Emek mitinginde Metal kavga

Emek mitinginde Metal kavga
Emek mitinginde Metal kavga

Türk-İş, DİSKve KESK?in öncülüğünde düzenlenen miting Ergenekon yüzünden gerilirken, gruplar sopalarla birbirine girdi. Kavga sona erdikten sonra hedefte bu kez hükümet vardı.

İşsizlik ve yoksulluğa karşı Kadıköy'de düzenlenen mitinge yaklaşık 50 bin kişi katıldı. Mitingde, DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş, 'Hain Mustafa Özbek hesap verecek' pankartı açınca Türk Metal Sendikası üyeleriyle arbede çıktı

İSTANBUL - Ekonomik kriz mitinginde, Ergenekon kavgası çıktı. Türk-İş, DİSK ve KESK öncülüğünde düzenlenen, CHP’nin yanı sıra meslek örgütleri ve sol grupların da destek verdiği ‘İşsizlik ve Yoksulluğa Karşı Birleşik Mücadeleye-Emek ve Demokrasi Mitingi’nde, Ergenekon tutuklusu Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek aleyhine açılan bir pankart nedeniyle bu sendika ile DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyeleri çatıştı.
İstanbul Kadıköy İskele Alanı’nda yapılan miting için polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Miting alanına çıkan yollar trafiğe kapatıldı. Mitinge katılacak gruplar da sabah saat 10.00’dan itiraberen Haydarpaşa hastaneler ve Nautulius bölgesi olmak üzere iki ayrı noktada toplanmaya başladı. ‘Krizin beledini ödemeyeceğiz’ ve ‘İşsizliğe yoksulluğa hayır’ pankartları arkasında kortej oluşturan binlerce kişi daha sonra İskele Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Gruplar Kadıköy Meydanı’nda toplandıktan sonra miting başladı. Mitinge genel başkanları Mustafa Özbek’in Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandığı Türk Metal Sendikası’nın ağırlıklı katılımı dikkat çekti. Anadolu’dan da yoğun ilgi olan mitinge katılımın 50 bini aştığı belirtildi.
Miting sırasında DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş üyeleri, ‘Hain Mustafa Özbek hesap verecek’ yazılı pankart açtı. Bunun üzerine, platformun diğer tarafında bulunan Türk - İş’e bağlı Türk Metal Sendikası üyesi 20-25 kişilik grup da ‘Özbek nereye biz oraya’, ‘Özbek’e uzanan eller kırılsın’ diye sloganlar attı. Bir süre sonra da bu iki grup arasında arbede çıktı. Gruplar, miting düzenleme komitesi görevlilerinin araya girmesiyle sakinleştirildi. Türk - İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, konuşmasının bu bölümünde, “Mustafa Özbek, değerli hizmetlerde bulunmuştur. İnşallah en kısa zamanda suçluluk hali bitecek ve tahliye olacaktır rahat olun” dedi.
Konuşma sırasında Türk Metal Sendikası üyeleri, tekrar Özbek lehine slogan attı. Birleşik Metal- İş Sendikası üyesi gruptan bazı kişiler ile onlara destek veren diğer sendika üyeleri birlikte bu gruba müdahale etti. Kavga sırasında bayrak ve pankartlar için getirilen sopalar kullanıldı. İki grup arasındaki kavga başka sendikacıların araya girmesi ve kürsüden yapılan anonslarla sona erdi. Olaylar sırasında her iki taraftan da bazı kişiler yaralandı.

Hükümete: Güç bizde
Mitingde sendika temsilcileri konuşmalarında hükümeti eleştirdi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, on binlerce kişinin meydanda toplanarak, umudu tercih ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:
“Kriz fırsatçılığı yapanlara, krizin emekçileri yüreğinden vurmasına sebep olanlara karşı birleşmeyi tercih ettik. Değerli kardeşlerim, ‘Mühür kimdeyse Süleyman O’dur’ diyorlar. ‘Para kimdeyse güç ondadır’ demek için daha fazla kâr için çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğini karartıyorlar. Hükümete sesleniyorum; bugün hükmediyor olabilirsiniz ama güç bizde. İşçilerin ekmeğini kaybetmesine yol açan politikaları terk edin.”
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de Türkiye’nin artık yangın yerine dönüştüğünü, evde tencerelerin kaynamadığını, babaların eve ekmek götüremediğini belirterek, “Kulağı olup da duymayanlar, gözü olup da görmeyenler buradaki onbinlerin sesini işitmiyor, bizleri görmüyor. Hükümet insanları, sadaka toplumuna biat etmeye yönelten bir siyaset yürütüyor” diye konuştu.
KESK Genel Başkanı Sami Evren de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Emeğimizi yok saydınız. İşimizle, aşımızla oynadınız. Bizi korkak sanmayın, cesaretimizi görün diye buradayız” diye seslendi.
Miting, konuşmaların ardından üç sendika lideri Kumlu, Çelebi ve Evren’in el ele, katılımcıları selamlamasıyla sona erdi. (Radikal)