Emeklilik için yeni takvim

TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Yasa'da değişiklik öngören tasarı kabul edildi.

ANKARA - TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Yasa'da değişiklik öngören tasarı kabul edildi.
Tasarı ile öğretmenlerin emeklilik işlemlerinin 'temmuz-ağustos' ayları yerine 'haziran-temmuz' aylarında yapılması benimsendi. Bu değişikliğin, öğretmen emekliliklerinin eğitim ve öğretimde aksaklıklar yaşanmaması amacıyla öğretmen ihtiyacının belirlendiği süreçten önce tamamlanması için yapıldığı belirtildi.
Görüşmeler sırasında CHP'liler atamalardaki sıkıntıları gündeme getirdi. CHP'li Mustafa Gazalcı, öğretmenliğe hak kazanan on binlerce gencin atanamadığını, sözleşmeli öğretmen olabilmek için bile sıraya girildiğini söyledi. Gazalcı, sözleşmeli öğretmenlerin 62 yıl çalıştıktan sonra ancak emekli olabileceklerini vurguladı.
MEB Müsteşarı Necati Birinci ise usta öğreticilerin 60 yılda emekli olmaları gibi bir 'trajedinin' de bulunduğunu, bunu düzeltmeye çalıştıklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7635157635150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.