Emekli generallere savcı balyozu

Emekli generallere savcı balyozu
Emekli generallere savcı balyozu

Gözaltıların sürdüğü saatlerde Maslak?taki Harp Akademileri?nde hareketli saatler yaşandı. Sivil polisler nizamiyeden akademiye girdi. fotoğraf: REUTERS

'Balyoz Harekât Planı'yla ilgili soruşturma yürüten savcılar dokuz ilde operasyon düzenledi. Eski Genelkurmay 2. Başkanı Saygun, eski kuvvet komutanları Örnek ve Fırtına'nın da aralarında bulunduğu toplam 49 emekli general ve muvazzaf gözaltında

İSTANBUL - İstanbul’daki 1. Ordu Karargâhı’nda 6 - 7 Mart 2003 günlerinde yapılan plan semineri sonrasında ortaya çıkan ve hükümeti düşürme amaçlı kanlı eylemleri içerdiği belirtilen ‘Balyoz Harekât Planı’nda imzası bulunan ya da semirde konuşan komutanlar eşzamanlı operasyonlarla gözaltına alındı. Polis ekipleri aralarında muvazzaf subaylarla emekli kor ve orgenerallerin de yer aldığı 49 kişinin Ankara, İzmir, Bursa ve İstanbul’un da içinde bulunduğu dokuz ildeki ev ve işyerlerine baskınlar düzenledi. Aralarında eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ve eski Genelkurmay İkinci Başkanı Ergin Saygun’un da aralarında bulunduğu zanlılarla ilgili gözaltı kararında ‘Türkiye Cumhuriyeti yürütme organını cebren yıkmaya çalışmak, bu amaçla örgüt kurmak ve bu örgüte üye olmak’ gibi suçlamalar var.
Planın hazırlandığı dönemde  1. Ordu Komutanı olan Çetin Doğan’ın da evinde arama yapıldı.
Taraf gazetesi 6 - 7 Mart 2003 tarihinde 1. Ordu Karargâhı’nda yapılan plan semineri ve bu kapsamda hazırlandığı öne sürülen ‘Balyoz Harekât Planı’yla ilgili detayları haberleştirmiş ve gazete kendilerine ‘bavulla’ geldiğini söyledikleri belgeleri yine bir bavullah 21 Ocak’ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etmişti. Özel Yetkili savcılar da belgeleri incelemeye başlamış ve iddialarla ilgili soruşturma açmıştı.
Bu soruşturma sonunda savcılar Mehmet Berk, Bilal Bayraktar ve Ali Haydar’ın talimatıyla dün Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’nın da aralarında olduğu dokuz ilde ‘Balyoz operasyonu’ düzenlendi. Operasyonlar sabah saat 05.00’dan itibaren başladı. Kimi zanlıların evleri aranırken, kimileri de doğrudan gözaltına alındı. Gözaltı talimatında ‘hükümetin cebren yıkılmaya çalışılması, örgüt kurmak ve üye olmak’ gibi suçlamaların yer aldığı öne sürüldü. Zanlıların ‘Balyoz Harekât Planı’nda imzaları olduğu, kimilerinin de 2003 yılında İstanbul’daki seminer çalışmalarına katıldığı belirtildi.

