Emetlilere içecek su yok

Emet'in şebeke suyunda tehlikeli oranda
'arsenik' olduğunun anlaşılmasından sonra alternatif olarak gösterilen dağ...

KÜTAHYA - Emet'in şebeke suyunda tehlikeli oranda 'arsenik' olduğunun anlaşılmasından sonra alternatif olarak gösterilen dağ suyunun da 'içilemez' olduğu belirlendi. Ancak ilçe halkı iki suyu da içmeye devam ediyor.
Bor madenlerinin bulunduğu 24 bin nüfuslu ilçede şebeke suyunda yüksek oranda arsenik ortaya çıkması üzerine İller Bankası'ndan gelen bir heyet incelemelere başladı.
İncelemeler sürerken alternatif su kaynağı olarak görülen dağ suyu da sağlık koşullarına uygun bulunmadı. Dağ suyunun bakteriyolojik analiz sonuçlarının Gıda Maddeleri Tüzüğü'ne uygun çıkmadığı belirtildi. Raporda, ya depo bağlantısı yapılması ya da 'içilemez' levhası
asılması istendi. Dağ suyunun depolardan daha alt kotta olmasından dolayı depolama mümkün olmayınca Hıfzıssıhha Kurulu kararı
uyarınca 'içilemez' uyarıları asıldı.
Emet Belediye Başkanı İsmail Fidancı, halkın tehlikeli olmasına rağmen her iki suyu içmeye devam ettiğine işaret etti. Aynı tartışmaların 1989-1990 yıllarında da yaşandığını ve çelişkili raporlar verildiğini hatırlatan Fidancı, "Halk kime inanacağını şaşırmıştı. Şimdi yine aynı olayların tekrar ettiğine inanıyor" dedi.
'Sağlık taraması yapılsın'
Başkan Fidancı, önceki yıllarda Sağlık Bakanlığı'nın Kütahya Valiliği'ne yazı göndererek kanser vakalarının izlenerek bilgi verilmesini istemesine karşın bu taramaların yapılmadığından yakındı. Fidancı, geniş çaplı bir sağlık taraması yapılmasını ve halkın sağlık ekiplerince bilinçlendirilmesini istedi.
Öte yandan, İller Bankası ekipleri ilçe sınırları dışında yeni su kaynağı buldu. Ancak bu kaynağın yerinin açıklanmaması kararlaştırıldı.
Vali Aydın Güçlü de 11 yıl önce yapılan incelemelerde şebeke suyundaki arsenik miktarının yüksek çıktığını hatırlatarak,
"Şu ana kadar su nedeniyle hastalanan kimse bize başvurmadı. Ancak biz her olasılığa karşı tedbir alıyoruz" dedi.