Emine Erdoğan: Üzgünüm

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, yerel seçimlerde AKP'nin kadın aday sayısını çok az bulduğunu ve buna üzüldüğünü söyledi. Emine Erdoğan'ın konuştuğu, 'Kadın ve Siyaset: Deneyimler, Kazanımlar, Sorunlar' konulu uluslararası konferansı izleyen bir erkek uyumayı tercih etti.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, yerel seçimlerde AKP'nin kadın aday sayısını çok az bulduğunu söyledi. Emine Erdoğan, Hyatt Regency Otel'de başlayan Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD) tarafından düzenlenen 'Kadın ve Siyaset: Deneyimler, Kazanımlar, Sorunlar' konulu uluslararası konferansta şöyle konuştu:
"Kadınlarımızı siyasal alandan dışlamaya çalışan bakış açılarının tasfiye edilme zamanı gelmiştir. Kadını siyasetin kavisli yollarında ikinci derecede bir varlık, sembolik değer, yalnızca ve yalnızca hoş bir seda olarak gören anlayışlar, tahayyül ettikleri kısır siyaset dünyası içinde yok olmaya mahkûmdurlar. Kadının seçme ve seçilme hakkını dünyada en erken elde ettiği bir cumhuriyetin çocuklarıyız. Ülkemizin yarınlarını şekillendirecek tarihi bir dönemeçten geçerken, biz kadınların siyasetin sesine kulak tıkamamız düşünülebilir mi?"
Erdoğan, AKP'nin yerel seçimlerde gösterdiği kadın aday sayısını yeterli bulup bulmadığının sorulması üzerine, "Çok az, çok yetersiz bu durumdan dolayı çok üzüldüm" diye konuştu.
Erdoğan, "Üzüntünüzü Başbakan'a ilettiniz mi?" sorusuna da, "Birlikte bu üzüntüyü hissettik. Bundan memnun olmak mümkün mü?" yanıtını verdi. "Kadın aday sayısının azlığının nedeni" sorulunca Erdoğan, "Başvuru yok. Nedenleri değişik tabii Bundan sonra bu nedenler üzerine tartışıp inşallah daha iyi sonuçlar alırız" dedi. Devlet Bakanı Güldal Akşit de "Ama bazı görevlere talip olurken, kadınların gönüllü olması lazım. Özellikle belediye hizmetleri, meclis üyelikleri gönül işidir" dedi.