Emine 'Endüstri' için mi katledildi?

Avrupa ülkelerinde çalışan Türk işçilerinden toplanan paralarla kurulan İslami sermayeli Endüstri Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Mustafa Ertekin geçen yıl tecavüz edip öldürülen 10 yaşındaki yeğeninin holding içi hesaplaşmaya kurban gittiğini iddia etti.

KONYA - Avrupa ülkelerinde çalışan Türk işçilerinden toplanan paralarla kurulan İslami sermayeli Endüstri Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Mustafa Ertekin geçen yıl tecavüz edip öldürülen 10 yaşındaki yeğeninin holding içi hesaplaşmaya kurban gittiğini iddia etti.
İfade vermediği için üç gün önce gözaltına alınan, daha sonra serbest bırakılan Ertekin, Konya Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenledi. Ertekin, holding içi hesaplaşmalar nedeniyle, yaşama sevincini yitirdiğini söyledi. Ertekin, geçen yıl tecavüz edildikten sonra öldürülen 10 yaşındaki yeğeni Emine Dudu Ertekin'den bahsederken gözyaşlarına boğuldu.
Ertekin şöyle konuştu: "Dünyadan zerre kadar zevk alıyorsam alçağım. Ailenin en büyüğü benim ve yeğenimi koruyamadım. Bir adi herif onu kaçırıp katletti. Bunu direkt bana ya da çocuklarıma yapmadılar çünkü o zaman kendileri hedef olacaktı. Ertekin ailesini Konya'dan sürmek için böyle bir iş yaptılar. Bu dayanılmaz bir acı. Bu tamamen şu andaki yönetimin yönlendirdiği bir katliamdır. Bana da suiksat yapılacağı haberini aldım. Kimseden korkmuyorum. Ancak çocuklarımın ve ailemin canını yakacaklar diye endişelendiğim için suç duyurusunda bulundum."
Genel kurulda yeniden başkanlığa aday olacağını belirten Ertekin şunları söyledi:
"Bir yılda holdingi revize edip ikinci yılın sonunda tüm ortakların paralarını ödeyeceğim. Bunu yaptıktan sonra da holdingi feshedeceğim. Söz veriyorum, ondan sonra da bir daha ticaretle uğraşmayacağım."
Ertekin, holdingin şimdiki başkanı Ali Altunbaş'ın, hakkındaki tutuklama kararına rağmen rahatlıkla gezdiğini de iddia etti. Ertekin, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve basını suçlayarak, "Konya'daki birçok İslami holdingin sermayesi bizimkinden çok daha düşük olmasına rağmen SPK onlara her tür kolaylığı gösteriyor" diye konuştu.
Avrupa'daki Türk işçilerinden toplanan paralarla kurulan Endüstri Holding'in 'yağmalanması, gümrük müfettişleri ve yeminli murakıplarla işbirliği yaparak bazı iştiraklerinin bir çete tarafından ucuza kapatılması' iddiasıyla ilgili soruşturmada 2005'te operasyon yapılmıştı. Holdingin 250 bin markını zimmetine geçirdiği iddia edilen Ertekin ve 16 holding çalışanı tutuklanmıştı. Konya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, suç unsuruna rastlanmadığı için sanıkları beraat ettirmişti. Yargıtay, bu yıl 30 Ocak'ta kararı bozmuş, Ertekin'le dört kişinin mahkûm edilmesini istemişti.
Polise göre 'adi sapık' işi
Konya polisi, 19 Haziran 2006'da karne aldıktan sonra kaybolan 10 yaşındaki Emine Dudu Ertekin'le ilgili, daha önce tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan A.K.T.'yi izlemeye başladı. Polise göre zanlı beş yıl önce de 10 yaşında kaybolan Ebru Çiftçi'yi de aynı şekilde öldürmüştü. Çocukların cesetlerinin bulunduğu yere gidince gözaltına alınan A.K.T, suçunu itiraf etti. Emniyet Müdürü Salih Tuzcu, "Bu şahsın arkasında örgüt bağlantısı yok. Bu tamamen sapık bir katilin işi" dedi. Zanlı 16 Temmuz 2006'da cezaevinde intihar etti. (Radikal, dha)