Emek eyleminde polis şiddetine protesto

Emek eyleminde polis şiddetine protesto
Emek eyleminde polis şiddetine protesto
Sinemacılar ve 'Emekseverler', dünkü eylemde polisin orantısız şiddet kullanmasını ve gözaltıları kınamak için Çağlayan Adliyesi'nde toplandı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Emek Sineması'nın yıkımına karşı dün yapılan eylemde, polisin kitleye yoğun biber gazı ve tazyikli suyla müdahelesi Çağlayan Adliyesi'nde protesto edildi. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Yönetim Kurulu ''Yaratılan bu utanç tablosu karşısında Kültür Bakanı Ömer Çelik derhal istifa etmeli'' dedi. Gözaltına alınanlar ise polis şiddetine maruz kaldıklarını söyledi.

 

Hazar Büyüktunca'POLİS YUMRUK ATTI'
İstanbul Üniversitesi Arkeoloji öğrencisi Hazar Büyüktunca: ''Polisin müdahelesinden sonra Emek'in önüne doğru yürüyorken aldılar, polis otobüsüne götürdüler. Polislerden biri koltuğa itti, içeri giren bir diğer polis de gözüme yumruk attı. Taksim İlk Yardım'da doktorlardan raporun bir nüshasını almak istediğimi söyledim ama vermediler'' diye konuştu.

Altyazı dergisi editörü Berke Göl de, ''Biber gazından kaçıp Sadri Alışık Sokak'ta bekliyorduk. Polis sokağa saldırdı, herkes kaçışırken beni aldılar. 3-4 polis etrafımı sardı, kolumu büktüler, yüzüme boynuma vura vura otobüse götürdüler'' dedi.

Gözaltına alınanlardan 'Benimle Oynar mısın' filminin reji asistanı Mehmet Ferit Aka ise, ''Polis biber gazı sıkınca kitleyle beraber Taksim'e doğru uzaklaştık. O sırada polisler beni alıp gözaltı arabası yerine Emek Sineması'nın sokağına götürdü, sokakta tekme attılar, kafama vurdular. O sırada astımım tettiklendi ve nefes alamadım. Hava alabilmek için dışarıda beklemek istedim ama zorla gözaltı aracında beklettiler. Hastanede solunum cihazına bağlıyken bile polisler odadan çıkmadı'' dedi.

Dün eylem sırasında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Özgür İpek, Hazar Berk Büyüktunca, Mehmet Ferit Aka ve sinema yazarı Berke Göl hala adliyede ifade vermek için bekliyor.

'İSTİFA ETSİNLER'
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Yönetim Kurulu açıklamasında 'Kültür Bakanı'nı istifaya çağırıyoruz' dedi: '' 'İleri demokrasi'ye geçtiği iddia edilen Türkiye, sinemaseverlerine ve sinema sanatçılarına polis terörü uygulayan ilk ülke olarak tarihe geçmiştir. Emek Sineması'nın yıkımını protesto amacıyla düzenlenen barışçış bir yürüyüş polisin bibergazı ve tazyikli suya saldırısı sonucu vahşi bir biçimde dağıtılmış, binlerce insanın bulunduğu İstiklal Caddesi savaş alanına döndürülmüştür. Derneğimizin ve Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu'nun (FIPRESCI) üyesi, Altyazı dergisi editörü arkadaşımız Berke Göl, üç kişiyle birlikte yaklaşık altı saat gözaltında tutulmuştur. Olay sırasında kaydedilen görüntüler, gözaltındakilerin saldırgan değil, polis terörünün mağduru olduklarını açıkça kanıtlamaktadır. Yaratılan bu utanç tablosu karşısında Kültür Bakanı Ömer Çelik derhal istifa etmeli, saldırı emrini veren sorumlular hakkında işlem yapılmalıdır.''

Sinemacılar adına açıklama yapan yönetmen Seren Yüce, ''Birçok yönetmen, oyuncu ve sinema emekçisi arkadaşımız, polisin gaz ve tazyikli su içeren orantısız müdahalesinin mağdurları arasında yer aldı. Emek Sineması'nın bulunduğu yerde korunması talebimize destek veren, aralarında dünyaca ünlü yönetmenlerin de bulunduğu, İstanbul Film Festivali'nin birçok konuğu da bu şiddetten zarar gördü. Sanatçıların özenle koruması gerekirken, onları darp eden emniyet görevlilerini, bu barışçıl eylemin sebepsiz ve orantısız bir şekilde bastırılmasında sorumluluğu olan tüm kişi ve kurumları hesap vermeye çağırıyoruzç. Proje sahiplerinin bugüne kadar yaptığı tüm tahribata rağmen, Emek Sineması hala bütün ihtişamıyla yerinde duruyor ve onu yerine olduğu şekilde koruyup yaşatmak mümkün'' diye konuştu.