Fırtına’nın evinde arama
Operasyon adreslerinden biri Ankara’ydı. Dokuz ilde 10’dan fazla adrese baskınlar yaptı. Bu baskınlar çerçevesinde emekli Orgeneral İbrahim Fırtına’nın Gölbaşı’ndaki Rüyakent Sitesi’nde de arama yapıldı. TSK Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü emekli Korgeneral Engin Alan’ın ise Ankara’dan ayrıldığı ve Bursa’da bulunduğu tespit edildi. Ankara Terörle Mücadele ekipleri eşzamanlı baskınlarda emekli Korgeneral Ayhan Taş, emekli Tümamiral Ali Deniz Kutluk, emekli albaylar Mustafa Çalış, Yusuf Ziya Toker, Hasan Basri Arslan’ı gözaltına aldı. Bu kişiler daha sonra tarifeli uçakla soruşturmanın yürütüldüğü İstanbul’a gönderildi.
İstanbul’da  gözaltına alınanlar arasında Özden  Örnek,  Ergin Saygun, Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Oramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü ile emekli Albay Kubilay Aktaş vardı. Eski 1. Ordu Komutanı orgeneral Çetin Doğan’ın Kadıköy’deki evi ile  eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi (SAREM) Başkanı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli’nin Caddebostan’daki evinde aramalar yapıldı.
Buradaki aramalar sabah 08.00 sıralarında başladı ve akşam saatlerine kadar devam etti.
Çetin Doğan’ın avukatı Celal Ülgen, polislerin elindeki gözaltı talimatında ‘eldeki mevcut delillerle birlikte aramalarda yeni delil bulunması halinde yakalama yapılması’ gibi bir ifade olduğunu belirterek, “Biz buna itiraz ettik. Bu şekilde yakalama kararı çıkarılamaz. Aramada elde edilecek yeni delillerde suç unsuruna rastlanması durumunda ‘yakalama’  olabileceğini söyledi. Bu uyarımız savcı tarafından makul karşılandı ve arama 16.20’de bitirildi” diye konuştu. Akşam saatlerinde Çetin Doğan gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
Bu arada Tanyeri’nin eviyle aynı cadde üzerinde olan TSK Mehmetçik Vakfı’nda arama yapıldı ve bilgisayarlarına el konuldu. Aramalardan sonra Süha Tanyeli’de gözaltına alındı.
 Aramalar devam ettiği sırada bazı mahalle sakinleri camlarına Türk bayrakları astı. Otomobili ile vakfın bulunduğu binanın önünde duran bir kişi de yüksek sesle Harbiye Marşı’nı dinledi. Bir kişi basın mensuplarına dönerek “Tüm vatandaşlar bu aramaya tepki göstermeli” dedi. Çuvallar ekip otosuna konulduktan sonra bazı mahalle sakinleri vakıf önüne geldi ve alkışlarla aramayı protesto etti. Bu arada Doğan’ın Bodrum’un Yeniköy Mahallesi’ndeki evinde de Bodrum Emniyet Müdürlüğü ekiplerince arama yapıldı.
Operasyon diğer iki ayağı  Bursa ve İzmir’di. Bu iki ildeki operasyonlarda da Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan ile emekli Tuğgeneral Ahmet Metin Dikici ile eski Güney Deniz Saha komutanı emekli Koramiral Lütfü Sancar da gözaltına alındı. Sancar daha sonra İstanbul’a getirildi. 
Gözaltına alınanlarla ilgili aramalar tamamlandıktan ve sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra zanlılar teker teker Vatan Caddesi’ndeki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde de öğleden sonra hareketli dakikalar yaşandı. Bir ihbar üzerine ‘Balyoz Planı’ iddialarına ilişkin aramaların yapılması talimatını veren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Beşiktaş’taki binasının çevresinde, Çırağan Caddesi üzerinde bulunan bazı işyerleri ve evlerde, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ile Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı ‘Yunus’ timleri tarafından arama yapıldı. Şüpheli görülen kişilerin kimlik bilgileri kontrol edildi.
Operasyon nedeniyle İstanbul’daki Harp Akademileri Komutanlığı’nda da gün boyu hareketlilik vardı.
Dün saat 11.00 sıralarında içinde sivil giyimli polislerin bulunduğu bir cip, bir otomobil ve bir panelvan araç nizamiye kapısına geldi.  Araçtan inen sivil giyimli polisler yürüyerek nizamiyeyi geçti ve içeri girdi.  

Gözaltındaki dört muvazzaf
Operasyonda gözaltına alınan muvazzaf subaylar ise şöyle: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensip Koordinasyon Daire Başkanı Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz, Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Ali Semih Çetin, Tuğamiral Cem Aziz Çakmak, Tuğamiral Turgay Erdağ.
Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz’in adı İşçi Partisi’nde ele geçirilen bir CD’de Karargâh evlerini yapılanması anlatılırken ‘Karargâh evlerinin sorumlusu’ olarak geçiyordu.
Gözaltına alınan Orgeneral Ergin Saygun 5 Kasım 2007’de Başbakan Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyaretinde yanında bulunmuş, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Beyaz Saray’da Oval Ofis’e giren komutan olmuştu. Saygun, 5 Kasım 2007’den sonra ABD’li generaller ile PKK’ya karşı yapılacak faaliyetlerin eşgüdümünü sağlamıştı.

17 emekli paşa gözaltında
Dün akşam saatleri itibarıyla 17 emekli general, dört muazzaf amiral,  27 subay ve bir astsubayın gözaltına alındığı kaydedildi. Toplam 49 kişi gözaltına alındı. Gözaltındaki bazı isimler şöyle:  • Eski Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun • Eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına • Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek • Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan • Emekli Korgeneral Engin Alan • Emekli Orgeneral Ayhan Taş •Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli       • Emekli Korgeneral Ayhan Poyraz     • Emekli Tümamiral Özer Karabulut   • Eski Güney Deniz Saha komutanı emekli Koramiral Lütfü Sancar • Emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan • Emekli Albay Emin Küçükkılıç • Emekli Kurmay Albay Ahmet Metin Dikici • Eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Oramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü • Emekli Albay Kubilay Aktaş • Emekli Tümamiral Ali Deniz Kutluk • Emekli albay Mustafa Çalış • Emekli Albay Yusuf Ziya Toker • Emekli Albay Hasan Basri Arslan. Görevdeki subaylar ise şöyle: Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz, Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Ali Semih Çetin, Tuğamiral Cem Aziz Çakmak, Tuğamiral Turgay Erdağ

İddia: Silahlı örgüt kurmak
Gözaltına alma müzekkeresinde, askerlere Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 312. maddesinin 1. fıkrasıyla 314. maddesinin 1 ve 2. fıkralarında yer alan suçlamalar yöneltildi. TCK’nın söz konusu maddeleri şöyle:

Hükümete karşı suç
MADDE 312. - (1) Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs eden kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir.

Silahlı örgüt
MADDE 314. - (1) Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçları işlemek amacıyla, silahlı örgüt kuran veya yöneten kişi, on yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Birinci fıkrada tanımlanan örgüte üye olanlara, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası verilir.