Emekli paşalar siyasi oluşumda

Genel başkanlığını eskiden MGK'ya bağlı çalışan Toplumla İlişkiler Başkanlığı'nın kurucusu Ertuğrul Zekai Ökte'nin yaptığı Yeniden Müdafaa-i Hukuk Hareketi Derneği'nin (YMHHD) partileşme kararı, Kemalist cepheyi hareketlendirdi.

ANKARA - Genel başkanlığını eskiden MGK'ya bağlı çalışan Toplumla İlişkiler Başkanlığı'nın kurucusu Ertuğrul Zekai Ökte'nin yaptığı Yeniden Müdafaa-i Hukuk Hareketi Derneği'nin (YMHHD) partileşme kararı, Kemalist cepheyi hareketlendirdi. Derneğe sempatiyle bakan bir grup da Ankara'da buluştu ve 'Partiye ihtiyaç var' görüşünde birleşti. Bu grup içinde yer alan emekli orgeneral Hurşit Tolon'un da sıcak mesajlar vermesi üzerine, iki hareketi ortaklaştırma çalışmaları başladı. YMHHD'nin 4 Aralık'taki toplantısının gündem maddelerinden birini de ortaklaşma çalışmaları oluşturacak.
2001'de kurulan YMHHD, ekim ayında partileşme sürecini başlatma kararı aldı. 'Milli Göreve Çağrı' başlıklı bir duyuruyla üyeleri, şubeleri ve delegelerinden 'kurucu temsilcisi' seçmelerini istedi. Ankara'daki 'Bin Delege Bin Bayrak' yürüyüşü sonrası 13 Kasım'da bir araya gelen delegeler, partileşme kararını somutlaştırdı.
Tuncer Kılınç da katılacak
YMHHD'nin partileşme çabaları sürerken, hareketin Ankara kanadında yer alan kimi delegeler de, bir grup emekli asker, gazeteci, bilim adamı ve öğretim üyesiyle buluştu. Bu buluşmada, Kemalist cephede yeni bir parti kurulması gerektiği görüşünü paylaştılar. Toplantıya emekli olmadan önce ABD'ye ve AKP'ye karşı çıkışlarıyla dikkat çeken eski 1. Ordu Komutanı emekli orgeneral Hurşit Tolon da katıldı. AKP'ye yönelik eleştirilerin dile getirildiği ve "Devletin saygınlığını yeniden kazanması gerekir" görüşü seslendirildiği toplantıda Tolon'un, 'Rejimin tehlikede olduğu, AB ile ilişkilerin Türkiye'yi yeni Sevr sürecine soktuğu, çıkış yolunun Kemalist stratejide ve tabandan gelen bir harekette olduğu' değerlendirmesi yaptığı öğrenildi. Partiye emekli orgeneral Tuncer Kılınç'ın da katılacağı belirtiliyor.
Parti 4 Aralık'ta kurulacak
Emekli generallerin buluşmasından ayrı olarak çalışmasını sürdüren YMHHD Başkanı Ertuğrul Zekai Ökte, kendisinin partinin içinde yer almayacağını belirtirken, partileşme kararının 4 Aralık'ta Ankara'da yapılacak toplantıda uygulamaya konulacağını, genel başkan ile diğer yöneticilerin de belirleneceğini söyledi. YMHHD çevreleri, şu ana kadar Tolon'dan kendilerine ulaşmış bir istek bulunmadığını belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7639947639940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.