Emine Erdoğan, görme engellileri anlamak için özel gözlük taktı

Emine Erdoğan, görme engellileri anlamak için özel gözlük taktı
Emine Erdoğan, görme engellileri anlamak için özel gözlük taktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi, "Zerre kadar görebilirseniz zerreleri görebilirsiniz" sloganıyla düzenlenen toplantıda, görme engellileri anlayabilmek için görme yetisini kısıtlayan gözlüklerden taktı. Cihan Haber Ajansı muhabirlerinin toplantıdan önce karga tulumba salondan çıkarılması gerginlik yarattı.

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın eşi Emine Erdoğan, Engelsiz Yaşama Derneği (Ey-Der) ve Avea’nın, "Zerre kadar görebilirseniz zerreleri görebilirsiniz" sloganıyla düzenlediği Günışığı Projesi’nin tanıtım toplantısına katıldı. Erdoğan, görme engellileri anlayabilmek için görme yetisini kısıtlayan gözlüklerden taktı.

Toplantıda görme engelli çocuklar, Emine Erdoğan’a yaptıkları resmi hediye etti. Engelsiz Yaşama Derneği (Ey-Der) ve Avea’nın, görme engellilerin ve ailelerinin hayatını değiştirmeyi amaçlayan, öncelikle 0-6 yaş aralığındaki çocuklara yönelik, erken müdahale eğitimi üzerine kurulu Günışığı Projesi’nin tanıtım toplantısına Emine Erdoğan’ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin’in eşi Şeyma Şahin, Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir, Ey-Der Başkanı Gönül Turgut ve proje kapsamında eğitim gören çocuklar ile aileleri katıldı. 

Proje, az gören olarak tarif edilen, sadece yüzde 1 ile 10 oranları arasında görme kalıntısına sahip olan ve tıbben görme engelli ya da kör kabul edilen çocuklara görmeyi öğretmeyi amaçlıyor. Proje kapsamında çocuklar, 10 farklı disiplindeki özel eğitim uzmanlarından aldıkları erken müdahale eğitimi sayesinde, beyaz bastona ihtiyaç duymuyorlar ya da yürürken başka bir kişinin koluna girmek zorunda olmadan, bağımsız şekilde hareket edebilme özgürlüğü kazanıyor.

GÖRME ENGELLİLERİ ANLAMAK İÇİN GÖZLÜK TAKTI 

Emine Erdoğan ve salonda bulunanlar görme engelli çocukların durumunu anlayabilmek için, görme yetisini kısıtlayan gözlüklerden taktı. Yaptığı konuşmada, ’Günışığı Projesi’ne katkısı olanlara teşekkür eden Emine Erdoğan, "Yüzde 1 de olsa, görme kalıntısı bulunan görme engelli çocuklarımızın, erken müdahale eğitimi ile hayatlarına engelsiz olarak devam edebilmelerine imkan sağlayacak, hayırlı bir girişime katkı sunmaktan, memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum" dedi.

PROGRAM ÖNCESİ 'DAVETİYE' GERGİNLİĞİ

Programı takip için salonda bulunan Cihan Haber Ajansı ekibi, davet edilmedikleri gerekçesiyle görevliler tarafından salon dışına çıkarılmak istendi. Muhabir, görevlilere salonda bulunan hiçbir basın mensubunun davet edilmediğini söyleyerek çıkmak istemedi, görevlilere sarı basın kartını göstererek yapılan uygulamanın yasal olmadığını söyledi. Çıkan tartışma uzayınca Emine Erdoğan’ın salona girişi yaklaşık 15 dakika gecikti. Bir süre sonra görevliler, Cihan Haber Ajansı’nın muhabiri ve kameramanını salon dışına çıkarttı. Görevliler, salondan çıkartılmaların 'korumaların talimatı' doğrultusunda olduğunu söylediler.

(Özkan ARSLAN / DHA)

Cihan muhabirleri, Emine Erdoğan'ın katıldığı toplantıdan atıldı