Mimarlar Odası'ndan Mücella Yapıcı da, ''Evrensel hiçbir koruma tekniğine, meslek etiğine uymayan bu proje şiddet kullanılarak uygulanmaya çalışılıyor. Bir yandan artık varolmayan mimarlık eserlerini ihya edeceğiz diye parkını, meydanını yok eden iktidar, varolan tarihini suyla, darpla, tehditle yıkmaya çalışmaktadır. Başta projenin imzacılarını, ruhsat veren belediyeyi, Kültür Bakanlığı'nı derhal projeyi durdurmaya, Emek'i sokağında korumaya çağırıyoruz'' dedi.


  http://www.radikal.com.tr/112859911285996

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  EMEK DÜŞMANLARI.. - Düzgün Baba

  Bu tarihi sinemanın adı EMEK değil de başka birşey olsaydı, eminim dokunmazlardı. "EMEK" adına bile tahammül edemiyor bu zihniyet..Anayasa değişse ne olur, değişmese ne olur..Önemli olan uygulayıcılardaki zihniyet..

  devlet - kullaniciadlikisi

  devlet nasıl artık eğitmişse bazılarını protestoyu antidemokratik, medeniyet dışı bir şey sanıyorlar. he tabi protesto dediğiniz şey ortaçağda yapılırdı şatonun önünde kalabalık falan toplanırdı slogan atarlardı. tabi tarihi demokrasiyi devletten öğrenince saçma yorumlar gelmesi kaçınılmaz. erdal baggalın da dediği gibi ne yapacağdık? dilekçe mi vereceğdik?

  Saçmalık - Ukelaa

  Dertleri üzüm yemek değil , eğer gerçekten Emek sinemasını kurtarmak isteselerdi yöntem bambaşkaydı . Sinemanın devamı için bir dernek yada vakıf kurarak sponsorlar aranır , devlettende destek olması istenebilirdi . Eğer bu kadar basit medeni bir yöntemi bile akıl edemiyorlarsa bir daha düşünmek lazım .

  Hareket etmek - berlin1355

  Polisin birincil vazifesi büyük burjuvaların emrinde kaba dayak, işkence, yaralama ve öldürme eylemlerinde bulunmaktır. Bu eylemler genellikle yoksullara karşı uygulanır. Bu olayda ise küçük burjuva diyebileceğimiz bir toplumsal sınıfa karşı aşırı şiddet uygulanmıştır. Kolluğun ve iktidarın bekçilik yaptığı, patronların hakimiyetini mücadeleyle yıkmak gerek.

  ? - DevriM19171917

  bu ülkede yer yerinden oynar hiç kimsede üstüne alınıp istifs etmez hiç kimsede görevden alınmaz bir kaç memur ceza alır onlarında zaten koruyacak dayısı yok peki iç işleri bakanı istifa ederim yok canım olurmu öğle şey peki kültürrrrr bakanı çoook kızarmı ülkenin sanatcısı dövülmüş yok canımm bu ülke insan kobay oldu hızlı trende öldüler ulaştırma bakanı aynı genel müdür göreve geri döndün kim şuçlu bulundu bir kaç memur dayısı olmayan özellik emek yıkılmasın diyenler sanki ülkeyi işgal edeceklermiş gibi dövülüyor bir günde bir bakan yeter be yeterrr demiyor unutmadan bu ülkede özgürlük var yerese özgür bir ülkeyiz

  bundan sonra - bacan

  faşist diktatörlük yavaş yavaş gerçek yüzünü göstermeye başladı. bundan sonra yapılacak her türlü muhalefete nasıl cevap vereceğini gösteriyor bize. şaka değil gerçekten akilli olun diyor. yalnız hakkını yememek lazım herkese eşit davranıyor işçi emekçi sanatçı yönetmen rejisör vb. ayrımı yapmıyor muhalif olman yeterli...''terör'' bahanesi ile yapılan gözaltılar avukatlara akademisyenlere yapılan hukuk dışı baskılar ... ezilenlerin birlikte topyekün direnişi olmadan bu durum değişmeyecek..