Emine Şenlikoğlu, Adnan Oktar davasında karar çıktı

Emine Şenlikoğlu, Adnan Oktar davasında karar çıktı
Emine Şenlikoğlu, Adnan Oktar davasında karar çıktı
Adnan Oktar'a Twitter üzerinden 'hakaret' ettiği gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan yazar Emine Şenlikoğlu beraat etti.

RADİKAL - Adnan Oktar'a Twitter üzerinden 'hakaret'ettiği gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Emine Şenlikoğlu, Anadolu 56. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya katılmadı. Şenlikoğlu'nun avukatı Hamit Eracun müvekkilinin suç işleme amacıyla tweet atmadığını belirterek, "Müşteki Adnan Oktar internette bulunan yayınları ile İslam dinini anlattığını iddia etmektedir. Müvekkilim de bu yayınların İslamiyet ile bağdaşmadığını düşünerek, karşı çıkmıştır. Aralarındaki samimiyetten dolayı müvekkilimin kullandığı kelimeler hakaret mahiyetinde değildir" dedi.

Duruşmaya gelmeyen Adnan Oktar'ın avukatı Pınar Işılar ise, müvekkiline açıkça ve alenen hakaret edildiğini ifade ederek, " İnternet ortamında herkesin görebileceği şekilde hakaret içeren ifadeler kullanmıştır. Samimiyet ortamında şaka ile söylenmediği ortadadır. Cezalandırılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Mahkeme hakimi, Şenlikoğlu'nun suçu işlediğine dair Oktar'ın soyut iddiasından başka mahkumiyete yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle beraatına karar verdi.

HAVALİMANINDA GÖZALTINA ALINMIŞTI


Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, yazar Emine Şenlikoğlu'nun, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla Adnan Oktar'a "hakaret" ettiği gerekçesiyle, 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması talep edilmişti. Şenlikoğlu, hakkında açılan davalara katılmadığı için hakkında yakalama kararı çıkarılmış, geçtiğimiz Mayıs ayında Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınan Şenlikoğlu mahkemedeki sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı. (dha/Arzu KAYA)