Emekli albay cinayeti, TİKKO'nun 28 yıllık infazı

Emekli albay cinayeti, TİKKO'nun 28 yıllık infazı
Emekli albay cinayeti, TİKKO'nun 28 yıllık infazı

Emekli Albay İçmez?in tehdit aldığı belirtildi.

Emekli Albay İçmez, Bursa'daki evinde tek kurşunla vurularak öldürüldü. Cinayeti, '1981'de Tunceli'de öldürülen üyemizin intikamı' diye açıklama yapan TİKKO üstlendi
Haber: HÜSEYİN TÜCCAR / Arşivi
ERDOĞAN PAÇİN / Arşivi

BURSA - Emekli piyade albay Aytekin İçmez, Bursa’daki evinde boğazından tek kurşunla öldürülmüş olarak bulundu. Cinayeti, terör örgütü TİKKO’nun kolu olarak bilinen Maoist Komünist Parti- Halk Kurtuluş Ordusu (MKP- HKO) üstlenerek, İçmez’i, 1981 yılında Tunceli’de yüzbaşı rütbesiyle görev yaparken örgüt üyesi Behzat Firik’i yakarak katlettiği için öldürdüklerini ileri sürdü. Emekli albayın kayınpederi, damadının uzun süredir tehdit aldığını söyledi.
Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Namazgah Mahallesi’nde bir apartmanın en üst katındaki daire, geçen pazartesi günü ‘28 yıllık bir intikama’ sahne oldu. 64 yaşındaki Aytekin İçmez’in eşi 60 yaşındaki İsmet İçmez, kahvaltıdan sonra, İbrahimpaşa Mahallesi’nde yalnız yaşayan emekli albay babası Mehmet Kırmızıoğlu’nu ziyarete gitti. Öğleden sonra eve dönen İsmet İçmez, evininin salonunda eşi Aytekin İçmez’in cesedini buldu.
Eve gelen polisler, başı masanın üzerine düşen ve çevresinde kan izleri bulunan Aytekin İçmez’in cesedini, savcının talimatıyla otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu Morgu’na götürdü. Yapılan inceleme sonucu Aytekin İçmez’in boğazından giren tek kurşunla vurulup öldüğü belirlendi. Evde de silah bulamayan polis, olayın cinayet olduğunu belirleyip araştırma başlattı. Cumhuriyet Savcılığı’nca da geniş çaplı soruşturma yürütülüyor.
Soruşturma devam ederken, terör örgütü MKP- HKO’nun Aytekin İçmez’i infaz ettiği iddia edildi. Bir internet sitesinde yer alan MKP- HKO’nun açıklamasında, “1981 yılında Tunceli Ovacık- Hozat sınır bölgesinde yer alan Hülükuşağı köyüne bağlı Kale Deresi’nde yoldaşımız Behzat Firik’i yakarak katleden, bölgede ‘Kulaksız Yüzbaşı’ olarak bilinen Yüzbaşı Aytekin İçmez, HKO milisleri tarafından ‘ölüm cezasıyla’ cezalandırılmıştır” denildi.
İsmet ve Aytekin İçmez çiftinin tek çocukları olan oğullarının Ankara’da turizmcilik yaptığı, emekli Albay Aytekin İçmez’in Eğirdir Dağ Komando Okulu Komutanlığı’nda görevliyken Ankara’ya tayininin çıkması üzerine 1996 yılında emekli olduğu ve daha sonra Bursa’ya yerleştiği öğrenildi.
Cinayete kurban giden İçmez’in kendisi gibi emekli albay olan kayınpederi  Mehmet Kırmızıoğlu, damadının uzun süreden beri ölüm tehditleri aldığını belirterek, “Bu tehditler üzerine kendi çapında önlemler alıyordu. Bu cinayet, polis tarafından iyi irdelenmeli ve failleri bir an önce bulunmalıdır” dedi.
Emekli Albay Aytekin İçmez’in cenazesi önceki gün Şehedat Camii’nde kılınan öğle namazından sonra Hamitler Mezarlığı’nda toprağa verildi.