Emekli büyükelçi Gürün öldü

Türk diplomasi hayatının önde gelen isimlerinden emekli büyükelçi Kamuran Gürün, bir süredir tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde vefat etti.

İSTANBUL - Türk diplomasi hayatının önde gelen isimlerinden emekli büyükelçi Kamuran Gürün, bir süredir tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde vefat etti. 80 yaşındaki Gürün'ün cenazesi, yarın Levent Camii'nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
Gürün, Galatasaray Lisesi ve Siyasal Bilgiler'de eğitimini tamamladıktan sonra 1948'de Dışişleri Bakanlığı'nda çalışmaya başladı. 1963'te Dışişleri Genel Sekreter Ekonomik Yardımcısı ve Bakanlıklararası Ekonomik Kurul Genel Sekreteri olan Gürün, 1966'da Bükreş'e büyükelçi atandı. 1970'te OECD Daimi Delegeliği'ne, 1972'de de Atina Büyükelçiliği'ne getirildi. 1978'de CENTO Genel Sekreteri, 1980'de de Dışişleri Genel Sekreteri oldu. 1982'de Bonn'a büyükelçi atanınca emekliye ayrıldı. Birçok kitabı bulunan Gürün, tiyatro yönetmeni ve eski vekil Gencay Gürün'le evliydi.