Emine Erdoğan: Babaların da o gizli gözyaşları dinecek

Emine Erdoğan: Babaların da o gizli gözyaşları dinecek
Emine Erdoğan: Babaların da o gizli gözyaşları dinecek
Bir panelde konuşan Emine Erdoğan, "Bugüne kadar meselenin hep kadın boyutunu konuştuk. Oysa hepimiz biliyoruz ki toplum çok değil sadece iki cinsiyetten oluşuyor. Her insan bir anne ve babanın evladı olarak dünyaya geliyor" dedi.

İSTANBUL – Türkiye ’de Baba Olmak: Cinsiyet Eşitliğinde Sorumluluklar Haklar ve Çözümler’ konulu panel Swiss Otel'de yapıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) tarafından düzenlenen panele Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile eşi Beyhan Bağış, AÇEV Başkanı Ayşen Özyeğin, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun eşi Gül Mutlu, sanatçı Cem Yılmaz ile sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.


"TOPLUM SADECE İKİ CİNSİYETTEN..."
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan panelde bir konuşma yaptı. Erdoğan, "Açıkçası kadınlar olarak biz bugüne kadar meselenin hep kadın boyutunu konuştuk. Oysa hepimiz biliyoruz ki toplum çok değil sadece iki cinsiyetten oluşuyor. Bunun yanında her insan tek bir annenin tek bir babanın evladı olarak dünyaya geliyor. Onlar tarafından yetiştiriliyor. Şunu kabul etmek zorundayız ki, eğer dünyada sorunlar varsa bu sorunların nedeni olanlar bir anne ve bir babanın çocuğudur. Savaşlara karar verenlerle savaşanlar bir anne ve bir babanın çocuğudur. Kadına şiddet uygulayanlar, kadın-erkek ayrımcılık yapıp kadını horlayanlar da bir anne ve babanın çocuğudur. Karşıya karşıya kaldığımız sorunlar bizimle ortaya çıkan bizimle nihayete eren sorunlar da değil. Dün bu sorunlar vardı belli ki yarın da olacak. İşte bu durumda vicdanlarımızla yüzleşmek zorundayız. Bir anne ve babanın çocukları olarak kimi zaman da bir anne ve baba olarak sorunların muhatabı olduğu kadar sorunların kaynağı da olabileceğimizi sorgulamak durumundayız" dedi.


"ANNE VE BABALAR BİR ROL MODELDİR"
Emine Erdoğan, konuşmasında ailenin çocukları çok etkilediğine vurgu yaptı. Erdoğan, "Her anne ve baba madde bağımlılığı konusunda 'Benim çocuğum öyle şeyler yapmaz' tavrı takınıyor. Madde bağımlılığı toplumumuzda önemli bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Bazı anne ve babaların çocukları madde kullanıyor hem de anne ve babaları hiç fark etmeden. Madde bağımlılığında olduğu gibi küresel sorunlarda da failler kadar onların anne ve babalarının sorumlu olduğunu kabul etmeliyiz. Eğitim sadece bilgi aktarımından ibaret bir süreç değildir. Tıpkı öğretmen gibi anne ve babalar da aynı zamanda bir rol modeldirler. Çocuk adeta fotoğraf makinesi gibi anne ve babasının davranışlarını tepkilerini çeker ve kaydeder. Her çocuk anne ve babasını en ideal insan olarak görür ve onlara benzemek ister. Babalar belki farkında değiller ama çocuğu hal ve hareketleriyle babalar da şekillendirir. Babanın aileye çevreye anneye karşı tavrı çocuk tarafından özümsenir. Bir baba çocuğuna elbette ki büyüdüğünde eşine şiddet uygulamasını öğretmez. Ayrımcılığı öfke ve nefreti aktarmaz. Ama babanın evde takındığı rol çocuk tarafından aynen kopyalanır. Baba cinsiyet ayrımcılığı yaptığının farkında bile değildir. Evdeki rol dağılımı çocuktaki cinsiyet ayrımcılığının yerleşmesine zemin hazırlayabilir. Bunun için anne ve babalar olarak her fırsatta özeleştiri yapmak tavırlarımızı sorgulamak zorundayız" şeklinde konuştu.


ANNELER KADAR BABALAR DA DEĞİŞTİĞİNDE…
Emine Erdoğan, "Şiddetin ayrımcılığın horlamanın kökeninde evdeki atmosferde ve iklimde. O atmosfer ve iklimi oluşturan gelenekten ayrılmalıyız. Kadınların karşı karşıya kaldığı sorunlarla ilgili tekrarladığımız bir husus var. Kadınlar haklarının verilmesini beklemeyecek hakları için mücadele edecek ve haklarını alacaklardır. Bu mücadeledeki en kritik dönemin iyi babalar yetiştirmenin olduğunu özellikle hatırlatmak istiyorum. Bu sorunların gelecekte yaşanmamasını istiyorsak, iyi babalar yetiştirmek mücadele ruhu içinde kadınlar yetiştirmek zorundayız. Bugün gerçekleştirilecek bu panelin daha iyi babalar yetiştirmek için çok önemli bir beyin fırtınası olacağına yürekten inanıyorum. Anneler kadar babalar değiştiğinde sorunların çözüleceğini biliyoruz. Çözüm sürecinde annelerin gözyaşlarını dindirmek için özelikle vurgu yapıldığını biliyorsunuz. En az anneler kadar babalar da ağlıyor. En az anneler kadar babaların yürekleri parçalanıyor. İnşallah bu süreç anneler kadar babaları da rahatlatacaktır. Anneler kadar babaların da o gizli gözyaşları dinecektir. Annelerin ağlamadığı babaların gizli gözyaşı dökmediği çocukların ağlamadığı ve ağlatmadığı bir Türkiye için sabırsızlandığımı ifade etmek istiyorum" diye konuştu.


