çağlayan Adliyesi'nde protesto edildi. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Yönetim Kurulu ''Yaratılan bu utanç tablosu karşısında Kültür Bakanı Ömer Çelik derhal istifa etmeli'' dedi. Gözaltına alınanlar ise polis şiddetine maruz kaldıklarını söyledi.

 

Hazar Büyüktunca'POLİS YUMRUK ATTI'
İstanbul Üniversitesi Arkeoloji öğrencisi Hazar Büyüktunca: ''Polisin müdahelesinden sonra Emek'in önüne doğru yürüyorken aldılar, polis otobüsüne götürdüler. Polislerden biri koltuğa itti, içeri giren bir diğer polis de gözüme yumruk attı. Taksim İlk Yardım'da doktorlardan raporun bir nüshasını almak istediğimi söyledim ama vermediler'' diye konuştu.

Altyazı dergisi editörü Berke Göl de, ''Biber gazından kaçıp Sadri Alışık Sokak'ta bekliyorduk. Polis sokağa saldırdı, herkes kaçışırken beni aldılar. 3-4 polis etrafımı sardı, kolumu büktüler, yüzüme boynuma vura vura otobüse götürdüler'' dedi.

Gözaltına alınanlardan 'Benimle Oynar mısın' filminin reji asistanı Mehmet Ferit Aka ise, ''Polis biber gazı sıkınca kitleyle beraber Taksim'e doğru uzaklaştık. O sırada polisler beni alıp gözaltı arabası yerine Emek Sineması'nın sokağına götürdü, sokakta tekme attılar, kafama vurdular. O sırada astımım tettiklendi ve nefes alamadım. Hava alabilmek için dışarıda beklemek istedim ama zorla gözaltı aracında beklettiler. Hastanede solunum cihazına bağlıyken bile polisler odadan çıkmadı'' dedi.

Dün eylem sırasında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Özgür İpek, Hazar Berk Büyüktunca, Mehmet Ferit Aka ve sinema yazarı Berke Göl hala adliyede ifade vermek için bekliyor.

'İSTİFA ETSİNLER'
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Yönetim Kurulu açıklamasında 'Kültür Bakanı'nı istifaya çağırıyoruz' dedi: '' 'İleri demokrasi'ye geçtiği iddia edilen Türkiye, sinemaseverlerine ve sinema sanatçılarına polis terörü uygulayan ilk ülke olarak tarihe geçmiştir. Emek Sineması'nın yıkımını protesto amacıyla düzenlenen barışçış bir yürüyüş polisin bibergazı ve tazyikli suya saldırısı sonucu vahşi bir biçimde dağıtılmış, binlerce insanın bulunduğu İstiklal Caddesi savaş alanına döndürülmüştür. Derneğimizin ve Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu'nun (FIPRESCI) üyesi, Altyazı dergisi editörü arkadaşımız Berke Göl, üç kişiyle birlikte yaklaşık altı saat gözaltında tutulmuştur. Olay sırasında kaydedilen görüntüler, gözaltındakilerin saldırgan değil, polis terörünün mağduru olduklarını açıkça kanıtlamaktadır. Yaratılan bu utanç tablosu karşısında Kültür Bakanı Ömer Çelik derhal istifa etmeli, saldırı emrini veren sorumlular hakkında işlem yapılmalıdır.''

Sinemacılar adına açıklama yapan yönetmen Seren Yüce, ''Birçok yönetmen, oyuncu ve sinema emekçisi arkadaşımız, polisin gaz ve tazyikli su içeren orantısız müdahalesinin mağdurları arasında yer aldı. Emek Sineması'nın bulunduğu yerde korunması talebimize destek veren, aralarında dünyaca ünlü yönetmenlerin de bulunduğu, İstanbul Film Festivali'nin birçok konuğu da bu şiddetten zarar gördü. Sanatçıların özenle koruması gerekirken, onları darp eden emniyet görevlilerini, bu barışçıl eylemin sebepsiz ve orantısız bir şekilde bastırılmasında sorumluluğu olan tüm kişi ve kurumları hesap vermeye çağırıyoruzç. Proje sahiplerinin bugüne kadar yaptığı tüm tahribata rağmen, Emek Sineması hala bütün ihtişamıyla yerinde duruyor ve onu yerine olduğu şekilde koruyup yaşatmak mümkün'' diye konuştu.

Mimarlar Odası'ndan Mücella Yapıcı da, ''Evrensel hiçbir koruma tekniğine, meslek etiğine uymayan bu proje şiddet kullanılarak uygulanmaya çalışılıyor. Bir yandan artık varolmayan mimarlık eserlerini ihya edeceğiz diye parkını, meydanını yok eden iktidar, varolan tarihini suyla, darpla, tehditle yıkmaya çalışmaktadır. Başta projenin imzacılarını, ruhsat veren belediyeyi, Kültür Bakanlığı'nı derhal projeyi durdurmaya, Emek'i sokağında korumaya çağırıyoruz'' dedi.