Emine Akman'a tahliye, Radikal'e dava

Emine Akman'a tahliye, Radikal'e dava
Emine Akman'a tahliye, Radikal'e dava

Marmara Üniversitesi öğrencisi Emine Akman (sol başta) 2011 yılının Ağustos ayından beri tutukluydu.

Yazarımız Özgür Mumcu'nun, 'Emine Akman'a barış yok' başlıklı yazısıyla bugünkü köşesine taşıdığı, 22 yıl hapis istemiyle yargılanan öğrenci Emine Akman'ı tahliye eden mahkeme, bu yazı nedeniyle Mumcu hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Marmara Üniversitesi öğrencisi Emine Akman tahliye edildi. “Terör örgütü üyesi olduğu ve patlayıcı madde bulundurduğu ya da naklettiği” iddiasıyla 22 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Akman'ı tahliye eden mahkeme, Radikal gazetesinde 'Emine Akman'a barış yok' yazısını kaleme alan Radikal yazarı Özgür Mumcu hakkında ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. 

Marmara Üniversitesi öğrencisi Emine Akman, 'terör örgütü üyeliği' ve 'patlayıcı madde bulundurmak' suçlamalarıyla yargılandığı davada 7 yıl 3 ay 21 gün hapis cezasına çarptırıldı. Tahliye edilen Akman'a yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Akman'ı, tutuklu bulunduğu süreyi gözönünde bulundurarak tahliye eden mahkeme, bugünkü Radikal gazetesinde 'Emine Akman'a barış yok' yazısıyla bu davayı gündeme getiren Radikal yazarı Özgür Mumcu hakkında ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Çağlayan'da bulunan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu öğrenci Emine Akman'ın 7 yıl 3 ay 21 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına ve Akman'ın tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak oy birliğiyle tahliyesine karar verdi. 


ÖZGÜR MUMCU İÇİN SUÇ DUYURUSU
Mahkeme ayrıca verdiği kararda Radikal yazarı Özgür Mumcu'nun bugünkü köşe yazısının yer aldığı gazete nüshasının da müzekkereye eklenerek başsavcılığa gönderilmesine ve Özgür Mumcu hakkında da "adil yargılamayı etkilemek ve hakim ve savcıları hedef göstermek" iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ: İDDİALAR GERÇEK DIŞI

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı, yaptığı açıklamada Emine Akman’ın notlarının sisteme zamanında aktarılmadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Öğrencilerimizden Emine Akman’ın sınav sonuçları, diğer öğrencilerimiz ile aynı anda, her seferinde, eksiksiz olarak sisteme girilmektedir. Bu konuda öğrenciye farklı bir uygulama yapılması söz konusu değildir. Özgür Mumcu’nun yazısında öne sürdüğü, öğrencinin etnik kökeni nedeniyle böyle bir haksızlık yapıldığı iddiası kabul edilemez niteliktedir. Ancak Emine Akman’a bazı durumlarda diğer öğrencilerden farklı uygulama yapıldığı doğrudur. İletişim Fakültesi öğrencisi olan Emine Akman’a cezaevinde bulunduğu süre boyunca eğitiminin aksamaması için her türlü kolaylık sağlanmaktadır. Türkiye ’de ilk kez yapılan bir uygulama olarak Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tutuklu öğrencilerin velileri ile görüşülerek, hapishane yönetimi ve rektörlüğe de bilgi verilerek bir araştırma görevlisi, doçent ya da yardımcı doçent görevlendirilmekte ve bu öğrencilerin sınavları cezaevinde yapılmaktadır. Dekanlık tarafından daha önce yapılan açıklamada da belirtildiği üzere, suçu kesinleşmemiş olan herkes masumdur. Bu nedenle bu öğrencilerin elleri kelepçeli biçimde okul koridorlarında arkadaşları arasında dolaştırılarak sınavlara sokulması insan hakları açısından da zedeleyicidir. Bu nedenle Emine Akman’ın yararına olarak tüm sınavları, fakültede diğer öğrencilere uygulanan aynı gün ve saatte, eşzamanlı olarak cezaevinde yapılmaktadır.

AKMAN SINAVLARINA SORUNSUZ OLARAK GİRDİ

Mazereti sebebiyle vize sınavlarına giremeyen Emine Akman’ın sınavlarının 2, 3 ve 6 Mayıs 2013 tarihlerinde, bir araştırma görevlisinin katılımıyla yapılması kararlaştırılmıştır. Emine Akman bu sınavlarına sorunsuz olarak girmiş ve sonuçları da yine fakültedeki diğer öğrenciler ile eşzamanlı olarak sisteme girilmiştir."
  http://www.radikal.com.tr/113470511347053

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Emine Akman'a tahliye hk. - fgemak

  Bir partiye tek parti olarak bu kadar yetki verilirse ve bu yetki kötüye kullanılırsa bu ülkede her türlü hukuksuzluğun keyfi davranışların ve adaletsizliklerin sergilenmesi mukadderdir,yargı sistemini yeniden revize edecek bir siyasi iktidar gerekliliği her geçen gün daha ağır bir şekilde istenmektedir.yargı sistemi adalet dağıtamıyorsa bu sistemi etkileyen unsurların mercek altına alınması gerektiğini düşünüyoruz.

  ... - Ariyan

  hergün tartışma programlarında koca koca "hukukcu" adamlar yürürlükte olan davaları enine boyuna tartışmaları "adil yargılamayı etkilemek ve hakim ve savcıları hedef göstermek" olarak görülmüyorda sayın mumcunun yazısımı zorlarına gitmiş? nerden baksan tutarsızlık, kınıyorum!

  bu nasıl bir gerekçe - Agér

  tutuklu bulunduğu süre gözönünde bulundurularaktan serbest bırakılmasına diye bir gerekçe olablir mi? bu nasıl bir gerekçe masum insanlar hem suçsuz olacak hem yıllar ve aylarca hapis yatacak ve davalarında haklı olmaları sebebi ile de salıverılırkende böyle bir gerekçe ile mahkeme karar verecek. yapılması gereken belli bu tarz haksızlıklara maruz kalanlar hemen haklarını insan hakları mahkemesinden tanzim edilmesi için dava açaklar ve hükümette paşalar gibi cezayı ödeyecek. ha onlar da böyle olmasını istemiyorlarsa buna sebep olan polis, savcı ve hakimlere gerekli cezayı kesecek, olması gereken budur.