Emekli olma hayalleriyle göçük altında kaldılar

Emekli olma hayalleriyle göçük altında kaldılar
Emekli olma hayalleriyle göçük altında kaldılar

19 işçinin öldüğü kömür ocağına gelen madencilerin yakınları, acı haberi alarak gözyaşlarına boğuldu. fotoğraf: NAiL KAHRAMAN / dha

BURSA/ UŞAK - Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Bükköy Madencilik ve Turizm A.Ş.’ye ait kömür ocağında dün akşam grizu patlaması sonucu meydana gelen 19 kişinin yaşamını yitirdiği olayda ölen 45 yaşındaki Mehmet Bambal, 37 yaşındaki Mehmet Kuşoğlu, 39 yaşındaki Seyitali Akduman, 38 yaşındaki Yonis Arıçiçek emekli olmayı planlıyordu. Ölen beş kişi ise Kütahya’nın Gediz ilçesinden bir hafta önce gelerek madende çalışmaya başlamıştı.
Bükköy’de oturan iki çocuk babası Mehmet Bambal koyu Galatasaray taraftarı olarak biliniyordu. Yaklaşık 7 yıl önce Bursa’ya yerleşen Mehmet Bambal, 1.5 yıl önce babası Hüseyin Bambal’ı kaybedince o tarihte dünyaya gelen ve babasının adını verdiği oğlu eşi Ayşe ve 5 yaşındaki kız Beyzanur ile doğduğu Bükköy’e yerleşti.
Bambal, üç ay önce bildiği iş olan Bükköy Maden Ocağı’nda çalışmaya başladı. Emekli olmasına sadece üç yıl kalan Mehmet Bambal dün gece maden ocağında meydana gelen patlamada yaşamını yitirdi. Emekli olmak için gün sayarken ölen Bambal’ın acı haberi eşini ve ailesini yasa boğdu. Her akşam babasının kendisine çikolata getirmesini bekleyen Beyzanur, elinden bırakmadığı fotoğrafı ile “Bana kim çikolata getirecek” diye ağladı. Bükköy’de oturan evli ve iki çocuk babası Seyitali Akduman da emekli olmayı hak kazanmıştı.
Bükköy’ün maden ocağına verdiği üçüncü can olan Mehmet Kuşoğlu’nun emekliliğine 3 yıl kalmıştı.  Kuşoğlu’nun biri 8 aylık üç çocuğu vardı.
39 yaşındaki Yusuf Karaca emekliliğine gün sayıyordu. Evli ve 2 çocuk babasıydı. Murat Aydın, Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Karaköy’de oturuyordu. Yaşları 3 ile 9 arasında değişen üç çocuğu vardı. Göçükte hayatını kaybeden  Ertuğrul Demiray. Kasım ayında maden ocağında işe başladı. Demiray’a annesi “Yavrum, ne olur çalışma. Sana bir şey olacak diye ödüm kopuyor” diye yalvarmıştı.
Göçükte yaşamını yitiren 38 yaşındaki Yonis Arıçiçek 20 yıldır madenlerde çalışıyordu ve iki yıl sonra emekli olmayı planlıyordu. 

Gedizden bir hafta önce geldiler
Ölen 19 işçiden beşi Kütahya’nın Gediz ilçesindendi.  Gediz’den madene bir hafta önce çalışmaya giden beş işçinin aileleri acı haberle yıkıldı. Gedizlili işçilerin Gümüşlü köyünden amca çocukları 47 yaşındaki Ahmet Çetin ve akranı Mehmet Çetin,  Yağmurlu köyünden Ramazan Baştepe, Cebrail beldesinden Yahya Arabozan, Gökler beldesinden de Muammer Aktaş olduğunu açıklandı.  6 yıl önce Gediz’de bir kömür madeninden emekli olan Mehmet Çetin ise evli ve iki çocuk babasıydı. (dha, aa)