Emekçiler de kaygılı


Seçim sürecinde uyarı
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Tabipler Birliği, Diş Hekimleri Birliği, bütün partileri gerginlik ve ayrışmayı körükleyen söylemden uzak durmaya çağırdı.
Çözüm demokrasi
Basın toplantısı yapan örgütler, ekonomide, sokaklarda ve toplumsal yaşamın her alanında gerilim ve krizin giderek tırmandığını belirtti: Şehit cenazeleri can yakıyor. Silahların konuştuğu ortamda demokrasiden söz edilemez. Çözüm demokraside.

ANKARA - Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB), tüm partileri seçim sürecinde gerginlik ve ayrışmayı körükleyecek söylemden uzak durmaya çağırdı. Örgütler, acilen demokratikleşme süreci başlatılmasını istedi.
KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve TDB yöneticileri dün bir basın toplantısı düzenledi. Katılımcılar adına açıklama yapan KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini, toplumsal yaşamın her alanında gerilim ve krizin giderek tırmandığını belirtti.
Siyasal krizin çözümünün, her alanda köklü demokratik dönüşümün sağlanmasıyla mümkün olduğunu vurgulayan Tombul, şöyle devam etti: "Bunun için seçim sistemi ve Siyasi Partiler Yasası derhal değiştirilmelidir. Temsil sistemi, yasak ve eşitsizliklerden arındırılarak demokratik bir içerikle yeniden düzenlenmelidir. Tüm toplum kesimlerini siyasetin içine doğrudan davet eden yaklaşım süratle hayata geçirilmelidir."
Son günlerde Türkiye'nin dört bir tarafının cenazelerle sarsıldığını, ağlayan tüm annelerin acılarının yürekleri yaktığını belirten Tombul, şunları söyledi: "20 yıllık süreç sorunun şiddete dayalı politikalarla çözülemeyeceğini göstermiştir. Silahların konuştuğu ortamlarda demokrasiden söz edilemez."
Tombul, "Çözüm, eşit, özgür, bağımsız, demokratik ve laik bir Türkiye'de bir arada kardeşçe yaşam anlayışının egemen olmasından geçecektir" dedi ve katılımcı örgütler adına seçimlere hazırlanan partilere de şu çağrıyı yaptı: "Tüm partileri seçim döneminde kamplaşmayı körükleyen söylemden uzak durmaya, Türkiye'nin temel sorunlarına yönelik projelerle oy talep etmeye çağırıyoruz."
Hak-İş: Refleks çağrısı yanlış
İzmir'de bir açıklama yapan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu ise Genelkurmay Başkanlığı'nın teröre kitlesel karşı koyma refleksi çağrısını onaylamadıklarını belirterek "Bunlar terörle baş edilebilecek tedbirler değil. Türk halkı teröre daima lanet okudu. Bundan daha güzel kitlesel refleks olamaz" dedi. (Radikal, dha)

* * * * *
Netameli günler...
TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı: Ortak açıklamamız ile nasıl bir Türkiye istediğimizi kapsamlı şekilde dile getirdik; Türkiye çok netameli günlerden geçiyor, partilerden gerginlikleri tırmandırmamalarını isterken, neoliberal politikalara, gerici politikalara, ırkçılara, statükonun korunmasını isteyenlere ve darbecilere oy verilmemesi çağrısında da bulunuyoruz.
DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgülü: Siyasetin dar sınırlara hapsedilmesini Türkiye'nin hayrına görmüyor, tüm sorunların irtica veya güvenlik sorununa indirgenmesini, ondan başka sorun yokmuşçasına politika yapılmasına karşı çıkıyor ve bunun seçimlerden sonra da çözüm olamayacağına dikkat çekiyoruz.