Emektar 'Hora' şimdi de turizmci

Almanlar tarafından 1942 yılında Türkiye'ye hibe edilen ve son 30 yıldır denizlerde sismik araştırma hizmeti veren 'Hora', artık turistik gemi olacak. Ordu Valiliği'ne tahsis edilen gemi, bir turizm şirketince restore edilecek.

ORDU - Almanlar tarafından 1942 yılında Türkiye'ye hibe edilen ve son 30 yıldır denizlerde sismik araştırma hizmeti veren 'Hora', artık turistik gemi olacak. Ordu Valiliği'ne tahsis edilen gemi, bir turizm şirketince restore edilecek.
1942 yılında Almanlar tarafından lojistik destek, arama-kurtarma ve mayın taramak için kullanılırken savaş sonrasında Türkiye'ye hibe edilen Hora, 1960'ta emekliye ayrılarak işçi yatakhanesine dönüştürüldü. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'ndan sonra Yunanistan Ege Denizi'nde araştırmalara başlayınca, Türkiye de Norveç'ten bir araştırma gemisi kiraladı. Türkiye'ye uygulanan ambargo sonucu, Norveç gemisini geri çekti. Bunun üzerine Hora. sismik araştırma gemisine dönüştürüldü. İsmi 'MTA Sismik-1' olarak değiştirildi. 1980 yılına kadar denizlerde petrol ve doğalgaz araştırmaları yapan Hora, 1989'da arıza nedeniyle seferden çekildi. 1994'te tekrar denize elverişli hale getirilip tüm sismik inceleme sistemleri yenilendi.
TÜBİTAK ve MTA tarafından birçok projede kullanılan Sismik-1, 50 bin kilometreden fazla alanda araştırmalar yaptı. 17 Ağustos 1999 depreminin ardından, 2003 yılına kadar Marmara Denizi'nde aktif Marmara çukurları ve Kuzey Anadolu fayının batı kesimi gibi araştırmalara katıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7342297342290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.