'Emek' eylemine su sıkanlara inceleme!

'Emek' eylemine su sıkanlara inceleme!
'Emek' eylemine su sıkanlara inceleme!

Fotoğraf: Muhsin Akgün

İçişleri Bakanı Muammer Güler, pazar günü Emek Sineması önündeki gösterilerde, polisin orantısız güç kullanıp kullanmadığını incelettirdiğini söyledi
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - İçişleri Bakanı Muammer Güler, Emek Sineması’nın yıkımına karşı pazar günü yapılan eylemde, polisin kitleye yoğun biber gazı ve tazyikli suyla müdahelesiyle ilgili ilk kez konuştu. “Elbette üzüntü verici bir olaydır” diyen Güler, eylemi gerçekleştirenler arasında ‘provokatörler’olduğunu, bu kişilere de izin vermelerinin asla mümkün olmadığını söyledi.


İçişleri Bakanı Güler, Meclis’te AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin Emek Sineması eylemi sırasında polisin müdühelesine ilişkin soruları yanıtladı. Güler şunları söyledi: “Elbette üzüntü verici bir olaydır. Bu tip olaylarda polisimizin orantısız güç kullanmaması konusunda, sürekli uyarıyoruz, eğitiyoruz. Ama o günkü olayda sanatçıların arasında kendilerini yakından tanıdığımız önceki olaylardan bildiğimiz kişiler o topluluğu malesef kullanmak suretiyle provokatif eylemlerde bulunmak istediler. Binanın işgal edilmesi, kapıların pencerelerin kırılması taşlanması, sanatçıların yapacakları eylemler değildir. Zaten sanatçıların da bunları farkettiğini düşünüyoruz. Protestoda orantısızlık var mı yok mu onu inceliyoruz. Polisin taşlanması, binaların işgal edilmesi özel mülkiyete girilmesi yasalsa bunu önce tartışalım. Buna izin vermemiz asla mümkün değildir. Bunlar asla göz yumacağamız eylemler değildir. Eğer aralarında provokatörler varsa lütfen bunlara dikkat etsinler. Kendilerinden ricam odur.”


  http://www.radikal.com.tr/112874811287489

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kadrolu eylemciler.. - denizci-41

  Türkiye'de herhangi bir konuda eylem planlıyorsanız, müracaat yeriniz "kadrolu eylemciler organizasyonu"dur..Burada, işsiz-güçsüz olan ve tek geçim kaynağı "eylem taşeronculuğu" yapmak olan insanlar vardır..Bu organizasyonala "işçi bulma kurumu" gibi çalşırlar.Herhangi bir yerden eylem isteği -eylemin konusu hiç önemli değildir- geldiğinde, hemen bu organizasyonlar tarafından organizasyona bağlı kişiler çağırılı ve eylem hakkında kısa bir toplantı yapılıtr.Bu toplantıda, ilgili sloganlar ezberlerinir -bazıları da pankartlara yazılır..Eylemin konusuna uygun flama ve bayraklar dağıtılır ve bir toplantı yeri ve saati belirlenir..Ve zamanı gelince eylem başlatılır...Ve ne yazık ki, bunu bilmeyen bazı siyasi parti temsilcileri de bu eylemlere katılarak sözüm ona hükümete ya da devlete karşı tavır sergileyerek demokratik haklarını kullandıklarını sanırlar..

  "sanatcinin yapacagi eylem degil" - keryil

  yine konu hakkindaki cahiliyetinden utanmadan yorum yapan bir icisleri bakanimiz var. sanatcilar isgal eylemleri gerceklestirmezler oyle mi? gercekten dunyadan haberiniz yok yahu. hem squatter eylemlerinden occupy akimina kadar sokakta, hem populer kulturde hem de yeralti sanat camiasinda isgal gayet kullanilan ve mesru gorulen bir eylem tarzidir. zahmet edip arastirmak icin klavyeye bile dokunmuyorsunuz ama bir grup ortanin-ustu-yasli adam tohum islahindan resime, mimariden ilahiyata, muzikten politika teorisine kadar her halti bir siz biliyorsunuz masallah.

  İŞİN SONU - çınar doğan62

  Gelinen nokta ve inatla atılan adımlar insanoğlu denilen varlığıuclaştırmaktan, keskinleştirmekten, ayrıştırmaktan başka bir sonuç doğurmuyor.Ey idare edenler veya ettiğini zannedenler hani Allaha inanıyorsunuz ya;işte o yaratıcı insanoğluna düşünmek tartışmak araştırmak için beyin vermiş.Sizde sizde olanı bir çalıştırında daha ne kadar faşizmle yaşayacaksınız şöyle bir düşünün.Emin olun işin sonunda düşünenler beyninn çalıştıranlar kazanacak!

  Örnek Turkiye - Gerçekleri gosteren

  Turkiyede katil ol ama hukkumeti ele$tirme, haki, hukkuku aramak, mevcut olan kukla iktidara göre haramdir.Yapici muhalefeti yikip sadece dinci, gerici ve itaatkar bir muhalefet yaani köle olu$masini sagliyor hukkumet. Turkiye demokrasisi aslinda örnek alinacak bir demokrasi, geriye gitmek için biçilmi$ bir kaptan....

  Yasal olan ne? - yasinn

  Devletin faşizan uygulamaları, doğamızı, sanat alanlarımızı, evimizi talanı yasal. Bizim yaşam alanlarımızı korumamız provakasyon.. Önce konuşulacaksa bu anlayışınızı konuşalım. Emek sinemasını tahrip etmek yasalmış ama içine girip bu talanı teşhir etmek yasal değil imiş. Emek bizimdir rant alanı değildir!

  provokatör değil,halkız biz - burçak1917

  Ben izin verirsem 2 milyon insan newroz bayramını kutlar,izin vermezsem 1000 kişi bir açıklama bile yapamaz demektir bu.net.

  Bakan var bakmayan var demek - Özgür_Z

  Kapıların pencerelerin binaya zarar vermek üzere taşlandığını görmedim ama bakanın aksine binanın işgal edilmesi bana tam da sanatçıların yapabilecekleri bir eylemmiş gibi geldi. Zira adamlar koskoca festival'in alternatif açılış partisini gizlice girdikleri Emek Sinemasında yaparak olaya uluslararası ölçekte dikkat çekmediler mi. Bakanın bu olayı kastederek bahsettiği işgal etme eylemi bana göre yaratıcı bir direniş yönteminden başka birşey değil... Ayrıca madem o üç beş provakatör polis tarafından tanınıyordu, neden sadece onları toplamak yerine yüzlerce eylemcinin üzerine yüründü? Yine de bakana teşekkür ediyorum. Bu arkadaşların sayesinde karikatür okur gibi gazete okuyabiliyoruz artık.