'ANNELİK BABALIK DEĞİŞİYOR'
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Aile kurumu dediğimiz şey, neslin devamı için kültürün devamı için hem bugün yaşanan birçok sorunun çözümünde güçlü aile birliğimizin bizi ne kadar koruduğunu görüyoruz. Aile birliğinin sağlanması için aile içinde yaşayan herkesin her birinin kendi mutluluğunun aile huzurunda çok önemli olduğunu biliyoruz. Bizim güveneceğimiz bir liman ve sevincimizi kederimizi paylaştığımız bir kurum aile kurumu. Annelik ve babalık dediğimiz şey zaman içinde çok değişiyor. Eskiden annelik şefkati merhameti baba gücü otoriteyi temsil ediyordu. Şimdi bilgi ve teknoloji çağında kadının iş hayatına atılmasıyla babanın birtakım şeyleri paylaşması kadının babaya ait görevlerinde sorumluluk alması değişen ve gelişen dünya düzeninde kendimizi yapılandırmamız gerekiyor" diye konuştu. Pınar ÇITAK KOYGUN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1127054112705413

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Olayları kafamızdaki şablonlara göre kurgulayıp tekrar üretmek denir buna. "...bugüne kadar meselenin hep kadın boyutunu konuştuk. Oysa hepimiz biliyoruz ki toplum iki cinsiyetten oluşuyor..." Söylenen bu. Radikal'in resim üzerine attığı başlık ise tam şu, "Papa iner inmez genelevi sordu" fıkrasındaki gibi olmuş. Ne diye ihtiyaç hissedersin buna Radikal?

  manşete gel - pathos90

  radikal manşeti olmuş yine her zamanki gibi ki kadın gerçekten öyle bir şeyi kastetmeyi bırak yakınından bile geçmemiş. bahsettiği çok başka bir konu.

  ? - DevriM19171917

  hangi birikim hangi donanımla konferas vermiş birde kadın ve erkek ibaret dil ...

  Aile Bakanlığı Aile Ayırmasın! - secahattin

  'Aile birliğinin sağlanması için aile içinde yaşayan herkesin her birinin kendi mutluluğunun aile huzurunda çok önemli olduğunu biliyoruz.' Bakanımızın bu cümlesinin karşılık bulması için önce kendi bakanlığında çalışan memurlarının eşleri sırf özel sektörde çalışıyor diye yapılmayan eş durumu tayinlerini düzenlemesi ve kendi çalışanlarının aile birliğini sağlaması gerekmez mi? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ismiyle ve görevleriyle çelişmeyen düzenlemer yaparak kendi personelinin yıllardır çektiği aile birliğini sağlayamama sorununu çözmesi bu bakanlıkta çalışan ve mağdur olanların yüzünü güldürcektir.Daha insani düzenlemerle Aile Bakanlığında Ailemizden Ayrı Kalmamak umuduyla

  Hadi canım - gokada

  Siz de biliyorsunuz ki toplum öyle sadece 2 cinsiyetten filan oluşmuyor. Ama bu kurgu bozulacak, heteroseksist yapı çözülüp ikiyüzlü ahlakınızın da simleri dökülecek diye ödünüz kopuyor.

  Kimsiniz? - mgalois

  Sizin o çok sevdiğiniz eşinizin iktidarında kadına karşı nefret yüzünden ölümler % 1400 (14 kat) arttı Emine hanım. Kocanız kadınları kuluçka makinesi gibi görüp en az 3 (üç) çocuk istiyor Emine hanım. İnsanlık biyolojik olarak 2 (iki) cinsten menkûl, amma sizin dayattığınız toplumsal rollerin dışında, kadınlık ve erkeklik dışında hemcinsiyle aşk yaşayan kadınlar, erkekler de var. Ama siz hükümetinizin üyelerinden eşcinsellik hastalıktır gibi açıklamalar geldiğinde sesinizi çıkartmamıştınız Emine hanım. Siz samimiyetsiz, sevimsiz, riyakârsınız. Sizi de, bütün başları da savacağız başımızdan.

  üçüncü cins - nilgunm

  hayır, toplum sadece iki cinsten oluşmuyor. siz görmek istemeseniz d eşcinseller de var.